دولت آینده باید به بازتنظیم روابط اقتصادی بپردازد/ضرورت اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی کشور/فضای کسب‌و کار رانتی و غیر‌مولد باید تضعیف شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دولت آینده باید به بازتنظیم روابط اقتصادی بپردازد/ضرورت اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی کشور/فضای کسب‌و کار رانتی و غیر‌مولد باید تضعیف شود

  • سه شنبه 14 اردیبهشت 1400 11:41
  • شناسه 63007
دولت آینده باید به بازتنظیم روابط اقتصادی بپردازد/ضرورت اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی کشور/فضای کسب‌و کار رانتی و غیر‌مولد باید تضعیف شود

شکیبایی استاد دانشگاه کرمان، ندری استاد دانشگاه امام صادق و شهنازی استاد دانشگاه شیراز با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی افزایش اشتغال، قدرت خرید مردم به عنوان مطالبه از دولت آینده پرداختند.

کامران ندری استاد دانشگاه امام صادق در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد : پولی کردن اقتصاد سبب افزایش اشتغال نمی‌شود ،با اعمال سیاست‌های پولی و مالی سیاستگذار  سعی می‌کند اقتصاد را به روند بلندمدت بازگرداند، اشتغال ایجاد می‌شود اما متاسفانه در آن بهره وری نیروی کار  بسیار پایین است ،بهره وری شاغلین در طول زمان کاهش یافته است.

این استاد دانشگاه امام صادق با اشاره به ساختارهای اقتصادی دولت گفت:  مسئولان سعی  کردند در چارجوب سیاست های پولی و مالی به رفع مشکل اشتغال بپردازند اما این سیاست‌ها ظرفیت لازم را ندارد، باید زیرساخت‌ها را اصلاح کرد ،هر دولتی که بر سر کار می‌آید در بودجه سالانه منابعی را برای اشتغال در نظر می‌گیرد.

وی بیان کرد: هیچ یک از دولت‌های بعد از انقلاب زیرساخت ها را  ایجاد نکردند و لذا  متاسفانه مسئله را ساختاری و نهادی در نظر نگرفته‌ایم و  نهادهای ما ضعیف هستند.

ندری  با اشاره به اینکه بحث مالکیت در اقتصاد مهم است خاطرنشان کرد:  نزدیک به ۴۰ یا ۵۰ درصد اقتصاد ما در دست نهاد های بخش عمومی غیردولتی است، در این ساختار نباید انتظار رشد اقتصادی داشته باشیم، تصمیم‌گیری  در این نهادها مشابه تصمیمات بخش دولتی است.

این استاد دانشگاه امام صادق  با اشاره به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ خاطرنشان کرد:  نهادهای عمومی غیردولتی مالکیت بنگاه‌های بزرگ را بر عهده گرفته اند و به دنبال بهره‌وری نیستند و آنها به دنبال گرفتن رانت هستند، دولت‌ها و نمایندگان مجلس نهایت همراهی را باید با این نهادها دارند به طوری که به آنها امتیاز می‌دهند،  مسئله اصلی در اینجا اصلاحات ساختاری است‌.

ندری با اشاره به اینکه مشکل در سیاست‌های کلی و قانون اساسی است که کار را به اینجا رسانده است افزود:  باید بخش خصوصی واقعی مالکیت شرکت‌های بزرگ را در اختیار بگیرند،شورای رقابت در اقتصاد نقش کلیدی می‌تواند ایفا کند اما این نهاد اثربخشی لازم را ندارند همچنین سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی به عنوان یک نهاد مهم اثرگذاری لازم را ندارند و یا اثرگذاریشان در اقتصاد کم است، دولت آینده برای اصلاح این وضعیت باید کار را از قانون اساسی شروع کند،  بانک‌های دولتی یکی از این ایرادات هستند .

روح الله شهنازی استاد دانشگاه شیراز  در ادامه برنامه با اشاره به اینکه در اقتصاد وقتی در مورد بازدهی و قیمت صحبت می‌کنیم منظور  بازدهی و قیمت مطلق نیست بلکه هر مسئله ای را به صورت نسبی می سنجیم  گفت:  فضای کسب و کار به صورت نسبی برای ما مهم است ،  باید فضای کسب و کار رانتی و غیر مولد را تضعیف و با آن  مقابله کنیم.

این استاد دانشگاه شیراز با اشاره به  اینکه باید تضعیف فعالیت‌های غیرمولد را  در پیش بگیریم افزود:  تضعیف بخش های غیر مولد را دولت باید در پیش بگیرد، تضعیف کردن بخش غیرمولد سبب ایجاد  انگیزه در بخش مولد می شود.

وی با اشاره به اینکه دولت  پولی به جامعه تزریق کرده و سبب تورم شده است عنوان کرد : برای تقویت مستقیم بنگاه‌های زودبازده باید اقداماتی را انجام بدهیم ،ما به ازای اشتغال باید معافیت های مالیاتی را در پیش بگیریم ،اگر دولت ارز رانتی و  ۴۲۰۰ تومانی می خواهد توزیع کند نباید آن را در شبکه دلالی وغیره بازده هدایت کند.

شهنازی تصریح کرد: دولت آینده باید به باز تنظیم روابط اقتصادی بپردازد و رابطه مبادله را باید  به سمت تولید کنندگان واقعی سوق دهد،لذا  ساختار انگیزشی باید اصلاح شود چرا  ساختار انگیزشی در کشور ما اصلاح نمی شود ،ساختار انگیزش موجود از بخش غیرمولد حمایت می‌کند و رانت توزیع می‌کند و تصمیم گیران در آن شریک هستند.

وی بیان کرد: در اصلاح یارانه‌ها وقتی قرار شد یارانه‌ها هدفمند شود، دولت بخش حمایت از تولید را کنار گذاشت و به سراغ یارانه مستقیم رفت ، دولت باید در قالب بنگاه‌های کوچک و متوسط برای تولید هزینه کند.

علیرضا شکیبایی استاد دانشگاه کرمان در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مردم به بحث اشتغال، عدالت و توزیع عادلانه درآمد در یک بعد نگاه می‌کنند گفت : یکی از اجزای توزیع درآمد در جامعه ، اشتغال است لذا اشتغال باید واقعی ، مولد و  در راستای  توزیع درآمد باشد.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد رانتی بحث فساد گسترده است افزود:  آن چیزی که یک سیستم را پایدار نگه می‌دارد عدالت و بخش‌های ضد رانتی است،  اشتغال به عدالت و رفع تبعیض کمک می‌کند.

شکیبایی  با اشاره به اینکه اشتغال بحثی مهم و همیشگی است  گفت:  دولت ها موظف هستند بسترها را برای ایجاد اشتغال برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنند،  بحث اشتغال نیازی اساسی و جدی است، باید از گذشته درس  عبرت بگیریم ایجاد اشتغال صرفاً دادن منابع مالی نیست، استراتژی توسعه صنعتی باید در مسیر درست قرار دادند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها