داستان ادامه دار چندین نرخ تورم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

داستان ادامه دار چندین نرخ تورم

  • دوشنبه 02 فروردین 1400 21:07
  • شناسه 61551
داستان ادامه دار چندین نرخ تورم

یک کارشناس اقتصادی گفت: ما در گذشته شاهد ورود کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بودیم اما کالاهای اساسی و مواد خوراکی هم دچار تورم شدند. برای عوض کردن افکار مردم تفاوت در نرخ تورم امری اشتباه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، میرمعینی کارشناس اقتصادی اظهار کرد: بانک مرکزی و مرکز آمار ایران هر کدام تعریف مختلف از تورم دارند. نرخ تورم فاصله زیادی با واقعیت دارد.

وی ادامه داد: ما در گذشته شاهد ورود کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بودیم اما کالاهای اساسی و مواد خوراکی هم دچار تورم شدند. برای عوض کردن افکار مردم تفاوت در نرخ تورم امری اشتباه است. این مسئله نشان می دهد تورم در حوزه های مختلف بالا تر از چیزی است که مسئولان می گویند.در ماه های اخیر سال ۱۳۹۹ یکی از عوامل موثر در افزایش نرخ تورم افزایش نرخ ارز بود.

این کارشناس بیان کرد: طی چند سال اخیر به دلیل سیاست‌های اشتباه پولی و مالی موجب ضعیف عمل کردن بانک مرکزی و مقررات با افزایش نرخ سودهای سپرده بانکی شد. از این رو نرخ تورم با رشد نقدینگی رشد نکرد. رشد پایه پولی در کشور ناشی از ناترازی بودجه در کشور است.

وی تصریح کرد: آمارهای رسمی کشور با واقعیت تورم فاصله بسیاری دارد. تورم براساس تغییرات قیمتی  یک کالا محاسبه می شود. و این  عدم تطابق موجب عدم تطابق تورم  با زندگی واقعی مردم می شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها