فروشگاههای زنجیره ایی منبع تولید زباله پلاستیکی

  • دوشنبه 27 فروردین 1397 19:46
  • شناسه 26854
فروشگاههای زنجیره ایی منبع تولید زباله پلاستیکی

فروشگاههای زنجیره ای یکی از منابع تولید زباله پلاستیکی است و فروشگاههای رفاه در صدر این منابع قرار دارند.

به گزارش شبکه تلویزیونی ایران کالا،برخی دستاوردهای نوآورانه با گذشت زمان آسیب جبران ناپذیری به طبیعت و محیط زیست وارد می کنند؛ پلاستیک و به طور خاص کیسه های پلاستیکی از مصادیقی است که پسماندهای آن ، گاه تا هزار سال در طبیعت باقی می ماند. 

فرایند توسعه اختراع نایلون و نایلکس بین سال های 1870 1908 صورت گرفت و امروزه سالانه 500 میلیارد کیسه پلاستیکی در جهان مصرف و 305 میلیون تن از این کیسه ها دور انداخته می شود.

در بسیاری از کشورهای حتی توسعه نیافته و حتی برخی کشورهای عقب افتاده مانند بنگلادش، سوماترا، کنیا، تایوان ، اندونزی و هند استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع است؛ در حالی که در کشور ما هنوز ممنوعیت قانونی برای این کیسه ها لحاظ نشده است.

zobale

فروشگاههای زنجیره ای  یکی از منابع تولید زباله پلاستیکی است و فروشگاههای رفاه در صدر این منابع قرار دارند هرچند که گفته میشود مدیران اجرایی این فروشگاهها بارها در جلسات خود استفاده از پلاستیک را منع کرده و حتی با تشکیل جلساتی با نمایندگان اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای و سایر فروشگاه های به منظور بررسی راهکارهای موجود در این زمینه، حذف کیسه های پلاستیکی در دستور کار قرار گرفت و در نهایت پیش نویس "ضوابط محیط زیستی کاهش و حذف تدریجی مصرف کیسه های پلاستیکی" تهیه و تدوین شد، اما بنظر می رسد تاکنون به نتیجه عملی نرسیده است.

این در حالی است که در بسیاری از کشورها حذف کیسه های پلاستیک بدون برگزاری جلسه و همایش و سمینار، سالهاست که منسوخ شده، بطور نمونه در انگلستان برای مصرف کیسه های پلاستیکی مالیات تعیین شده است و در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز کیسه های پلاستیکی به صورت فله ای در اختیار افراد قرار نمی گیرد.

 کارشناسان معتقذند حدود ۹۶ درصد از تمامی کیسه های پلاستیکی بلافاصله بعد از مصرف دور ریخته می‎شوند و فقط بخش ناچیزی از آن ها مجددا مصرف می شوند در حالی که میزان مصرف کیسه های پلاستیکی تنها در میادین میوه و تره بار شهر تهران روزانه ۲۱ تن است.

تحقیقات نشان می دهد که طول عمر استفاده از کیسه های پلاستیکی حدود ۱۲ دقیقه است و این در حالی است که تجزیه آن ها چند قرن طول می کشد. ضمن آنکه امکان تجزیه کامل و بازگشت آن ها به طبیعت نیز وجود ندارد.

برای دستیابی به این اهداف برنامه هایی برای تشویق به اجتناب از مصرف تا حد امکان، به همراه بردن ساک خرید شخصی چند بار مصرف و استفاده مجدد از کیسه های پلاستیکی تهیه و تدوین شده است.

زباله های پلاستیکی بزرگترین معضل محیط زیستی کشور

متاسفانه در کشور ما استفاده از کیسه های یک بار مصرف به نوعی رفتار متمدنانه تبدیل شده است. درحالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته که خود این فرهنگ را در برهه های زمانی مختلف تجربه کرده اند، استفاده از این مواد کاهش یافته است.

به طور مثال اگر کسی بخواهد از این کیسه ها در زمان خرید استفاده کند باید مبلغ این کیسه ها را علاوه بر مبلغ خرید خود بپردازد. از سوی دیگر استفاده از وسایل با دوام تر و یا با قابلیت بازیافت بهتر دراین جوامع بیشتر توصیه می شود. در این کشورها استفاده از کیسه های پارچه ای به مراتب رایج تر از استفاده از کیسه های پلاستیکی است. دلیل آن هم آشنایی بیشتر مردم با مضرات این کیسه ها و خطراتشان در طبیعت است.

در کشور خودمان هم در سالیان گذشته استفاده از سبدهای دائمی و پاکت های کاغذی در هنگام خرید رفتاری رایج و متداول بود. هیچ فروشنده ای جنس خود را در کیسه های پلاستیکی تحویل مشتری نمی داد. استفاده از کیسه های پلاستیکی طی سال های اخیر به شدت رایج شده است. به طوری که هیچ فروشگاهی نیست که اجناس خریداری شده را هرچقدر جزئی و ناچیز باشد در کیسه های پلاستیکی تحویل مشتری ندهد. خواه فروشگاه های بزرگی همانند فروشگاه های زنجیره ای رفاه و خواه مغازه های کوچک موجود در محلات.

عادی شدن این نحوه ارائه اجناس منجر به تغییر رفتار شهروندان شده است. این رخداد باعث افزایش میزان تولید و مصرف کیسه های پلاستیکی شده و همچنین حجم بالای این کیسه ها در منازل برای شهروندان مشکل ساز می باشد. به طوری که در بسیاری از موارد شهروندان بسیاری از کیسه ها را بلافاصله پس از خرید و بردن اجناس به منزل دور می ریزند.

طبق آمار جهانی روزانه ۵/۳ میلیون تن زباله در سراسر دنیا تولید می شود که سهم ایران در تولید زباله به ۴۰ هزارتن در روز می رسد که ۱۵/۱درصد تولید زباله جهان است. میزان پلاستیک های تولیدی در ایران بیش از ۱۷۷ هزار تن تخمین زده می شود این رقم معادل ۵۰۰ تن در هر روز است براساس آمارهای ارایه شده هر فرد تهرانی به طور متوسط روزانه سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می کند که امروزه بعنوان یکی از مشکلات زیست محیطی شهرهای کشور ما به شمار می روند .

● راهکار مدیریتی جهت کنترل زباله های ناشی از دور ریز کیسه های پلاستیکی

هرگاه بخواهیم برای یک فرآیند برنامه ریزی کنیم باید به نقاط اصلی فرآیند و ریزفرآیندها توجه کنیم. اصلاح بعضی از این نقاط می تواند به اصلاح کل پروژه منجر شود. این نقاط که می توانیم آنها را نقاط حساس یک فرآیند بدانیم عملکرد کل فرآیند را پس از خود تحت تاثیر قرار می دهند. در رابطه با مشکل زباله های پلی اتیلنی و به ویژه کیسه های پلاستیکی نیز چنین نقاطی وجود دارد. انجام اقدامات اصلاحی در تعدادی از این نقاط نیازمند انجام تغییرات بزرگ و صرف هزینه های قابل توجه دارد. ولی در تعدادی از این نقاط می توان با انجام تغییراتی جزئی و همچنین با هزینه هایی اندک، فشار ناشی از وجود این گروه از زباله ها بر طبیعت را کاهش داد.

انتهای پیام/

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گزارش»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

خبر آگهی

  • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

    هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها