کشور نیازمند اصلاح عمیق ساختارهای اقتصادی است/ ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی/ نظام اقتصادی باید شفاف باشد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کشور نیازمند اصلاح عمیق ساختارهای اقتصادی است/ ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی/ نظام اقتصادی باید شفاف باشد

  • جمعه 17 اردیبهشت 1400 09:50
  • شناسه 63091
کشور نیازمند اصلاح عمیق ساختارهای اقتصادی است/ ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی/ نظام اقتصادی باید شفاف باشد

بهشتی استاد دانشگاه تبریز و صفاری اقتصاددان با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی افزایش اشتغال و قدرت خرید مردم، مطالبه از دولت آینده پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد باقر بهشتی استاد دانشگاه تبریز طی گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه ایران کالا اظهار کرد :ما نتوانستیم در مسیر سند چشم انداز ۲۰ ساله گام برداریم ، اگر نیت افزایش تولید باشد تمام مسائل جامعه را می‌توان حل کرد.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی تاکید بر تعامل سازنده ،مفید و موثر در روابط بین الملل  است گفت:  اگر این روابط برقرار باشد، شرایط در جامعه به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد .

این استاد دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه دولت‌ها حافظ منافع ملی هستند افزود:  باید شاهد ثبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در کشور باشیم، وقتی تولید افزایش پیدا می‌کند جایگاه ایران هم نیز در سطح بین‌المللی ارتقا پیدا می‌کند.

 بهشتی با اشاره به اینکه نظام مالیاتی باید به گونه‌ای باشد تا توزیع درآمد در جامعه متعادل شود گفت:  مسئولین نظام باید در  شب های ماه مبارک رمضان نیت کنند ، اگر مسئولین کار درستی انجام ندادند باید توبه کنند، خداوند توبه پذیر است، اقتصاد مربوط به کل مردم می شود ،در کشور باید نظام اقتصادی شفاف باشد  و باید جایگاه قوه مجریه در دولت به خوبی تبیین شود.

وی با اشاره به  دو مقوله دولتی کردن اقتصاد و خصوصی شدن آن خاطرنشان کرد: اقتصاد بین این دو حوزه مانده است ، در صورتی که دولت باید دایره دخالت خود را در اقتصاد محدود کند‌.

بهشتی با اشاره به اینکه مشکل اصلی اقتصاد  ما این است که هرگز رشد اقتصادی در طولانی مدت رخ نمی دهد گفت: از تجربه چین به عنوان یک ابرقدرت باید استفاده کرد زیرا هدف اصلی در این کشور افزایش تولید است ،باید در کشور به تولید بها بدهیم و تولیدکنندگان را مورد حمایت قرار دهیم  و قهرمانان اقتصادی در کشور در استان‌های مختلف باید مشخص شوند ، متاسفانه در جامعه سوداگری خرید زمین و دارایی ایجاد شده که شبه تولید هستند، باید به دنبال اصلاح زیرساخت‌ها باشیم تا بتوانیم کشور را در مسیر درست هدایت کنیم.

مصطفی صفاری اقتصاددان در ادامه برنامه با اشاره به اینکه باید به دنبال  اصلاح ساختار عمیق اقتصادی باشیم عنوان کرد: اصلاح نظام هدفمند کردن یارانه ها یکی از مسائلی است که باید به آن توجه  کرد.

وی با اشاره به اینکه اشکال ماهوی در سیستم بانکی دیده می شود اظهار کرد:  بانک‌ها از بنگاه‌داری باید خارج شوند و باید به وظایف خودشان عمل کنند ، از سوی دیگر بیش از گذشته ضرورت اصلاح ساختار نظام مالیاتی  احساس می شود، نظام مالیاتی به شیوه مستقیم و غیرمستقیم است ،در کشورهای شفاف اصلی‌ترین نظام مالیاتی به صورت مستقیم است،  اما در ایران مالیات به شیوه غیر مستقیم و به صورت مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود.

صفاری با اشاره به ضرورت اصلاح نظام  گمرکی کشور افزود: در گمرک مواد اولیه و ماشین‌آلات می‌ماند و در هیچ  کجای  دنیا تا به این حد مواد اولیه در گمرک نمی‌ماند این در حالی است که مواد اولیه باید به سرعت به دست تولید کننده برسد.

وی با اشاره به اینکه در جامعه اصلاح نظام اداری باید صورت بگیرد گفت:  قانون کار از سال ۵۷ اصلاح نشده  لذا  باید  قانون کار و نظام تامین اجتماعی اصلاح شود،متاسفانه دولت  فربه شده است لذا باید اصلاح نظام اداری را در پیش بگیریم، دولت باید ۲۰ درصد اقتصاد کشور را برعهده بگیرد در حالی که ۷۵ تا ۸۰ درصد اقتصاد دولتی است و این موضوع مانع اصلی رشد اقتصادی محسوب می شود.

وی با اشاره به موضوع سیاسی شدن اقتصاد گفت: ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در اقتصاد داریم که باید همه این پروژه ها به اتمام برسد، متاسفانه حیف های ما در اقتصاد بیشتر از میل ها است، برخی از پروژه‌ها بیشتر جنبه سیاسی دارند.

این اقتصاددان اظهار کرد: ما بهشت مالیات ندادن هستیم زیرا دولتها بیشتر به درآمدهای نفتی وابسته هستند، در ایران مالیات نقل و انتقال کم است ،نظام مالیاتی ما بر اساس مالیات مستقیم نیست، باید اقتصاد مقاومتی را در پیش بگیریم دولت آینده باید اصلاح امور اقتصادی را در پیش بگیرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها