تولید 15 درصد خرمای جهان در ایران

 • چهارشنبه 23 خرداد 1397 10:13
 • شناسه 28991
تولید 15 درصد خرمای جهان در ایران

مدیرکل دفتر امورمیوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۲۰ درصد تجارت جهانی خرما در اختیار ایران است و ۱۵ درصد خرمای جهان در ایران تولید می‌شود.

 به گزارش ایران کالا به نقل از خبرگزاری دانشجو، لطیفیان  ضمن اشاره به اینکه سطح زیرکشت نخیلات فعلی کشور ۲۵۰ هزار هکتار است، افزود: هم اکنون ۲۱ درصد سطح زیرکشت و ۱۵ درصد میزان تولید خرمای جهان مربوط به این مرز و بوم است.
او افزود: خوشبختانه طی چند ساله اخیر عملکرد مقدار تولید خرما در کشور از رشد پنج برابری برخوردار بوده است.
مدیرکل دفتر امورمیوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق آمار سطح زیرکشت خرما در مملکت طی سنوات گذشته بطور متوسط ۱.۸ و نرخ رشد تولید ۲/۱ درصد بوده است.
او افزود: طرح توسعه زیر کشت نخیلات کشور پنج هزار هکتار، اصلاح و تبدیل باغات خرمای درجه دو به یک به میزان ۴۷ هزار و ۷۸۰ هکتار و حذف و جایگزینی نخیلات به وسعت ۴۵ هزار و ۳۶۰ هکتار طی برنامه پنج ساله ششم توسعه پیش بینی شده است.

لطیفیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران طی ۱۰ ساله گذشته همواره در معرض خشکسالی بوده و پیش بینی‌ها حاکی ازاینکه کشور در این شرایط باقی خواهد ماند.

مدیرکل دفتر امورمیوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی افزود: خوشبختانه سیاست‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای مقابله با خشکسالی در دستور کار دستگاه‌های مرتبط قرار گرفته که بوسیله اعمال این سیاست‌ها از قبیل: توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار و استفاده از ارقام متحمل به شوری و خشکی می‌توان راندمان مصرف آب و آبیاری را در باغات کشور بالا برد.
او افزود: جدا از این خرما در بحث شوری و خشکی گیاهی مقاوم به حساب می‌آید البته ناگفته نماند مقاومت به معنی افت عملکرد نیست.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  آقای وزیر، وضع اقتصاد را خوب می داند

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در یادداشتی آورده است: " هر روز با تعداد زیادی پرسش از سوی روزنامه نگاران، فعالان بخش خصوصی، مردم عادی و حتی برخی کارشناسان مواجه‌ام: آیا وضع اقتصاد ما خوب است؟ از آن مهم تر اینکه باید به این تفکر سرنوشت ساز هم پاسخ بدهم که آیا در ایران می‌توان کارآفرینی کرد یا نه؟

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها