سالروز ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی-ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران

  • پنجشنبه 12 بهمن 1396 13:47
  • شناسه 14450
سالروز ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی-ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران

بازگشت امام خمینی(ره) به میهن اسلامی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است که با استقبال بی‌نظیر اقشار گوناگون جامعه همراه شد. لحظه های پرشکوهی که پس از سالیان متمادی مبارزه و حق طلبی به منصه ظهور رسید و رایحه خوش استقلال و آزادی را در کشور گسترانید.

«من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم» این جمله سخن مشهور امام خمینی(ره) در روز بازگشت ایشان به ایران اسلامی بود که به گونه ای تضمین کننده رویدادهای پس از آن و انتخاب نظام جمهوری اسلامی ایران از طرف ملت غیور این مرز بوم شد. 


39سال پیش در 12 بهمن 1357خورشیدی، امام خمینی(ره) بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران، پس از 15 سال دوری از وطن در میان استقبال پرشور مردم قدم به خاک میهن اسلامی گذاشتند. ورود ایشان به کشور، برای مردمی که تمام دوران مبارزاتی خود را از مسیر بیانیه و صداهای ضبط شده آن بزرگوار سپری کرده بودند، روزی فراموش نشدنی بود.

نخستین قرار پرواز امام راحل به ایران در تاریخ 6 بهمن اعلام شده بود اما از دوم بهمن با رژه گارد شاهنشاهی در خیابان ها و بستن فرودگاه ها به وسیله بختیار، بازگشت ایشان به تعویق افتاد.

سرانجام با تظاهرات مردم مخالف حکومت پهلوی، امام خمینی(ره) در 12 بهمن قدم به میهن گذاشتند و از فرودگاه مهرآباد مستقیم به بهشت زهرا(س) رفتند و در آنجا به سخنرانی پرداختند. در خاطرات همراهان بنیانگذار انقلاب آمده است که تا آخرین لحظه فرود در فرودگاه مهرآباد ترس ربودن و از میان رفتن هواپیما را داشته اند، در حالی که که امام(ره) در آرامش و آسودگی سفر کردند. 

اکنون سالیان متمادی است که به مناسبت سالروز ورود امام (ره) به میهن و گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی، فاصله 10 روزه از 12 تا 22 بهمن را به عنوان «دهه فجر»، جشن می گیرند. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گزارش»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها