وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه 1400 هم مشاهده می‌شود/ موانع اصلی تولید کدامند؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه 1400 هم مشاهده می‌شود/ موانع اصلی تولید کدامند؟

  • جمعه 29 اسفند 1399 10:20
  • شناسه 61459
وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه 1400 هم مشاهده می‌شود/ موانع اصلی تولید کدامند؟

دیشب در برنامه چشم انداز سعی شد عوامل عدم تحقق جهش تولید و موانع اصلی تولید در کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، عباس علی نوری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در برنامه چشم انداز گفت: وقتی ما صحبت از جهش تولید می کنیم در ابتدا باید دید که ما در کدام بخش میتوانیم این جهش را انجام دهیم؛ آیا در بخش صنعت و کشاورزی میتوانیم پیشتاز باشیم. 

او ادامه داد: کلید واژه جهش تولید این بود که اگر ما بتوانیم 12درصد از تولید ناخالص ملی را سرمایه گذاری کنیم میتوان به جهش تولید رسید. 

ابونوری افزود: ایران از دهه 40 به جهش تولید رسیده و ما یک زمانی این تجربه را داشتیم که بدون درآمدهای نفتی اقتصاد را جلو ببریم و این یعنی این زیرساخت در کشور ما وجود دارد. 

این استاد دانشگاه گفت: متاسفانه ورود درآمدهای نفتی به کشور نتوانسته جهش تولید را به طور کامل عملیاتی کند. باید دید که در کدام بخش ایران میتواند امکان جهش تولید را از نظر ساختاری محقق کرد. 

او تاکید کرد: اینکه تصور میشود که کشور ما کم آب هست و امکان توسعه کشاورزی را ندارد اشتباه است زیرا بسیاری از کشورهای دنیا زیربنای توسعه اقتصادشان به وسیله خودکفایی کشاورزی مهیا شده است. حتی کشوری نظیر فرانسه هم بیشترین تولید ناخالص ملی‌اش را به وسیله کشورزی تامین میکند. 

ابونوری بیان کرد: وابستگی کشور ما به درآمدهای نفتی متاسفانه در بودجه 1400 هم مشاهده شده است البته نمیتوان گفت که نباید نفت صادر نکرد اما مهم این است که این درآمدها را در بخش فرآورده های نفتی سرمایه گذاری کنیم و در تولید محصولات پتروشیمی هم افزایش دهیم. 

او گفت: ما میتوانیم صادرکننده فرآورده های پتروشیمی دست کم به کشور چین باشیم که نیاز فراوانی به این محصولات دارد. خام فروشی در ایران یکی از بزرگترین معضلات اقتصادی ماست که متاسفانه مدیریت نمی شود. 

رضا کاوه مدیرعامل گروه صنعتی کاوه در بخش دیگری از این برنامه گفت: همکاران ما در این سالهای تحریم نشان دادند که در این سالهای تحریم مفتدرانه ایستادیم و نگذاشتند امنیت غذایی که بسیار مهم است به مخاطره بیفتد.

کاوه ادامه داد: ما انتظار داشتیم که مالیات بر ارزش افزوده از کشاورزی حذف شود که نشد یا تخفیف های ویژه ای را بتوانیم در بحث ماشین آلات کشاورزی داشته باشیم که نشد.

او ادامه داد: متاسفانه در کشور ما تولیدکننده باید خود یک حسابدار و تاجر حرفه ای باشد و همه فنون را بلد باشد تا بتواند گلیم خود را بیرون بکشد در حالی که در کشورهای پیشرفته اینگونه نیست، رفع موانع کسب و کار برای ما بسیار مهم است. 

مهدی قنطار مدیرعامل مجموعه کوشا در این برنامه گفت: ما هیچ حمایتی دریافت نکردیم و این رشد اقتصادی را ما نمی‌بینیم و موانع کسب و کار مهمترین مشکل ماست. 

علی سعدوندی اقتصاددان گفت: سال جهش تولید گذشت و امیدوارم سال بعد سیاست هایی که قرار بود اجرا بشود، اجرا شود. متاسفانه تولید ما در بخث های مختلف با مانع مواجه است. 4 مانع اصلی در تولید داشتیم که آنها را میگویم، سخت گیری های بانکی یکی از آنها بود و نظارت بانکی هم جدی نبود. دوم مساله مالیاتی بود یعنی ما باید از شرکت هایی که اشتغال ایجاد میکنند چندان مالیات نگیریم. 

سعدوندی ادامه داد: تامین اجماعی هم نکته سوم است که پای تولید را بسته است. مهمترین مساله هم انحصار و مجوزهاست. باید قوانین اصلاح شود. کمااینکه اگر جهش تولید اجرا میشد نرخ تورم تا این حد بالا نمیرفت.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها