بی‌ثباتی اقتصادی عامل بروز مشکلات متعدد برای تولید کنندگان/ جهش قمیت‌ها قشر متوسط را به زیر خط فقر پرت کرده است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بی‌ثباتی اقتصادی عامل بروز مشکلات متعدد برای تولید کنندگان/ جهش قمیت‌ها قشر متوسط را به زیر خط فقر پرت کرده است

  • چهارشنبه 27 اسفند 1399 01:48
  • شناسه 61396
بی‌ثباتی اقتصادی عامل بروز مشکلات متعدد برای تولید کنندگان/ جهش قمیت‌ها قشر متوسط را به زیر خط فقر پرت کرده است

یک عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد گفت: در سه ماهه آخر سال 99 از رکود خارج شدیم و به سمت رشد صفر در حال حرکت هستیم یعنی رشد اقتصادی ما از منفی هفت در سال 98 به صفر رسیده است که بازهم جهش تولید نمی شود از آن نتیجه گرفت.

جهش تولید و اینکه در سال جهش تولید چه مقدار توانسته ایم به افزایش تولید و رشد اقتصادی رسیده باشیم موضوع مورد بحث امشب برنامه چشم انداز بود و در نظرسنجی شب گذشته برنامه ، سیاست اقتصادی نامناسب و تورم زا با بیشترین رای از سوی مردم به عنوان تاثیرگذارترین علت های مانع جهش تولید انتخاب شد که از کارشناسان اقتصاد و تولیدکنندگان از جهش تولید و میزان تحقق آن در این یک سال سوال شد.

رشد اقتصادی ما از منفی هفت در سال 98 به صفر رسیده است که جهش تولید نیست

قدرت الله امام وردی عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد در ابتدای این برنامه اظهار داشت: عواملی که باعث جهش تولید و رشد اقتصادی می شوند را می توان سه دسته عنوان کرد؛ دسته اول عواملی که بر عرضه تاثیرگذار هستند، دسته دوم بر روی تقاضای اقتصادی اثر می گذارند و دسته سوم محیط کسب و کار و قوانین و مقررات یا همان اقتصاد نهادگرا که به اصطلاح به آن قواعد بازی گفته می شود است. که در این گروه بحث سیاستگذاری و قوانین و مقرراتی است که از سمت دولت تعیین میشود و بر روی فضای کسب و کار قطعا تاثیرگذار است.

وی اظهار داشت: در شرایطی که ما دچار کمبود امکانات، مواد اولیه و منابع مالی هستیم بحث توزیع رانتی که دولت دارد در جامعه انجام می دهد اینجاست که نقش دولت و سیاستگذاری دولت از اهمیت و نقش بسیار زیادی برخوردار است. به نظر من نظر سنجی که انجام شده است با مطالعات آمار همخوانی دارد و تقریبا درست است.  در شرایطی که وضعیت اقتصادی ما به واسطه کرونا و تحریم های اقتصادی در شرایط خاصی قرار دارد و عوامل خارجی و غیرقابل کنترل در اقتصاد ما زیاد است آن عواملی که در اقتصاد در اختیار ما هستند چیزی جز سیاست های در اختیار دولت نیست و نمی تواند باشد و طبیعی است که در ایران حجم عمده ای از اقتصاد تحت عنوان اقتصاد دولتی حساب می شود و کسی جز دولت نمی تواند این نابه سامانی را بوجود بیاورد و این نظرسنجی تا حدی تقریبا درست است.

امام وردی درمورد جهش تولید نیز گفت: ما باید اول منظورمان از جهش تولید را مشخص کنیم؛ جهش تولید یک کاهش یا افزایش موقت یا زودگذر در اقتصاد نیست مثل سال 95 و شوک های خارجی داستان برجام یا عوارض ناشی از برجام که یک رشد موقتی را بوجود آورد و بعد در سال 97 برعکس این اتفاق افتاد و بخاطر تحریم ها و عدم فروش نفت کاهش رشد اقتصادی را داشتیم.

این عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد بیان کرد: نهایتا این ها را نمی توان به عنوان جهش مثبت یا منفی درنظر گرفت و اطلاق کرد جهش اقتصادی یک مفهوم بلند مدت است که یک سری ویژگی ها دارد که یکی از ویژگی های آن ثبات و پویایی در رشد آن هم در بلند مدت است که طبیعتا در یک سال نمی شود آن را بررسی کرد و بنده معتقد هستم که با توجه به شرایطی که بر اقتصاد ما حاکم بود و عوامل غیرقابل کنترل خارجی و از طرفی بی تدبیری های داخلی که به آن دامن زده است و در شرایطی که  تمام اقتصاد جهان دچار مشکل بود به طبع اقتصاد ایران هم با کرونا و تحریم ها نباید انتظار آن جهش در تولید و اقتصاد را انتظار داشت. شاید به صورت جزیره ای و در بعضی قسمت ها یک مقداری رشد اقتصادی مختصری داشته باشیم مثلا ما شاهد هستیم که در سه ماهه آخر سال 99 از رکود خارج شدیم و به سمت رشد صفر در حال حرکت هستیم یعنی رشد اقتصادی ما از منفی هفت در سال 98 به صفر رسیده است که بازهم جهش تولید نمی شود از آن نتیجه گرفت.

اگر واقع بین باشیم در بخش هایی به جای جهش تولید افت تولید را داشته ایم

رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان نیز بیان کرد: امسال سال جهش تولید بود و انتظار این بود که از تولید حمایت بشود و به یک شرایط قابل قبولی برسیم اما آن چیزی که در عمل رخ داد به جای جهش در تولید جهش در قیمت ها بود که هر روز مردم با افزایش قیمت ها روبرو بودند و این آن چیزی نبود که مردم انتظار داشتند و این جهش قیمت ها باعث شد که قشر متوسط جامعه به زیرخط فقر پرتاب شود و جز اقشار آسیب پذیر قرار بگیرند.

وی افزود: اینکه چرا جهش قیمت ها رخ داده یک بخشی از آن مربوط به دولت و تیم اقتصادی دولت است و بخشی هم تحریم ها و کرونا و مشکلات زیرساختی سبب شد که در سال آخر دولت تدبیر و امید، شاخص های اقتصادی به شدت وخیم بشوند و مردم شرایط خوبی را تجربه نکند و تولید هم کمابیش تحت تاثیر این شرایط بود و حالا اگر بخواهیم واقع بینانه صحبت کنیم می توانیم این را بگوییم که در تولید کل به هیچ عنوان جهش رخ نداده است و حتی افت داشته است اما اگر بخواهیم به صورت بخشی و جزئی و صنعت را نگاه کنیم برخی از صنایع احیا شده اند و بعضی از کارخانه های درحال نابودی احیا شدند اما در مجموع در تولید و عرضه کل نمی توانیم درخصوص جهش صحبت کنیم.

وزارت صمت همراه بی اختیار

سهراب پور مداح مدیرعامل شرکت تولیدی پوشش های صنعتی دریایی شمال اظهار داشت: ما تولیدکننده انواع رنگ های تخصصی هستیم مثل رنگ پشت آیینه که تنها تولیدکننده تحت لیسانس در ایران هستیم و رنگ های صنعتی و ساختمانی.

وی درخصوص جهش تولید گفت: چون ما در بسیاری از بخش ها فعالیت داریم در برخی از حوزه ها وضعیت بهتر شده است و در برخی دیگر وضعیت بدتر شده است و درکل ارزیابی، ارزیابی خوبی نبوده است. در بحث کارآفرینی و حمایت از ما وزارت صمت همراه است ولی بی اختیار است یعنی وزارت صمت در گمرک اختیاری ندارد و گمرک خودمختار است یا وزارت اقتصاد حرف خودش را میزند و سازمان تامین اجتماعی کار خودش را می کند.

پورمداح ادامه داد:  یعنی گروه هایی که می توانند به عنوان تسهیل گر در فضای کسب و کار باشند با قوانین خودشان جداگانه کار می کنند و کاری به وزارت صمت ندارند مثلا در وزارت خارجه ما کجا رایزین های خوبی داریم که قراردادهای خوب برای ما فراهم کنند یا سایر قسمت های موثر دولت کار مهمی برای ما انجام نمی دهند فقط در سطح و به صورت سطحی کاری را انجام می دهند. وزارت صمت همیشه درحال جنگ با سایر وزارت خانه هاست  ما در کل موفق نبودیم چون صمت همراه بی اختیاری است جز درموارد خاص.

قول مساعد نمایندگان مجلس برای حمایت از تولیدکننده  که در حد حرف باقی ماند

مهدی انتظاری مدیر شرکت متین تراش انتظاری در ادامه برنامه چشم انداز با بیان اینکه اولین تولید کننده لاستیک توپر لیفتراک در ایران است گفت: کاری که ما انجام می دهیم برای اولین بار درایران اتفاق افتاده است و تولید ما با فناوری پیشرفته ای است که کار نویی در حال انجام است که در این کار بی رقیب هستیم.

وی اظهار داشت: کالای تولیدی ما از جنس چینی مطمئن هستیم کیفیت بهتری دارد و صادقانه در حال کار هستیم اما خیلی از واردکنندگان این حوزه تلاش کردند جلوی کار ما را بگیرند و نگذارند کار به سمت جلو حرکت کند که ما با تمام تلاش کار خودمان را ادامه دادیم و ثبت برند و ثبت اولین تولید کننده در ایران را گرفته ایم و تولید انبوده داریم. درمورد حمایت از ما نیز با تولید انبوه بیش از 9 نفر از نمایندگان مجلس از کار ما بازدید کردند و قول های مساعدی به ما دادند که در حد قول باقی ماند و حمایتی از ما نشد.

هیچ تولید کننده ای در ایران خیال راحتی ندارد

هادی حسین پور مدیرعامل شرکت فرح فرم ایرانیان تولید کننده پوشاک اداری بانوان درمورد مشکلات این حوزه گفت: به نظر می آید هیچ تولید کننده ای در ایران راحتی خیال ندارد که تمرکزش روی تولید باشد تا بتواند محصول باکیفیت و به صرفه ای را عرضه کند. آنقدر در تولید حاشیه زیاد است که بیش از دو سوم وقت مدیر یک واحد تولیدی صرف پوشش حاشیه ها می شود که تمام اینها برمیگردد به فضای حاکم بر کسب و کار و مهمتراز همه نوسانات قیمت ارز.

وی ادامه داد: بی ثباتی برای تولید کننده سم است و خواهشی که از دولت داریم این است که نمیخواهیم قیمت ارز پایین بیاید یک قیمت ثابتی را به ما اعلام کنند که ما بتوانیم با آن کار کنیم. قوانین در ایران حمایت از تولید کننده که نیست چوب لای چرخ تولید نیز هست.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها