تامین امنیت و سلامت غذایی با دفع آفات گیاهی

 • سه شنبه 24 بهمن 1396 09:18
 • شناسه 14875
تامین امنیت و سلامت غذایی با دفع آفات گیاهی

کارشناسان اعلام می کنند که حدود یک سوم از محصولات کشاورزی در مراحل داشت و برداشت توسط آفات (حشرات، بیمارگرها، علف های هزر و سایر عوامل خسارت زا) از بین می روند که این موضوع علاوه بر زیان های اقتصادی تامین امنیت غذایی را نیز با مشکل مواجه می کند.

تامین امنیت و سلامت غذایی با دفع آفات گیاهی

 کارشناسان اعلام می کنند که حدود یک سوم از محصولات کشاورزی در مراحل داشت و برداشت توسط آفات (حشرات، بیمارگرها، علف های هزر و سایر عوامل خسارت زا) از بین می روند که این موضوع علاوه بر زیان های اقتصادی تامین امنیت غذایی را نیز با مشکل مواجه می کند.

به گزارش شبکه ایران و به نقل از ایرنا، در جهان امروز یکی از مشکلات اساسی بشر تامین نیازهای غذایی است. به گونه ای که امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم، سرلوحه برنامه های دولت ها قرار گرفته است. 
بدون شک به منظور نیل به منابع کافی مورد نیاز انسان ها، باید تولید کشاورزی به گونه ای باشد که علاوه بر تامین تمامی نیازهای غذایی جامعه و سلامت آنها را نیز تضمین کند. 
صنعتی شدن شهرها و پیشرفت سریع تکنولوژی علاوه بر اینکه در زندگی بشر آثار فراوانی داشته و رفاه بیشتری برای مردم به همراه آورده، اما تغییرات مهمی و اساسی در زیرساخت های طبیعی همچون محیط زیست و اراضی کشاورزی به همراه داشته است. 
از جمله مسائلی که در شهرها نباید مورد بی توجهی قرار گیرد، مسأله پیشگیری و مبارزه با آفات و بیماری های درختان میوه و محصولات کشاورزی است. 
رییس موسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه نهال وبذر کشور به خبرنگار ایرنا گفت: این موسسه سالانه در حدود 15 رقم جدید معرفی می کند که اغلب تلاش می شود حداقل نسبت به بیماری هایی که در مناطق کشت این ارقام مثل گندم، جو و ذرت غالب هستند، مقاومت یا تحمل کافی را داشته باشند تا احتیاج به استفاده از سم برای کنترل آفات و بیماری ها نداشته باشند. 
گودرز نجفیان به تحقیقات انجام شده برای مقاوم سازی محصول استراتژیک گندم اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته نژاد جدیدی از زنگ سیاه گندم در منطقه خاورمیانه پیدا شد که خیلی ارقام به آن حساس بودند ولی در چند سال تلاش و همکاری با مراکز و تحقیقات محلی چند رقم مقاوم معرفی کردیم که این اطمینان را در داخل کشور ایجاد کرد که اگر همه گیری یا فراگیری بیماری اتفاق بیافتد لطمه ای به تولید گندم کشور وارد نشود. 
وی اظهار داشت: در محصولات دیگر مثل سیب زمینی برای بیماری های ویروسی، در زمینه تحمل به آفت کمتر کار شده است زیرا آفت از نظر ما یعنی حشرات زیان آوری که به محصولات زراعی حمله می کنند ولی در کل در خصوص بیماری ها خوب کار شده و در قالب ارقام تلاش می کنیم کمک کنیم به سازمان حفظ نباتات و کشاورزان بتوانند تا با کشت این ارقام محصول خودشان را در حد قابل اطمینانی از خسارت بیماری ها مصون نگه دارند. 
نجفیان ادامه داد: در تمام بحث های تحقیقاتی خود واحد بررسی های بیماری ها و آفات را داریم که کار می کنیم و هم اینکه بحث پایش را برای بررسی سویه های جدید و ارزیابی ژرم پلاست ها ارقام موجود برای دستیابی به ارقام مقاوم داریم. 
وی گفت: آفات و بیماری ها به عنوان تنش های زنده در محصولات زراعی مطرح هستند ولی بیشتر فعالیت ما تنش های غیرزنده مثل خشکسالی و کم آبی است که بیشترین لطمه به محصولات کشاورزی از این طریق وارد می شود ولی باید گفت زمانیکه خشکسالی می آید بعضی از آفات نیز با آن همراه بوده و برروی گونه ها سوار می شوند. 
این محقق، نمونه این آفات را که بر اثر زوال جنگل های بلوط در غرب کشور و ضعیف شدن درختان بروز کرده سوسک‌های چوب‌خوار، آفت زغالی بلوط و غده‌های لورانتوس (گیاهی انگلی) عنوان کرد و افزود: در زمینه زراعت خیلی خسارت شدیدی نداریم و کمی در اقلید شمال کشور و مناطق مرطوب ممکن است بعضی از بیماری ها خسارات جزیی بزنند ولی با توجه به ارقام خوبی که در سال های اخیر تولید شده اطمینان خوبی برای مقاومت ارقام به آفات وبیماری ها حاصل شده است. 
وی در پایان صحبت های خود به سن گندم اشاره کرد و افزود: سن گندم آفت خیلی سرسختی است که نمی توانیم برای آن مقاومت ژنتیکی در گیاه به وجود بیاوریم و باید همیشه با سم کنترل شود ولی این آفت در سال های اخیر به خوبی کنترل شده است و شاهد درصد پایینی از سن زدگی گندم ها هستیم. 
به همین منظور مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز نیز به ارایه عملکرد این مدیریت در مبارزه با آفات و بیماری های محصولات کشاورزی استان و تولید محصول سالم پرداخت و گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون عملیات مدیریت مبارزه تلفیقی با آفات (IPM) در قالب طرح ملی در سطح 74 هزار هکتار از باغات، مزارع و گلخانه های استان انجام شده است. 
مرتضی امید بخش افزود: این عملیات در قالب طرح ملی و با به کارگیری کارشناسان کلینیک های گیاه پزشکی و نظارت مدیریت حفظ نباتات با استفاده از 34 نفر از کارشناسان و فارغ التحصیلان گیاهپزشکی انجام شده است. 
وی اظهار داشت: این عملیات اجرایی شامل تشکیل شبکه های مراقبت و پیش آگاهی و نظارت بر عملیات مبارزه با آفات ، بیماری ها و علفهای هرز و حضور در مزارع، باغات و گلخانه ها توسط کارشناسان شبکه مراقبت و ارتباط تنگاتنگ با بهره بردارن انجام شد و توصیه اصولی برای روش های مختلف مبارزه تلفیقی با آفات شامل انواع روش های مبارزه بیولوژیکی، مکانیکی، زراعی استفاده از روش های پیش اگاهی ، روش های شیمیایی جهت کنترل عوامل خسارت زا انجام شده است. 
وی هدف از این عملیات را کاهش مصرف سموم و تولید محصول سالم با اجرای طرح کد 16 رقمی و شناسایی بهره برداران عنوان نمود و بیان کرد : سطوح اجرایی این برنامه و سایر اقدامات مدیریت حفظ نباتات شامل مبارزه با آفات ، بیماری ها و علف های هرز در محصولات زراعی، صیفی و سبزی در سطح 79 هزار و 72 هکتار با اجرای روش های غیر شیمیایی و مبارزه زراعی و مکانیکی برای کنترل عوامل خسارت زا در سطح 13 هزار و 557 هکتار است. 
امیدبخش همچنین اجرای عملیات اجرایی شبکه مراقبت و پیش آگاهی و نظارت بر محصولات زراعی استان در سطح 33 هزار و 362 هکتار، مبارزه با آفات، بیماریها و علف های هرز در محصولات باغی در سطح 36 هزار و 372 هکتار، عملیات اجرایی شبکه مراقبت و پیش آگاهی و نظارت بر باغات در سطح 11 هزار و 13 هکتار را از دیگر فعالیت های این بخش برشمرد. 
وی گفت: مبارزه بیولوژیکی با استفاده از حشرات مفید در سطح 1650 هکتار از باغات و مزارع، کاربرد لوازم پیش آگاهی و ردیابی آفات در سطح 1452 هکتار از باغات و مزارع با بکارگیری 2 واحد انسکتاریوم و (مراکز تولید حشرات مفید) و رها سازی حشرات مفید کنترل کننده آفات از دیگر این فعالیت ها است. 
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت : یکی از آفات مهم و کلیدی در محصول استراتژیک گندم و جو سن غلات می باشد که در سطح 16 هزار و 732 هکتار مبارزه شیمیایی بر علیه آن در سال 96 انجام شد و محصول تولیدی گندم با حداقل سن زدگی توسط مراکز خرید، خریداری شد. 
امیدبخش افزود: از محصولات استراتژیک دیگر استان البرز کلزا می باشد که تا کنون در سطح 408 هکتار با آفت شته مبارزه شده است. 
وی، در خصوص تولید نهال سالم برای صادرات و توزیع به سایر استان ها و همچنین بذور بوجاری و ضدعفونی شده گفت که با نظارت بر تولید نهال سالم و صدور گواهی بهداشت و همچنین نظارت بر ضدعفونی بذور گندم و جو و ذرت استان اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است. 
وی افزود : میزان خسارت وارده از ناحیه عوامل خسارتزا در صورت عدم مبارزه حدود 25-0 درصد متغیر می باشد که با نظارت این مدیریت و اجرای عملیات مبارزه توسط بهره برداران ، خسارت کنترل می شود. 
مدیر حفظ نباتات بازدیدهای دوره ای پرسنل حفظ نباتات در قالب کمیته فنی نهال و انجام آزمایش های میکروسکوپی و ماکروسکوپی توسط کلینیک های گیاهپزشکی و در نهایت صدور گواهی بهداشت جهت جابجایی نهال های سالم و با کیفیت نهالستان ها را از دیگر فعالیتهای این مدیریت عنوان نمود. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • 8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  8 راهکار بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات بازار ارز

  علی رغم نگرانی های ایجاد شده درباره وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر و تشدید این نگرانی‌ها با توجه به خروج آمریکا از برجام، بانک مرکزی ابزارهای موثری برای مدیریت نوسانات این بازار از طریق اصلاح زیرساخت‌ها و روش‌های انتقال پول دارد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  توسعه گلخانه ها مرهم تنش های آبی کشاورزی

  خشکسالی چندین ساله، کاهش بارندگی و درپی آن خشک شدن قنات ها، چشمه ها و کاهش منابع آب زیرزمینی چالش هایی در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد کرده که به گفته کارشناسان توسعه گلخانه ها مرهمی برای تنش های آبی کشاورزی استان خواهد بود.

 • 1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  1050 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر جذب شد

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به منظور توسعه مراکز اقامتی و زیر ساخت های گردشگری از سال گذشته تاکنون یکهزار و 50 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تاسیس هتل در این استان جذب شده است.

 • حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  حذف یکی از خوان‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان

  معافیت واحدهای تولیدی از پرداخت چهار درصد علی‌الحساب واردات قطعی هرچند گامی امیدوارکننده در راستای رونق واحدهای تولیدی است، اما به طور حتم نقطه پایانی نیست و باید شاهد لحاظ سایر معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد در کنار اخذ عوارض گمرکی باشیم.

 • سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

  سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ،در مقایسه با مدت زمان مشابه سال پیش 11.6 درصد افزایش یافته است .

 • صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

  سرپرست معاونت صنایع دستی کشور می گوید: مذاکره با مدیران فروشگاه های زنجیره ای شهروند، رفاه و هایپر استار برای عرضه صنایع دستی در سال «حمایت از کالای ایرانی» در جریان است.

 • دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

  دبیر انجمن شرکت‌های راه‌سازی معتقد است نرسیدن به خواسته‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پروژه‌های آزادراهی می‌تواند امکان ادامه حیات را از آنها بگیرد و شاید دیر رسیدن به تقاضاهای آنها رساندن نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب باشد.

 • برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  برنج مازندران از بحران آب بی‌نصیب نماند

  مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: یکی از راه کارهای اساسی برای رفع بحران آب در اراضی کشاورزی نوبت بندی است.

 • واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  واردات دانه روغنی آفتابگردان ممنوع شد +سند

  وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور بخش نامه‌ای واردات دانه روغنی آفتابگردان را ممنوع اعلام کرد.

 • عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  عناوین نخست روزنامه های اقتصادی شنبه 5خرداد97

  روزنامه های اقتصادی شنبه 5 خرداد به مسائلی همچون قرارداد 85 میلیون دلاری هند در چابهار، واکنش صندوق جهانی پول به تحریم سیف، احتمال رونق دوباره چهارراه استانبول و انتظار ایران تا ارائه بسته اقتصادی اروپا در 10 خرداد پرداختند.

 • نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  نرخ بلیت پروازهای داخلی اوج گرفت/ قیمت نجومی پرواز تهران - مشهد

  با نزدیک‌شدن به تعطیلات چندروزه، نرخ بلیت پروازهای داخلی در حال اوج‌گیری است. قیمت پرواز تهران ــ‌بوشهر از مرز نیم‌میلیون تومان عبور کرده و بلیت پرواز تهران ــ‌کیش نیز ۶۱۵هزار تومان فروخته می‌شود.

 • دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت

  رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید نگرانی کارفرمایان درباره‌ی تعیین سقف سه ساله برای قراردادهای موقت بی‌مورد است، چون بحث بر سر کارهای غیرمستمر است، وقتی زمان کاری از سه سال فراتر می‌رود منطقی آن است که تا زمان استمرار با کارگر قرارداد دائمی بسته شود و وقتی کار پایان می‌یابد دیگر ارتباطی میان کارگر و کارفرما برقرار نیست.

 • اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  اعلام فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی

  به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد هفته آینده اعلام می‌شود.

 • پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  پایان برداشت بهاره برگ سبز چای تا پایان هفته

  برداشت بهاره برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور تا پایان هفته آینده ادامه دارد.

 • اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  اعلام علت فروخته نشدن ارز به مسافران

  ارز مسافرتی یکی از مواردی است که بانک مرکزی خود را متعهد به تامین آن می داند و بر این اساس به ازای هر سفر خارجی هموطنان در سال بین 500 تا هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر پرداخت می شود.

 • پنبه تولید پنبه رو نزنیم

  پنبه تولید پنبه رو نزنیم

  مجری طرح پنبه گفت: با توجه به ظرفیت داخلی و برنامه اقتصاد مقاومتی، خودکفایی تولید پنبه در چشم انداز 1404 تحقق خواهد یافت.

 • اجرایی شدن23 طرح برق رسانی در استان بوشهر

  اجرایی شدن23 طرح برق رسانی در استان بوشهر

  مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان های فارس و بوشهر گفت: سال گذشته 23 طرح مهم برق رسانی با یکهزار و 700 میلیارد ریال اعتبار در استان بوشهر اجرا شد.

 • قارچ های فله ای نخرید

  قارچ های فله ای نخرید

  مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: شهروندان باید از خرید قارچ های فله ای و بدون نشان خودداری کنند.

 • توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

  توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

  در پی ادعای برخی از صنایع غذایی مبنی بر کمبود بطری برای بسته‌بندی و عرضه محصول در بازار و همچنین افزایش قیمت این ظروف از سوی مجتمع پتروشیمی تندگویان، این شرکت اعلام کرد که دلالی در بازار و قاچاق این محصول به خارج از کشور باعث کاهش عرضه شده است.

 • ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

  ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

  مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه راه اندازی معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس کالا به شفافیت قیمت و تعیین نرخ در بلند مدت کمک می کند، گفت:ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را در دنیا تعیین می کند.

 • سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود

  سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود

  وزیر نیرو با تاکید بر اصلاح بد مصرفی آب گفت: میزان مصرف آب شرب کشور سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب است.

 • معاملات مسکن در کشور 33 درصد افزایش یافت

  معاملات مسکن در کشور 33 درصد افزایش یافت

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: 75 هزار و 945 مبایعه نامه در اردیبهشت ماه امسال در دفاتر مشاوران املاک سراسر کشور ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، بیش از 33 درصد رشد نشان می دهد.

 • خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

  خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

  معاون وزیر کشاورزی از پیش‌بینی خرید تضمینی ۱۰.۵ میلیون تنی گندم در سال جاری خبر داد و گفت: اگر این پیش‌بینی محقق شود که شرایط اقلیمی گویای نوید وضعیت بهتری را نیز می‌دهد، می‌توانیم بیش از سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی کنیم.

 • قیچی و برش آقای هاکوپیان برای تیم ملی فوتبال

  قیچی و برش آقای هاکوپیان برای تیم ملی فوتبال

  فدراسیون فوتبال ایران آنقدر درگیر داستان های تمام نشدنی مربوط به کیت های آدیداس بوده است که ماجرای اندازه زدن لباس های ستاره های تیم ملی در اردوهای قبلی هرگز به چشم نیامده اما در مراسم رونمایی از لباس های رسمی ملی پوشان خبرنگاران ورزشی برای اولین بار با چهره ای آشنا شدند که نامش یادآور پوشاک رسمی است.

 • نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان

  نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان

  مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون نشاء برنج در 85 درصد شالیزارهای گیلان انجام شده است.

 • حمایت از طرح های نانو با نانومچ

  حمایت از طرح های نانو با نانومچ

  سومین فراخوان دوره‌ ششم برنامه تجاری ‌سازی فناوری نانو (نانومچ) آغاز شد و مهلت ارسال طرح برای این دوره تا 10 خرداد است، طرح های پذیرفته شده مورد حمایت این برنامه قرار می گیرند.

 • آغازعملیات اجرایی سد دشت پلنگ در استان بوشهر

  آغازعملیات اجرایی سد دشت پلنگ در استان بوشهر

  با حضور وزیر نیرو، استاندار و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی عملیات اجرایی سد دشت پلنگ در شهرستان دشتی از توابع این استان بوشهر آغاز شد.

 • رکود350 طرح صنعتی در مازندران

  رکود 350 طرح صنعتی در مازندران

  مدیرکل صنعت،معدن و تجارت مازندران گفت: هم اکنون 350 طرح صنعتی در این استان با وجود پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد به دلیل نداشتن سرمایه ثابت نیمه کاره رها شده است.

 • پسته کاران مناطق جنوبی کشور محلول پاشی نکنند

  پسته کاران مناطق جنوبی کشور محلول پاشی نکنند

  مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی گفت: به علت وزش باد و رگبار، پسته کاران مناطق جنوبی کشور باغ های پسته را محلول پاشی نکنند.

 • عبورقیمت سبد نفتی اوپک از مرز ۷۷ دلار

  عبورقیمت سبد نفتی اوپک از مرز ۷۷ دلار

  قیمت سبد نفتی اوپک مرز ۷۷ دلار برای هر بشکه را پشت سر گذاشت.

 • شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

  شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

  مهمترین عناوین این هفته خبرهای کار و تعاون، به ایجاد ۶۸ هزار فرصت شغلی در بخش تعاون، برپایی نمایشگاه کالای ایرانی در مصلای امام خمینی، حذف وثیقه از تسهیلات اشتغال روستایی و بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان اختصاص داشت.