قانون رفع موانع تولید اجرایی نمی‌شوند/ دولت باید برنامه اجرایی برای حل مشکلات داشته باشد/ بر سر راه تولید سنگ‌اندازی می‌شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

قانون رفع موانع تولید اجرایی نمی‌شوند/ دولت باید برنامه اجرایی برای حل مشکلات داشته باشد/ بر سر راه تولید سنگ‌اندازی می‌شود

  • دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 07:29
  • شناسه 62977
قانون رفع موانع تولید اجرایی نمی‌شوند/ دولت باید برنامه اجرایی برای حل مشکلات داشته باشد/ بر سر راه تولید سنگ‌اندازی می‌شود

استاتید دانشگاه و آصفری نماینده مردم اراک در مجلس با حضور در برنامه چشم انداز به بررسی افزایش اشتغال و قدرت خرید مردم پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس طی  گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه ایران کالا با اشاره به اینکه متاسفانه نگاه به خارج از کشور داریم اظهار کرد: توان تولید بسیاری از اجناس را در داخل کشور داریم، برخی از کالاهایی که وارد کشور می‌شود  را در داخل می توانیم تولید کنیم ، متاسفانه با واردات بسیاری از کارخانجات تعطیل می شوند و  به دنبال آن نیروی انسانی بیکار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه ارزهای دولتی در اختیار اشخاصی گذاشته می‌شود که سبب تعطیلی کارخانجات می‌شوند افزود:  امروزه نقدینگی که در اختیار مردم و دولت است را  بانک‌ها بین هم معامله می‌کنند، لذا بانک‌ها  به دنبال دلال بازی هستند.

آصفری تصریح کرد:  تولید‌کنندگان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و موانع زیادی بر سر راه آنها قرار گرفته است،۱۸۰ الی ۱۹۰ روز  از این اداره به آن اداره باید مراجعه کنند تا در نهایت بتوانند کارگاه تولیدی راه اندازی کنند، در کشورهای دیگر دولت زمین رایگان در اختیار تولید کننده قرار می‌دهد تا تولید کننده صرفاً پولش را صرف خرید ماشین آلات کند اما در اینجا این گونه نیست .

این نماینده مردم اراک در مجلس با اشاره به اینکه همه موانع احصا شده است و لذا کمبود قانون نداریم گفت: قانون رفع موانع تولید اجرایی نمی شوند و لذا کسانی هستند که  بر سر راه تولید سنگ اندازی می‌کنند ،اگر مجلس بعد نظارتی خود را بیشتر کند و دستگاه‌های نظارتی اقدامات لازم را انجام دهند ،می توانیم موانع  را از سر راه تولید برداریم.

 وی با اشاره به اینکه اقدامات نظارتی ضعیف است افزود:  مردم باید مسیر را به درستی مشخص کنند اگر مردم با نگاه جریانی رای بدهند این وضعیت به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد، دولت باید برنامه اجرایی برای حل مشکلات داشته باشد،  نیروی جهادی و کارآمد باید در میدان واقعی عمل کند .

حسین اکبری فرد استاد دانشگاه کرمان با اشاره به اینکه علم اقتصاد علم حل مسائل است گفت:  اگر فرمول های اقتصادی را بومی‌سازی کنیم می توانیم به جواب درستی برسیم.

 وی با اشاره به اینکه آموزش‌های ما در مراکز مختلف مهارت محور نیست ادامه داد: بنگاه های متوسط، کوچک و زودبازده فرصت شغلی ایجاد می‌کنند لذا  سیاستگذار حمایت‌ها را باید به سمت بنگاه های کوچک و متوسط و زودبازده سوق بدهد ،باید زیرساخت‌ها را شناسایی کنیم .

این استاد دانشگاه کرمان با اشاره به اینکه کسانی که می‌خواهند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند باید برنامه‌های اجرایی خود را ارائه دهند گفت:  برنامه نباید صرفاً بر روی کاغذ باشد.

افقه استاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه کشور فرصت آزمون  و نسخه‌های اشتباه را ندارد گفت:  اقتصاد خوانده ها هرچه فرمول بلد بودند در این چهار دهه ارائه کردند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت شاغل غیر رسمی در کشور ۳۰ الی ۴۰ درصد است گفت : این رقم کم نیست ،ساماندهی این بخش مهم است، باید سیاستگذاری به درستی صورت بگیرد، این بخش توانسته فشار تقاضای کار را کاهش دهد.

 افقه با اشاره به اینکه قیمت عوامل تولید در برنامه ریزی تعیین کننده است افزود: به شدت بین سیستم آموزشی و تقاضای کار ناسازگاری وجود دارد ،سرعت ورود تکنولوژی به کشور بسیار بالاست اما تطابق میان ساختار آموزشی و تکنولوژی وجود ندارد.

محمود محمد قاسمی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان و بلوچستان در ادامه برنامه با اشاره به افزایش مشارکت مردم در زمینه تولید گفت:  افزایش مشارکت سبب افزایش اشتغال و در نهایت سبب ایجاد رفاه بیشتر برای مردم می شود، از دولت آینده انتظار داریم تا راهکارهای تحقق شعار سال را عینیت ببخشد.

 وی با اشاره به اینکه برای افزایش تولید باید از خام‌فروشی جلوگیری کنیم افزود:  خصوصی‌سازی به نحو احسن باید در کشور اجرایی شود و همچنین تکنولوژی باید در کشور به روز باشد ،ضمانت اجرای برنامه رئیس جمهور آینده باید بحث تکانه های آسمانی و زمینی می باشد.

قاسمی تصریح کرد:  ۴۲ سال از عمر انقلاب گذشته ولی همچنان شاهد وجود تحریم در کشور هستیم باید برنامه ها و سیاست های پولی و مالی متناسب با تکانه ها باشد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها