ضرورت بومی‌سازی فرمول‌های عمومی اقتصاد/ کشور نیازمند اقتصاد دانش بنیان است/ نیاز به مداخلات نهادی در بازار کار | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ضرورت بومی‌سازی فرمول‌های عمومی اقتصاد/ کشور نیازمند اقتصاد دانش بنیان است/ نیاز به مداخلات نهادی در بازار کار

  • یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 01:53
  • شناسه 62932
ضرورت بومی‌سازی فرمول‌های عمومی اقتصاد/ کشور نیازمند اقتصاد دانش بنیان است/ نیاز به مداخلات نهادی در بازار کار

صفایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، رنجبر فلاح مدرس دانشگاه پیام نور ،افقه مدرس دانشگاه شهید چمران اهواز و دل انگیزان استاد دانشگاه کرمانشاه امشب در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی افزایش اشتغال و قدرت خرید و مطالبه از دولت آینده پرداختند.

محمد صفایی دلویی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس طی در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد : بین شعار دولت ها و عمل آنها شکاف عمیق وجود دارد این شعارها از سوی دولتمردان داده می‌شود به طوری که می گویند هم زندگی مردم و هم سانتریفیوژها باید بچرخد.

وی با اشاره به اینکه دولت جدید باید دارای کارنامه و برنامه باشد افزود: صرف شعار،  نمی‌توان کشور را در این شرایط سخت معطل گذاشت، دوگانه محدودیت -آزادی،  مذاکره - تحریم در جامعه وجود دارد ،باید مردم را به سمتی سوق داد که نتیجه مطلوبی داشته باشد.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه دولت آینده‌ای که در سبد رای مردم قرار می‌گیرد باید اراده ، باورمندی ، عزم ، راهبرد و برنامه داشته باشد افزود:  ما نیاز به کارنامه به غیر از برنامه داریم، ادعا باید عقبه داشته باشد،  وقتی به مرحله اجرا می رسند، برنامه های اعلامی اجرایی نمی‌شود و این موضوع سبب ایجاد بی‌اعتمادی در جامعه می‌شود، رئیس قوه مجریه باید مدیر اجرایی باشد، در کشور ما ۷۰ درصد بهره وری برای مدیریت است.

سهراب دل انگیزان استاد دانشگاه کرمانشاه در ادامه برنامه با اشاره به اینکه در ایران در طول ۵۰ سال گذشته بحث نفت مطرح بوده به طوری که این بخش موثر در حوزه اشتغال نبوده است گفت:  درآمد نفت به صورت رانت توزیع شده است ،درآمد نفتی فضای بدی را در اقتصاد ایجاد کرده است .

 وی با اشاره به اینکه درطول ۵۰ سال گذشته متاسفانه اشتغال پس زده شده است افزود:  اقتصاد اشتغال‌زا نبوده است ، کشور نتوانسته اشتغال قابل توجه و یا معناداری را ایجاد کند به طوری که ۲۳ میلیون نفر جمعیت شاغل همچنان باقی مانده  و درآمدهای نفتی دچار مشکل شده است.

 دل انگیزان با اشاره به اینکه جهش های  حوزه اشتغال ناشی از بخش‌هایی است که در حوزه صادرات آنها را می‌توان فعال کرد ادامه داد:  مطالبه اصلی ما در چارچوب رئیس‌جمهور جدید این است که تمام فرآیندهای کاغذبازی را باید برداشت که اینها ضد اشتغال است ، تمامی موانعی که سد راه تولید است باید برداشته شود.

این استاد دانشگاه کرمانشاه با اشاره به اینکه باید تعداد استعلام ها را به کمتر از شش مورد کاهش داد گفت:  باید کارخانجاتی که پروانه بهره‌برداری دارند را مورد حمایت قرار دهیم زیرا آنها ظرفیت اشتغال دارند اما متاسفانه به آنها توجه نمی‌شود، ما نیازمند اقتصاد دانش‌بنیان هستیم و در بخش شتابدهنده باید ورود پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه مداخله نهادی در بازار کار باید داشته باشیم گفت:  اگر مسئله اقتصاد سیاسی حل شود و جریان سیستم پولی و تامین مالی به سمت واحدهای که فعال نیستند برود می‌توان شاهد اشتغال بود، لذا  در حوزه بازار کار نیاز به مداخلات نهادی داریم.

مرتضی افقه مدرس دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه برنامه با اشاره به اینکه اشتغال مفید  سبب توزیع درآمد و کاهش فقر می شود افزود:  ایجاد اشتغال یکی از بهترین راه های توزیع درآمد است .

وی با اشاره به اینکه اشتغال نیاز به تخصص و متخصص دارد گفت:  نباید ای نگونه فکر کرد که هر سرمایه گذاری منجر به اشتغال می‌شود البته شاید تا دهه هفتاد سرمایه گذاری منجر به اشتغال می شد.

افقه با اشاره به اینکه سرمایه گذاری های فقرزدا باید مورد توجه قرار بگیرد  عنوان کرد:  هزاران طرح نیمه تمام  فرصت‌سوزی و اتلاف منابع شده است لذا  فرمول های عمومی اقتصادی  باید بومی سازی شود.

رضا رنجبر فلاح مدرس دانشگاه پیام نور در بخش دیگری از برنامه با اشاره به اینکه در تورم بخشی از قدرت خرید مردم از بین می‌رود افزود:  در بیکاری ۱۰۰ درصد قدرت مردم کاهش پیدا می کند و از بین می رود لذا پاشنه آشیل و محور اصلی بحث از سرمایه گذاری شروع می شود ، در حال حاضر ظرفیت های خالی در اقتصاد وجود دارد و  نباید به سراغ سرمایه‌گذاری‌های جدید برویم.

وی با اشاره به اینکه هر سرمایه گذاری باعث اشتغال نمی شود گفت:  دولت آینده باید فهرستی از تمامی پروژه‌های نیمه تمام را  تهیه کند و آنها را در اولویت عمل خود قرار دهد، عرضه کالاها و خدمات به مهار تورم کمک می‌کند و سبب  اشتغالزایی برای نیروی کار می شود، موانع را باید از زیر پای اقتصاد کشور برداریم تا بتوانیم شاهد ایجاد اشتغال در  کشور  شویم.

وی با اشاره به تخصیص بهینه منابع برای به چرخش در آمدن پروژه های اقتصادی خاطرنشان کرد : باید اقتصاد را به سمت خوشه‌های سرمایه گذاری هدایت کنیم، در اقتصاد تمام سرمایه‌های فعلی باید با حداکثر ظرفیت کار کند لذا باید از منابع مالی کشور برای سرمایه در گردش استفاده کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها