کارگران سال ها است که قدرت پس انداز خود را از دست داده اند/ دولت در برنامه اقتصادی خود تمهیدات جدی لحاظ کند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کارگران سال ها است که قدرت پس انداز خود را از دست داده اند/ دولت در برنامه اقتصادی خود تمهیدات جدی لحاظ کند

  • چهارشنبه 20 اسفند 1399 11:44
  • شناسه 61184
کارگران سال ها است که قدرت پس انداز خود را از دست داده اند/ دولت در برنامه اقتصادی خود تمهیدات جدی لحاظ کند

فعال کارگری با بیان اینکه سال ها است که دخل و خرج کارگران با هم همخوانی ندارد گفت: حتی اگر دستمزد ۴۰درصد افزایش یابد باز هم مشکلات کارگران حل نمیشود. دولت باید به فکر مهار تورم و تقویت قدرت خرید کارگران باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، حمید حاج اسماعیلی, کارشناس بازار درباره دستمزد سال 1400 گفت:در حال حاضر کارگران در شرایط دشواری هستند. کارگران سال ها است که قدرت پس انداز خود را از دست داده اند.

 وی ادامه داد:با توجه به تورم افسار گیسخته  وخط فقر 10میلیون تومان، کارگران اگر کمتر از 4.5 دریافت کنند امورات زندگی شان نمی گذرد. حتی اگر دستمزد کارگران 40درصد هم افزایش یابد با توجه به مشکلات کارگران قانع کننده نیست.

 حاج اسماعیلی افزود: علی رغم اینکه همواره سبد معیشت تعیین می شود و ملاکی برای ورود شورای عالی کار به بحث دستمزد است, اما تا کنون عدد ورقمی که در کمیته دستمزد به عنوان هزینه سبد معیشت تعیین می شود, نتوانسته است دولت را قانع کند تا دستمزد بر آن اساس تعیین شود.

 این فعال کارگری ادامه داد: پیش بینی ها به این سمت است که  سال 1400 تورم زا خواهد بود، در یکی دو سال گذشته کسری بودجه بیشتر شده و ضمن اینکه بحث تحریم ها و عدم رفع آنها قطعاً روی قیمت ها تاثیر گذار است و از سمتی اقتصاد کشور طی چهار یا پنج دهه گذشته وابسته به درآمد های نفتی بوده و به همین دلیل ارز کافی در کشور نیست، بنابراین همه این ها نشان دهنده آن است که سال آینده تورم بالا خواهد بود. بنابراین ضرورت دارد, دولت در برنامه خود تمهیدات جدی لحاظ کند تا بتواند به سمت تقویت قدرت خرید کارگران پیش رود. حجم عقب ماندگی دستمزد از تورم خیلی بیشتر است.

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه تهیه امکانات ضروری زندگی با دستمزد کارگران همخوانی ندارد گفت:در سه چهاردهه اخیر همواره این مشکلات برای کارگران بوده است و هر روزشان بیشتر و بدتر شده است. نابه سامانی و بی ثباتی که در شرایط اقتصادی کشور ایجاد شده است, روز به روز باعث افزایش قیمت ها شده است. این مسئله بدون توجه به نیازهای خانواده های کارگران بوده و امکان تطبیق دستمزد طبقه کارگر با وضعیت اقتصادی سنجیده نشده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها