رتبه پایین ایران در جهان از نظر پویایی محیط کسب و کار و سیستم بانکی/ نظام بانکی باید تابع نظام تولید باشد نه برعکس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رتبه پایین ایران در جهان از نظر پویایی محیط کسب و کار و سیستم بانکی/ نظام بانکی باید تابع نظام تولید باشد نه برعکس

  • سه شنبه 03 فروردین 1400 02:30
  • شناسه 61559
رتبه پایین ایران در جهان از نظر پویایی محیط کسب و کار و سیستم بانکی/ نظام بانکی باید تابع نظام تولید باشد نه برعکس

دیشب در برنامه چشم انداز سعی شد موضوع وضعیت ایران از نظر شاخص‌هایی جهانی اقتصاد و موانع تولید بررسی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، عباس علوی راد استاد اقتصاد در برنامه چشم انداز گفت: یکی از گزارش هایی که در سطح بین المللی بصورت سالیانه توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می شود گزارش رنکیک رقابت پذیری اقتصادهای دنیا است که آخرینش قبل از کرونا ویروس منتشر شد.

او ادامه داد: در آنجا یکی از رکن های 12 گانه درباره پویایی محیط کسب و کار است و یکی از زیربناهایش درباره شروع کسب و کارهای جدید است که متاسفانه از 141 کشور مورد برسی، ایران رتبه 132 را دارد و نشان دهنده این است که ما در زمینه مجوز کسب و کارها مشکل داریم.

این استاد دانشگاه گفت: کشور نیوزیلند رتبه اول را دارد؛ متوسط زمانی که لازم است یک کسب و کار تازه در این کشور راه بیفتد نصف روز است اما در کسور ما 72 و نیم روز زمان لازم است. 

علوی راد بیان کرد: متاسفانه در بحث سیستم بانکی هم که رکن یازدهم مجمع اقتصاد دنیا را تشکیل می دهد ایران از 141 کشور رتبه 123 را دارد. اینکه دوباره در سال 1400 به موضوع اقتصاد تاکید شده یعنی کشور به نتایج مظلدب نرسیده است. 

این استاد اقتصاد بیان کرد: یکی از مسائلی که در ثبات محیط اقتصاد کلان بین المللی مهم است مساله نرخ تورم است نرخ تورم 36 و چهار دهم درصدی را برای سال 99 ثبت کردیم که در این فصا نمیشود رشد اقتصادی خوبی را رغم زد بنابراین ابتدا باید نرخ تورم کاهش یابد. 

زهره رضائیان مدیرعامل شرکت پوشاک دثار گفت: وحدتی که بین مردم هست در بحث تولید و مانع زدایی موثر است. ما در کشورهای ذیگر هم شاهدیم که تعصب مردم باعث افزایش تولید شده است. 

او ادامه داد: اولین انتظار  این است که مردم کالای داخلی را به کالای خارجی ترجیح داده و آن را حمایت کنند که باعث رشد و ارتقای کمی و کیفی تولید میشود اما وقتی همه نگاه ها به جنس خارجی است توان و انگیزه تولیدکننده هم کاهش می‌دهد.

رضائیان گفت: الان تسهیلات بالا بوده و با عدم پاسخ مواجه شدیم و انقدر که مشکل بانک داشتیم دیگر هیچ امیدی به بانکها نداریم. 

علوی راد استاد دانشگاه در ادمه گفت: ما در سبستم مالی دو بال بازار سرمایه و بانکها را داریم که این دو باید تامین مالی را انجام دهند. متاسفانه در ایران فقط 10 درصد مالی از طریق بازار سرمایه مالی انجام میشود و عملا کشور ما بانک محور است و بانکها هم نتوانستند نقش خود را به خوبی ایفا کنند. 

علیرضا پورفرج در بخش دیگری از برنامه گفت: اقتصاددان‌ها معتقدند که نظام بانکی ما غیرکارآمد است، زیرا ساختار بانکداری ما اسلامی نیست و تامین مالی اگر قرار باشد اسلامی باشد باید براساس مشارکت باشد درحالی که ما داریم با همان نظام سرمایه داری بانکها را اداره میکنیم. 

او گفت: اگر هدف جهش تولید است بقیه متغیرها باید در راستای این هدف تعریف شود الان نظام تولید ما تابع نظام بانکداری است درحالی که این نظام باید زیرمجموعه نظام تولید باشد یعنی 
تولیدکننده باید هدف خود را تعیین کند و نظام پولی هم براساس این هدف نیازهای تولید کننده را تامین کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها