مردم تاوان سوءمدیریت ها را در سر سفره خود می بینند/ ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده اما به کام رانت خواران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مردم تاوان سوءمدیریت ها را در سر سفره خود می بینند/ ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده اما به کام رانت خواران

  • پنجشنبه 26 فروردین 1400 05:15
  • شناسه 62219
مردم تاوان سوءمدیریت ها را در سر سفره خود می بینند/ ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده اما به کام رانت خواران

برنامه چشم انداز دیشب با حضور مدرس دانشگاه کشاورزی تبریز، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون سابق وزارت جهاد سازندگی به بررسی اهمیت غذایی و سفره خانوار پرداخت.

قادر دشتی مدرس دانشگاه کشاورزی تبریز  طی گفتگوی زنده با شبکه ایران کالا در برنامه چشم انداز، اظهار کرد: بخش کشاورزی در طی سال‌های بعد از انقلاب کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

 وی با اشاره به اینکه در فاصله زمانی سال ۵۸ تا ۶۷ بیش از ۹۰ درصد صادرات غیر نفتی از طریق محصولات کشاورزی بوده است افزود:  در کشور ما پتانسیل بسیاری از محصولات وجود دارد اما به سرحد خودکفایی نرسیده ایم و تناقض هایی در سیاست های کشاورزی به چشم می خورد، این سوال مطرح است که آیا به دنبال خودکفایی هستیم یا خود اتکایی،  آیا در دنیای امروز تولید مواد غذایی منجمله گوشت و مرغ توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟

 دشتی ادامه داد: اقتصاد، نظام تشکیلاتی پیچیده است به طوری که نظم دادن به تولید و توزیع از وظایف این نظام اقتصادی است، متاسفانه بعد از ۴۲ سال صف های طولانی مرغ را شاهدیم و صحبت از توان تولیدکنندگان، دانشگاهیان و توان اقتصادی می‌شود اما جمعیت سردرگم و کلافه هستند، لذا  باید اذعان داشت که برنامه‌ریزی چیزی متفاوت از خیال پردازی است.

این مدرس دانشگاه کشاورزی تبریز افزود: پتانسیل تولید ایران بیش از ۱۵۰ میلیون نفر است ،کارایی عوامل تولید در این جا جای سوال دارد، نباید  مدیریت به مفهوم ریاست باشد،  سیاست‌گذاران   و شورای اقتصاد در بحث قیمت‌گذاری  مداخله می کنند.

 دشتی با اشاره به اینکه هر اقتصادی دو وظیفه تولید و توزیع را باید به درستی انجام دهد گفت:   اگر هر اقتصادی به وظایف خود عمل کند می تواند به سطح پیشرفته برسد.

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده اما به کام سوء استفاده کنندگان و رانت خواران است عنوان کرد:  مردم باید آثار آن را بر سر سفره خود ببینند اما  متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه نحوه توزیع و تامین نهاده در کشور به درستی صورت نمی گیرد افزود:   مردم تاوان سوءمدیریت ها را در سر سفره خود می بینند ، چند جلسه در کمیسیون کشاورزی در میان سه مجموعه بانک مرکزی ،وزارت صنعت و وزارت جهاد برگزار شده است به طوری که از این جلسات خروجی بیرون نیامد لذا وزارت جهاد تقصیر را برگردن وزارت صنعت و همچنین بالعکس می‌اندازند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه در سال گذشته محدودیت هایی در تامین منابع ارزی داشتیم  گفت: ارز نامرغوب در برخی از امور اختصاص یافت ، عمده مشکل به مسائل داخل کشور از جمله موضوعات گمرکی، سامانه بازارگاه و نحوه توزیع توسط شرکت پشتیبانی وزارت جهاد برمی‌گردد.

نظری با اشاره به اینکه هر دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی در بحث نارسایی‌ها دخیل هستند افزود: در بانک مرکزی افراد اقدام به ثبت سفارش نهاده کردند و  بانک مرکزی فقط به افراد خاص این ارز را تخصیص داده بود لذا مجموعه کاستی‌ها  را در مجموعه وزارت صمت، جهاد و بانک مرکزی  می بینیم که سر جمع خروجی بازار امروز کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه شرایط به گونه ای است که ابزار نظارتی مجلس کارآمد نیست افزود:  مردم از تجربه انتخابی که در چند دهه گذشته داشتند باید به این نتیجه برسند که  مدیرانی که تجربه جهادی ندارند در میدان عمل موثر نخواهد بود، مدیری که مسیر واردات و نهاده را در بندر از نزدیک نمی‌بیند مشخص است که قادر به عبور دادن کشور از این شرایط سخت نخواهد بود، کسانی در این شرایط پاسخگوی نیاز کشور هستند که کارآمد، جهادی و انقلابی باشند، دولت فعلی و مسئولان مربوطه باید پاسخگو باشند مجلس در جلسات همچنان پیگیر نوسانات بازار است.

محمد تقی امانپور معاون آموزش تحقیقات وزارت جهاد سازندگی سابق با اشاره به اینکه مسئولین بیشتر رویکرد تصدی‌گری دارند نه حکمرانی افزود:  فقدان مدل توسعه پایدار ملی را در کشور شاهد هستیم،  مدل توسعه مشخص نداریم و خروجی آن منجر به دستاوردهای مورد نیاز نمی شود.

 وی با اشاره به اینکه در کنار ۵۸۰۰ شرکت دانش بنیان که تشکیل شده مخترعین و پژوهشگران زیادی داریم لذا باید از قابلیت آنها استفاده کنیم گفت : فناوری توسعه یافته و نیروی انسانی آموزش دیده در کشور داریم بنابراین سطح فناوری موجود امکان اینکه به تولید موردنظر برسیم را دارد، در بخش کشاورزی ۸۵۰ شرکت دانش بنیان داریم که اگر به درستی از آنها استفاده شود تولید متحول خواهد شد،  در فلات ایران آب و خاک لازم را برای تامین غذا و آب برای جمعیت آینده  را داریم.

علیرضا کرباسی مدرس دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه برنامه با اشاره به اینکه ما به اندازه ۸۰ میلیون نفر جمعیت نمی‌توانیم غذا تولید کنیم به طوری که سالانه اقدام به واردات محصولات کشاورزی می کنیم عنوان کرد:  تراز تجاری کشاورزی منفی است و  نتوانستیم تراز مثبت داشته باشیم،  فشار بر روی منابع آبی زیاد است به طوری که ۸۰ درصد حوضه های آبریز تراز آبی منفی دارند.

وی خاطرنشان کرد:  تولید در حوزه کشاورزی باعث شده تا فشار بر روی منابع آبی زیاد شود، باید سطح تکنولوژی و بهره‌وری افزایش پیدا کند تا بیش از دو برابر جمعیت کنونی بتوانیم برای آینده تولید داشته باشیم اما اگر  سطح تکنولوژی پایین بیاید مشخص است که موضوع به چه صورت می شود.

کرباسی با اشاره به اینکه  برای مرغداران تولید زیان آور شده به طوری که قیمت نهاده‌های دامی افزایش یافته است گفت:  قیمت نهاده دامی افزایش یافته و برخی زیان‌ده شده اند ، تعدادی از مرغداران اقدام به  تولید نمی کنند،  اگر قیمت مرغ را دولت آزاد کند ممکن است مرغ مازاد هم داشته باشیم .

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها