برداشت دانه‌های سرخ و سیاه؛ زمین نیم هکتاری که برای 25 نفر اشتغال آفرید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برداشت دانه‌های سرخ و سیاه؛ زمین نیم هکتاری که برای 25 نفر اشتغال آفرید

 • چهارشنبه 24 شهریور 1400 22:44
 • شناسه 77229
برداشت دانه‌های سرخ و سیاه؛ زمین نیم هکتاری که برای 25 نفر اشتغال آفرید

فصل چیدن دانه‌های سرخ و سیاه رنگ تمشک خودرو و فصلی از بیشه های تمشک جوار رود ارس خروشان آغاز شده و این نعمت الهی در جلگه مغان روزی رسان جوانان و کشاورزان اصلاندوز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از حسین زالی: در روزهای پایانی تابستان فصل برداشت دانه‌های سرخ و سیاه رنگ تمشک خودرو در شهرستان اصلاندوز استان اردبیل در جوار رود ارس خروشان آغاز می‌شود، میوه ای خودرو که روزی‌رسان جوانان بوده و محل درآمد خوبی برای جوانان شده است.

 

شهرستان اصلاندوز مغان یکی از نقاطی است که محصول تمشک در آن به فراوانی یافت می‌شود، برداشت این محصول از اراضی اصلاندوز برای جوانان جویای کار به‌عنوان منبع اشتغال‌زایی و درآمد محسوب شده و از مهاجرت آنها برای کار به شهرهای بزرگ در تابستان به‌خوبی جلوگیری می‌کند.

معمولا تمشک‌های تابستانه اواخر بهار تا حداکثر اواسط مردادماه قابل برداشت هستند و پس از آن دیگر خبری از تمشک‌های وحشی تابستانه نیست. از اواسط شهریور ماه به مرور پای تمشک‌های پاییزه به بازار می‌رسد و تا آبان ماه می‌توان این دانه‌های خوش طعم و سیاه و سرخ رنگ را در بازار دید.

 

کسب روزی حلال با نعمتی خدادادی

این نعمت خدادادی در فصل تابستان زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرده است، جوانانی که قدر این نعمت الهی را دانسته و بی تفاوت از کنار آن گذر نکرده‌اند و حال علاوه بر کسب روزی حلال برای خود زمینه اشتغال سایر جوانان را نیز فراهم کرده‌اند.

یکی از این جوانان کشاورز و کارآفرین محسن یزدانی است که کشت محصول تمشک را در زمین نیم هکتاری خود آغاز کرده و زمینه اشتغال جوانان بسیاری را فراهم کرده است.

این جوان کارآفرین ضمن ابراز رضایت خود از درآمد این شغل گفت: من‌ هم مثل برخی از جوانان منطقه به دلیل نبود شغل بیکار بودم تا اینکه با برداشت تمشک آشنا شدم. این میوه واقعا یک محصول پر سودی است که باید از آن نهایت استفاده در راستای درآمد زایی و اشتغال زایی انجام داد.

وی افزود:من در یک زمین نیم هکتاری بوته تمشک را با هزینه ناچیز و کم کشت کردم و نهال‌های مورد نیاز از جنگل‌‌های حاشیه رود ارس تهیه نمودم و این بوته در سریع‌ترین زمان رشد کرده و در اولین سال خود میوه از بوته‌ها برداشت می‌شود.

یزدانی با اشاره به اشتغال‌زایی برای چندین نفر در حوزه برداشت این محصول بیان کرد: در زمین نیم هکتاری من، ۲۰ الی ۲۵ نفر به صورت مستقیم در فصل برداشت و ۵ الی ۱۰ نفر در سایر فصول سال کار می‌کنند و از این راه کسب روزی حلال می‌نمایند.

 

برداشت تمشک به‌صورت چهار فصل با کشت گلخانه‌ای

این کشاورز اصلاندوزی در ادامه سخنان خود تصریح کرد:جوانان علاقه‌مند به اشتغال‌زایی و کشاورزی می‌توانند با کسب علم و تجربه این محصول را به صورت گلخانه‌ای کشت نموده و به صورت ۴ چهارفصل برداشت و در آمدزایی داشته باشند.

تمشک میوه‌ای شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت می‌شود. میوه تمشک ترش‌مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، کمپوت و … خورده می‌شود، بوته تمشک در مناطق گرم و مرطوب، در جنگل‌ها و صحراها می‌روید و گاهی آن را می‌کارند.

میوه تمشک میوه کمیابی است، ولی اگر برای این گیاه مکان، خاک و شرایط طبیعی خوب فراهم باشد به آسانی قابل پرورش است، این زیرساخت طبیعی در شمال استان اردبیل بخصوص جنگل‌های حاشیه رود ارس فراوان بوده و بیشتر از سال‌های گذشته رشد کرده است.

تمشک خواص زیادی دارد و در شهرهایی که دارای صنایع تبدیلی برای این محصول هستند بازار خرید و فروش خوبی دارد، از آن‌جا که این میوه در تابستان و اوایل پاییز و تقریبا در ایام اوقات فراغت دانش‌آموزان به ثمر می‌نشیند بنابراین جوان‌ترها بیشتر به سمت چیدن تمشک رو می‌آورند.

 

محصولی کم هزینه ولی پرسود

حسین میرنژاد، یکی دیگر از برداشت‌کنندگان تمشک اصلاندوز، در گفتگو با فارس بیان کرد: این محصول هزینه زیادی برای کشت نمی‌خواهد و اگر قشر زحمت‌کش کشاورزان منطقه مغان بخواهند این محصول را کشت کنند نیازی به نهال و سایر مواد شیمایی همچون سم و کود و ... نیست و همین امر هزینه تمام شده تولید این محصول را تا حد زیادی پایین می‌آورد.

وی با بیان اینکه نهال این محصول سودآور را می‌توان از حاشیه‌ی جنگل رود ارس پیدا کرد و در حیاط یا مزرعه خود کشت کرد، افزود: خداوند متعال طبیعت این محصول را طوری خلق کرده است که نیازی به رسیدگی‌های مکرر ندارد و خود محصول به طور طبیعی رشد می‌کند و عواملی همچون رطوبت، گرما و فضای نامناسب موجب قرمزی، آفت و از بین رفتن تمشک می‌شود.

 

محصولی سرشار از ویتامین و دارای خواص دارویی

به گفته‌ی علی حمادی، پزشک عمومی این میوه طبیعی سرشار از ویتامین‌های c ،k و پتاسیم بوده که معمولا در غذاها کمتر یافت شده و در این میوه به وفور دیده می‌شود و کافی است برای مصرف، تمشک را فقط آب بکشید و بخورید و هیچ عوارض ناراحت‌کننده‌ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه جوشانده گل یا برگ تمشک برای زخم دهان، تورم و لوزه‌ها مفید است، ادامه داد: تمشک برای از بین بردن کک و مک صورت خیلی مفید بوده و برای فشار خون و از بین بردن اوره خون بسیار موثر است.

حمادی افزود: توت وحشی یا همان تمشک در ماه مرداد فصل تابستان محصول داده و برای درمان اسهال در کودکان مفید است و خواص بسیاری را نیز در خود پنهان دارد.

به گفته وی، این گیاه ضمن آنکه خواص فراوان دارویی دارد و محصولات جانبی فراوانی می‌توان از آن گرفت همچنین می‌تواند زمینه حضور تورهای گردشگری را نیز از اقصی نقاط کشور در این فصل به این منطقه فراهم کند.

جنگل‌های حاشیه ارس مکانی مناسب برای پرورش تمشک

یکی از کارشناسان منابع طبیعی در خصوص کشت و سودآوری اقتصادی این محصول تشریح کرد: تمشک محصولی اقتصادی وسود آور است  در فصل برداشت کیلویی بالای ۱۰۰ هزار تومان در محل‌های برداشت و حدود ۲۵۰  تا ۳۰۰ هزار تومان در سایر فصل‌ها به فروش می‌رسد.

وی در باره کشت این محصول افزود: اگر مردم منطقه مغان جایی برای کشت این محصول ندارند می‌توان با مراجعه به حاشیه جنگل‌های رود ارس بیشه‌های تمشک را پیدا کرده و شروع به‌ برداشت این محصول کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، همانطور که گفته شد دانه های سیاه و سرخ رنگ تمشک به عنوان نعمتی الهی در دل مغان حاصل‌خیز جا خوش کرده و شهرستان اصلاندوز محلی مناسب برای کشت و تولید این میوه پرخاصیت است.

به طوریکه طبق گفته اهالی و کشاورزان و کارشناسان کشاورزی این محصول در جنگل‌های حاشیه رود ارس به صورت خودرو نیز به وفور یافت می‌شود که همین امر نشانگر فراهم بودن شرایط مناسب آب و هوایی برای کشت این محصول در این منطقه است.

حال با توجه به اینکه برخی از جوانان نیز قدر این نعمت خدادادی را دانسته و از برداشت این محصول منبع درآمدری برای خود ایجاد کرده‌اند انتظار می‌رود که مسؤولان امر با توجه به این پتانسیل زمینه کشت و پرورش بیش از پیش این محصول در شهرستان اصلاندوز را فراهم سازند.

مسلما با توسعه کشت این محصول و هم‌چنین در کنار آن استفاده از صنایع‌تبدیلی برای تولید سایر محصولات از این میوه پرخاصیت زمینه اشتغال بسیاری از جوانان منطقه فراهم شده و شاهد مهاجرت معکوس به روستاها نیز خواهیم بود.

انتهای پیام/۳۴۶۳/ی

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • اینفوگرافیک / رتبه ایران در پرداخت یارانه انرژی در جهان

  اینفوگرافیک / رتبه ایران در پرداخت یارانه انرژی در جهان

  آژانس بین‌المللی انرژی، گزارشی درباره یارانه پرداختی دولت‌ها در بخش حامل‌های انرژی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، ایران با ۲۹.۷ میلیارد دلار، در جایگاه نخست پرداخت یارانه انرژی در جهان قرار دارد. سایر اطلاعات را ببینید.

 • آغاز خط تولید نخ پنبه‌ای در یزد

  آغاز خط تولید نخ پنبه‌ای در یزد

  خط تولید نخ پنبه‌ای پلی استر با ظرفیت تولید ۱۰۰۰ تن با حضور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در استان یزد افتتاح شد.

 • آغاز بکار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

  آغاز بکار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

  گروه صنعتی مینو پس از تکمیل زنجیره تامین مواد اولیه و خریداری کارخانجات متعدد تولید روغن، کنسرو و کمپوت، قند و شکر، آب و دیگر محصولات مصرف خانوار اقدام به تاسیس و راه اندازی سلسله فروشگاههای زنجیره ای با نام مینو مارت کرد.

 • استارت واردات با کدام خودرو؟

  استارت واردات با کدام خودرو؟

  رئیس شورای رقابت -نهادی که نقش اصلی را در قیمت‌گذاری خودرو و تحولات بازار دارد- با اعلام حمایت از آزادسازی واردات خودرو، این اتفاق را عامل «تولید رقابتی و افزایش کیفیت خودروهای داخلی» دانست

 • خدمات آزمایش پزشکی در منزل با پلتفرم «آزمایش آنلاین»

  خدمات آزمایش پزشکی در منزل با پلتفرم «آزمایش آنلاین»

  دیگر لازم نیست برای انجام آزمایشات، برخی از معاینات و به طور کلی هرگونه خدمات پزشکی از محل کار، سازمان، منزل و ... خود خارج شوید. تنها کافیست از طریق سایت و یا تماس تلفن با آزمایش آنلاین، خدمات مورد نظر خود را اعلام کرده و سپس آن را در محل درخواستی خود دریافت کنید.

 • گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات

  گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات

  بیستمین دوره نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات، ماشین آلات و مواد اولیه بیسکویت که از 31 شهریور سالجاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آغاز شد، به کار خود پایان داد.

 • نسخه ۹.۸ اپلیکیشن مسیریاب «نشان» منتشر شد

  نسخه ۹.۸ اپلیکیشن مسیریاب «نشان» منتشر شد

  جدیدترین نسخه از اپلیکیشن نقشه و مسیریاب «نشان» منتشر شده و ضمن رفع مشکلات گزارش شده و بهبود بخش‌های مختلف، به تسهیل مکانیزم مسیریابی و شناخت کاربران از مراکز واکسیناسیون کرونا نیز کمک می‌کند.

 • پیمان شانگهای و بخش خصوصی

  پیمان شانگهای و بخش خصوصی

  پیوستن ایران به ‌پیمان شانگهای که حاصل یک ماراتن دیپلماتیک ۱۶ساله از سوی دستگاه سیاست خارجی کشور بود؛ امیدهایی را برای گشایش فضای بین‌المللی به روی اقتصاد ایران در میان فعالان و صاحب‌نظران حوزه کسب و‌کار زنده کرده است، اما این امیدها نیز در سایه بیم‌ها و تردیدهایی قرار دارند.

 • بورس امروز 4 مهر / بازار متعادل شد

  بورس امروز 4 مهر / بازار متعادل شد

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بیش از 2 هزار واحد رشد کرد و حال و هوای بورس و فرابورس متعادل بود.

 • رشد ۴۷ درصدی تجارت ایران

  رشد ۴۷ درصدی تجارت ایران

  رییس کل گمرک ایران گفت: تجارت خارجی ایران در این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

 • تنظیم بازار خودرو

  تنظیم بازار خودرو

  آقایان علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، فرید زاوه کارشناس صنعت خودرو، مهدی دادفر دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو، حسن کریمی سنجری کارشناس بازار خودرو و محمد رضا نجفی منش رئیس صنایع همگن قطعه سازان خودرو در گفتگو با برنامه چشم انداز به حل مشکلات بازار خودرو و مشکلات آن پرداختند.

 • تداوم روند صعودی شاخص بورس

  تداوم روند صعودی شاخص بورس

  شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، چهارم مهرماه) با ۲ هزار و ۶۰۱ واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و ۴۲۴ هزار واحدی قرار گرفت.

 • سقف وام مسکن در فرابورس افزایش یافت

  سقف وام مسکن در فرابورس افزایش یافت

  معاونت توسعه کسب و کار شرکت فرابورس ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بانک مسکن، در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن اعطایی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن در فرابورس ایران بدین شرح است:

 • رازی گواهی تاییدصلاحیت جهانی برای آزمایشگاه مرجع آبله گوسفندی کسب کرد

  رازی گواهی تاییدصلاحیت جهانی برای آزمایشگاه مرجع آبله گوسفندی کسب کرد

  موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، برای تنها آزمایشگاه مرجع بین المللی آبله گوسفندی و بزی کشور مستقر در این موسسه، گواهی ایزو ISO/IEC 17025:2017 کسب کرد.

 • فرهنگ اقتصادی اربعین

  فرهنگ اقتصادی اربعین

  قیام اباعبداله و حادثه عظیم عاشورا طی حدود ۱۴۰۰ سال همواره منشاء تحولات بزرگ و معجزه گونی بسیاری بوده است كه بی شك انقلاب اسلامی ایران و حماسه جنگ تحمیلی از آن جمله است.

 • کاهش سرعت تولید صنعتی ایران و قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 4 مهر

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون کاهش سرعت تولید صنعتی ایران و قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا پرداختند.

 • شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  آقایان علی سعدوندی اقتصاد دان، تیمور رحمانی استاد دانشگاه تهران، وحید شقاقی شهری مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی و سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون مجلس در برنامه چشم انداز به بیان دیدگاه های خود دررابطه با شفاف سازی ترازهای بانکی و مدیریت بهینه پولی و مالی پرداختند.

 • تولید میلیون لیتر الکل طبی در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

  تولید میلیون لیتر الکل طبی در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

  مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت:۳۴ میلیون و ۴۳۳ هزار لیتر الکل طبی در دوره یکساله بهره برداری (اول مهرپارسال تا پایان شهریور امسال) در این شرکت تولید شد که ۱۰درصد بیشتر از ظرفیت اسمی این واحد صنعتی بود.

 • تولید محصول جدید فولادی در ذوب آهن اصفهان

  تولید محصول جدید فولادی در ذوب آهن اصفهان

  سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد کارخانه ذوب آهن اصفهان گفت: میلگرد آلیاژی ۳۰ به عنوان سومین محصول تولیدی یک ماه گذشته به سبد محصولات ذوب آهن اصفهان اضافه می شود.

 • تولید ۵ میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

  تولید ۵ میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

  سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی از تولید ٣ و نیم میلیون دز واکسن رازی تا هفته آینده خبر داد و نتایج مقایسه واکسن سینوفارم با کووپارس را اعلام کرد.

 • تغییر نام هتل‌های فرودگاهی امام خمینی(ره) / انتخاب نام ایرانی و خداحافظی با نووتل

  تغییر نام هتل‌های فرودگاهی امام خمینی(ره) / انتخاب نام ایرانی و خداحافظی با نووتل

  مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات گفت: با هدف بومی‌سازی و انطباق خدمات هتل‌های فرودگاهی امام خمینی با میهمان نوازی ایرانی و عدم وابستگی به یک برند خارجی، نشان هتل‌های فرودگاهی امام‌خمینی(ره) به "رکسان" (REXAN) تغییر کرد.

 • بررسی و تحلیل مشکلات و دغدغه های گندم کاران

  بررسی و تحلیل مشکلات و دغدغه های گندم کاران

  نبض کشاورزی با محوریت بررسی مشکلات گندم کاران و کارخانجات تولید آرد

 • لوح تقدیر و نشان برند سبز به صنایع چوب خزر کاسپین اهدا شد

  لوح تقدیر و نشان برند سبز به صنایع چوب خزر کاسپین اهدا شد

  کت صنایع چوب خزر کاسپین در کنفرانس بین‌الملی و جایزه برند سبز، در میان 24 شرکت دریافت کننده این جایزه قرارگرفت.

 • فروش هایما S۷ پلاس بدون قرعه کشی  + قیمت

  فروش هایما S۷ پلاس بدون قرعه کشی  + قیمت

  طرح فروش نقدی هایما S۷ پلاس توربوشارژ اتوماتیک بدون قرعه کشی با موعد تحویل حداکثر ۳ ماه انجام می‌شود.

 • گفگوی اصناف / بررسی بازار ارز و رمز ارز

  گفگوی اصناف / بررسی بازار ارز و رمز ارز

  آقای سلطانی زاده عضو کانون صرافان ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا به بررسی قیمت ارز و رمز ارزها و مشکلات آنها پرداخت.

 • بورس امروز 3 مهر / شروع خوب بورس در ابتدای فصل برگ ریزان

  بورس امروز 3 مهر / شروع خوب بورس در ابتدای فصل برگ ریزان

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل با رشد 35 هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی شد.

 • شاتل موبایل، استفاده از سامانه آموزشی «شاد» را رایگان کرد

  شاتل موبایل، استفاده از سامانه آموزشی «شاد» را رایگان کرد

  هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ و با هدف تسهیل آموزش از راه دور، شاتل موبایل ضمن عرضه بسته های ویژه آغاز سال تحصیلی، استفاده از سامانه شاد (شبکه آموزشی دانش آموزان) را برای تمامی مشترکین سیم‌کارت‌های خود، رایگان کرد.

 • بیش از ۳.۵ میلیون تن خرمای استعمران خریداری شد

  بیش از ۳.۵ میلیون تن خرمای استعمران خریداری شد

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به ادامه روند موفق خرید تضمینی خرمای استعمران و استقبال نخل‌داران، گفت: تاکنون در مجموع سه میلیون و ۵۷۸ هزار و ۸۹۸ کیلوگرم خرمای استعمران از نخل‌داران خوزستانی خریداری شده که ۳۳.۰۶ درصد آن درجه یک است.

 • حضور برند فرخنده در بازار 35 کشور جهان، یک دستاورد بزرگ ملی است

  حضور برند فرخنده در بازار 35 کشور جهان، یک دستاورد بزرگ ملی است

  موفقیت های گروه صنایع غذایی فرخنده در بازار پررقابت بین المللی، یک الگوی مناسب برای سایر برند های ملی و ریشه دارد کشور است که بتوانند با رقابتی مستمر و پایدار و ایجاد اشتغال و شکوفایی اقتصادی، روند عبور اقتصاد کشور را از وضعیت فعلی سرعت ببخشند.  

 • سیمان به تالار اختصاصی رفت

  سیمان به تالار اختصاصی رفت

  از امروز همه معاملات سیمان در تالار اختصاصی سیمان برگزار می شود