رد پای حقوقی ها و دولت در افزایش کم سابقه شاخص کل بورس

 • پنجشنبه 24 خرداد 1397 14:06
 • شناسه 29031
رد پای حقوقی ها و دولت در افزایش کم سابقه شاخص کل بورس

شاخص کل بورس تهران در معاملات چهارشنبه 23 خرداد رکورد عجیبی از افزایش بر جا گذاشت تا شائبه ورود حقوقی ها و دولت به بورس قوی تر شود.

به گزارش شبکه ایران کالا معامله‌گران بورس تهران از آغاز معاملات 23 خرداد شاهد خیز دسته‌جمعی نماگرهای منتخب بورسی شدند. بازاری که اکنون پس از بازارهای ارز و سکه و مسکن اکنون پذیرای سرمایه‌ها برای جمع‌آوری سهام شده است.

بر اساس آمار معاملات روزهای گذشته میزان ورود نقدینگی توسط بخش حقوقی بورس به گونه ای بود که در اکثر نمادهای بورسی، اعم از نمادهای گروه شیمیایی، پالایشی، معدنی، سیمانی، مسکنی و خودرویی و سایر گروه ها صف خرید شکل گرفته بود و موج های کوچک روزهای گذشته به موج بزرگی از ورود نقدینگی بزرگ تبدیل شد .

در تاریخ مذکور معامله‌گران بورس بیش از یک میلیارد و 660 میلیون برگه بهادار، اوراق و حق‌تقدم در قالب حدود 122 هزار نوبت معامله و به ارزش 435 میلیارد تومان داد و ستد کردند که نسبت به روزهای گذشته رشد 50 درصدی را نشان می دهد.

نوشداروی دولت پس از مرگ ارزش پول ملی

ورود بخش حقوقی با حمایت دولت به بورس و خرید سهام های خرد به منظور افزایش شاخص و جلوگیری از خروج سرمایه سهامداران از بازار ، اقدامی مناسب در شرایط خاص اقتصادی است و می تواند سرمایه های سرگردان را به سمت تولید و نه سوداگری و دلالی سوق دهد اما نکته قابل تامل اینجاست که چرا بخش حقوقی و دولت طی سال گذشته و در جریان افزایش تقاضا برای خرید دلار و سکه چنین اقدامی را انجام ندادند.

اگر دولت در ماه های پایانی سال گذشته از بورس چنین حمایتی را می کرد شاهد جذب سرمایه های سرگردان مردم می بودیم و پول های خرد هموطنان که به خاطر کاهش سود بانکی، از بانک خارج شده بود به جای ورود به بخش های دلالی و زیان آور، وارد حوزه تولید و بورس می شد.

هر چند این جریان هنوز پایدار نیست اما می‌تواند امیدوار بود سهم‌های بنیادی و گروه‌های پیشروی بازار دست کم با تکیه بر استراتژی کوتاه نگری برای معامله‌گران بازار روزهای پررونقی را رقم زدند.

این در حالی است که چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد ایران با توجه به بر هم خوردن نقاط تعادلی در اقتصاد و شوک‌های تحریمی انتظاری وجود ندارد.

انتهای پیام/

 

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها