جنس تولید داخل به اسم برند خارجی در بازار/ لوازم‌خانگی قاچاق راحت‌تر از قبل درب منزل تحویل داده میشود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

جنس تولید داخل به اسم برند خارجی در بازار/ لوازم‌خانگی قاچاق راحت‌تر از قبل درب منزل تحویل داده میشود

  • چهارشنبه 20 اسفند 1399 08:34
  • شناسه 61179
جنس تولید داخل به اسم برند خارجی در بازار/ لوازم‌خانگی قاچاق راحت‌تر از قبل درب منزل تحویل داده میشود

گرانی لوازم برقی خانگی با وجود ممنوعیت واردات کالاهای خارجی موضوع مورد بحث امشب برنامه چشم انداز بود و چند برند ایرانی و تولید کننده داخلی در این برنامه به تشریح شرایط و مشکلاتی پرداختند که باعث گرانی ها شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، حسین فتاحی مدیر شرکت امرسان در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا با بیان اینکه ما در ابتدای امسال موفق به گرفتن استاندارد اروپا شده ایم گفت: کیفیت بالا و رضایت مشتری از مهم ترین اهداف ماست که  گرفتن استاندارد اروپا  ناخودآگاه سبب شده است که  استاندارد تمام محصولات ما  بالاتر برود. یکی از مزیت های رقابتی شرکت امرسان انرژی است که محصولات ما کمترین مصرف برق را دارند و برای جلب اطمینان مصرف کننده سه سال گارانتی دارند که خوشبختانه امسال ما بعد از ارسال دو محموله به ایتالیا توانستیم رضایتشان را برای صادرات جلب کنیم که به دلیل کرونا فعلا متوقف شده است.

مواد اولیه گران و کمیاب علت گرانی قیمت تمام شده محصول است

وی در ادامه و درخصوص گرانی لوازم برقی در بازار اظهار داشت: بخشی از افزایش قیمت ها به دلیل افزایش نرخ ارز و نوسان داشتن آن است که قیمت تمام شده محصول را بالا می برد. بخشی هم مربوط به مواد اولیه و گرانی آن است که به طور مثال یک لباسشویی برای تولید به فلز و پلاستیک نیاز دارد و فلز می شود فولاد و پلاستیک یکی از مشتقات پتروشیمی که اینها دست ما تولید کنندگان نیست و تولید کننده خاص و تک دارد و انحصاری است علاوه بر گرانی مواد اولیه حتی دسترسی به این مواد اولیه هم سخت شده است.

در بحث افزایش قیمت به این گونه نیست که به صورت سلیقه ای بشود رفتار کرد. سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از تولید کننده یک فرمولی برای تعیین قیمت به ما می دهد که براساس فاکتورهای خرید مواد اولیه و جمع آن ما می توانیم 12 درصد روی قیمت تمام شده اضافه کنیم .

فتاحی بیان کرد: در سطح تولید کنندگان نهایی رقابت بسیار بالا است یعنی در تولید یخچال بیش از صد تولید کننده داریم ولی فولاد و یا پتروشیمی تنها یک تولید کننده داریم و دست دولت است و متاسفانه در بحث تامین مواد اولیه از بورس کالا، بورس کالا گذشته نگر است و براساس گذشته برای ما سهمیه در نظر می گیرد برخلاف اینکه همین امسال خیلی از واحدهای تولیدی بیش از 50 درصد افزایش تولید داشته اند و این سهمیه جوابگوی نیاز تولید کننده نیست و مجبور است بخشی از آن را از بازار آزاد با قیمت های بالاتری تهیه کند.

نوسانات ارز تولید کننده را میچرخاند

حمید خشنود مدیر بارزگانی شرکت بیمکث نیز در ادامه برنامه چشم انداز اظهار داشت: زنجیره تولید سنتی که در این سال ها شکل گرفته بود در حال حاضر چند حلقه آن گم شده است به دلیل اینکه شرکت های بازرگانی که ما را ساپورت می کردند از این زنجیره خارج شده اند و شرکت های تولید کننده مجبور هستند که جور آنها را بکشند که نیازمند سرمایه خیلی زیادی است.

و ی در ادامه با بیان اینکه این شرایط فرصت های خوبی هم برای تولید کننده بوجود آورده است گفت: برابری ریال و دلار باعث شده است که فرصت صاردات برای ما ایجاد شود البته اگر این بحث نیمایی را بتوانیم متوجه شویم که به چه صورت است. بخش نامه های زیادی در این حوزه وجود دارد و از بانک مرکزی که سوال می کنیم جواب شفافی به ما نمی دهند که درنهایت ما ارز را به چه صورتی تعهد کنیم.

به نظر می رسد خود بانک مرکزی به مرور دارد متوجه می شود که به چه صورت است ولی درکل جواب روشنی نمی دهند و گذشته از آن نرخ ثابت نیست و تصمیم گیری را سخت می کند چراکه اختلاف ارز نیمایی و آزاد هر روز فرق دارد و روی شرایط معامله کردن اثر لحظه ای و روزانه می گذارد.

دولت به جای ممنوعیت ورود کالای خارجی از تولید کننده حمایت کند

حسین اسحاقی قائم مقام مدیرعامل شرکت پاکشوما نیز اظهار داشت: شرکت تولیدی صنعتی پاکشوما بیش از 45 سال سابقه تولید لوازم خانگی را دارد که متاسفانه در طی این 45 سال خیلی از واحدهای تولیدی که قبل از انقلاب فعال بودند امروز دیگر در جمع ما نیستند و کارخانه هایی با آن عظمت و قدرت طی این 45 سال از رده خارج شدند و شرکتهایی که در دنیا امروز مرحله اول یا دوم هستند زمانی که ما تولید داشتیم اصلا نبودند و امروز به دلیل اینکه آن حمایتی که باید از آنها صورت میگرفت انجام نشد دیگر این تولید کنندگان نیستند ولی اسمشان باعث افتخار کشور بوده است.

اسحاقی بیان کرد: پاکشوما در حال حاضر تولید لباسشویی، ظرفشویی، جاروبرقی و یخچال را دارد که در آینده نزدیک کولر گازی هم به آنها اضافه خواهد شد که صد درصد تولید داخل خواهد بود. اما همه این تلاش ها زمانی به نتیجه می رسد که تولیدکننده همزمان هم حمایت مصرف کننده را داشته باشد هم دولت را و بتواند مواد اولیه مناسب و با کیفیت را با قیمت مناسب تهیه کند و دراختیار داشته باشد.

وی درمورد ممنوعیت واردات و باز شدن فضای برای تولید داخلی گفت: در حال حاضر ما واحدهای تولید مخالف این هستیم که ورود کالا ممنوع باشد یعنی من تولید کننده با 45 سال سابقه خیلی خوشحال می شوم که بتوانم با برندهای خارجی رقابت کنم. زمانی ما می توانیم موفق باشیم که جبنه رقابتی فراهم باشد ولی درکنارش دولت ابزارهای مناسبی داشته باشد که بتواند تعرفه ها را هدایت کند و حمایت کند از تولید کننده تا تولید کننده داخلی بتواند با کالای خارجی رقابت کند.

در حال حاضر از تولید حمایت نمی شود و در قبال واردات را ممنوع کرده اند. وقتی مواد اولیه مثل مواد پلاستیکی را تولید کننده در بورس کالا  با 35 درصد افزایش قیمت میخرد خب این چه حمایتی است. سهمیه ها جوابگو نیستند و باید از بازار آزاد مواد اولیه را بگریم که آن هم صد تا دلال دارد که قیمت را لحظه ای بالا می برند.

رکورد بی سابقه  تولید محصولات داخلی در سال 99

محمدرضا غزنوی سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی درمورد کالاهای خارجی و ممنوعیت ورودش گفت: محصولات خارجی در بازار ما حضور دارند و هر محصولی را که بخواهی کمتر از 18 ساعت درب منزل تحویل میدهند آن هم با گارانتی و اگر نداشته باشند ظرف کمتر از 20 روز از دبی وارد می شود و بعد از نصب پول را میگیرند. با همه این شرایط اما در سال جاری 14 میلیون دستگاه لوازم خانگی درشکور تولید شده است که این رکورد در طول تاریخ صنعت لوازم خانگی در ایران بی سابقه است.

غزنوی در ادامه اظهار داشت: البته یک سری کالا های فیک هم در بازار وجود دارند که کار تولید کننده نیست و اینها کالای ایرانی یا دسته دوم را بعد از تعمیر و رنگ و لعاب به اسم برند خارجی می فروشند که ستاد مبارزه با قاچاق کالا تولید کننده و وارد کننده را موظف کرده است که تمام کالاهای تولید داخل یا وارداتی را کد مخصوص بزنند که قابل پیگیری و استعلام اصل بودن کالا را داشته باشند. مردم در مواقع خرید باید از اصالت کالا مطمئن بشوند و بعد خرید کنند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها