ناترازی نظام بانکی را باید مداوا کنیم/ یارانه نقدی در مقابل دکترین تبعیض قرار دارد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ناترازی نظام بانکی را باید مداوا کنیم/ یارانه نقدی در مقابل دکترین تبعیض قرار دارد

  • چهارشنبه 19 خرداد 1400 08:50
  • شناسه 64233
ناترازی نظام بانکی را باید مداوا کنیم/ یارانه نقدی در مقابل دکترین تبعیض قرار دارد

سعدوندی استادیار بانکداری و فاینانس ،ندری استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق و امام وردی استاد دانشگاه آزاد با حضور در برنامه چشم انداز به بررسی ضرورت اصلاح نظام بانکی پرداختند.

علی سعدوندی استادیار بانکداری و فاینانس در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا با اشاره به اصلاح ساختار نظام بانکی اظهار کرد: ما با بحران های متعددی در جامعه مواجه هستیم که می‌توان به بحران  های معیشت ، بانکی  و صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد.

 وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در سنوات قبل داشتیم به طوری که این رشد اشتغال زا نبود گفت:  در مورد بانک ها بحران شدید وجود داشت متاسفانه ناکارایی در اقتصاد افزایش یافته است، از سال ۹۲ تا ۹۷ سیاست‌های انقباضی مالی و پولی در نظر گرفته شد به طوری که وضعیت سود و زیان بانک ها هر روز بدتر می شد.

 سعدوندی با اشاره به اینکه هر روز نگران این مسئله بودیم که یکی از بانک‌ها در ایفای تعهداتشان با شکست مواجه شوند گفت:  اگر یک بانک شکست بخورد کل نظام بانکی شکست  می خورد، خوشبختانه خطر بزرگی را از سر گذراندیم باید از گذشته درس عبرت بگیریم، ناترازی نظام بانکی را باید مداوا کنیم.

وی با اشاره به اینکه بانک خصوصی واقعی نداریم گفت: کشور آلمان ۵۰ سال است که نرخ تورم را کنترل کرده است ،در این کشور نظام نظارت بانکی وجود دارد،لذا ما هم می‌توانیم نظام بانکی و بودجه را  ظرف یکی دو سال اصلاح کنیم،اگر از تجارت کشورهای دیگر استفاده کنیم، نرخ تورم نزولی خواهد شد و ما هم به جمع ۱۸۰ کشوری که تورم را کنترل کرده‌اند می توانیم بپیوندیم.

 سعدوندی اظهار کرد: یارانه نقدی در مقابل دکترین تبعیض قرار گرفته است، اغلب سیاست‌های حمایتی شکست خورده است، نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها چنین سیاست هایی با شکست روبرو شده است.

کامران ندری استاد دانشکده  اقتصاد دانشگاه امام صادق افزود :در شرایط فعلی بانک ها  از وضعیت بدی که قبل از تحریم وجود داشت خوشبختانه رهایی پیدا کردند اما  تورم ایجاد شده برای مردم مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی بیان کرد: از جیب مردم با تورم همه مشکلات دستگاه ها را می توان حل کرد ،اما به یکباره کنترل تورم از دستانمان خارج می‌شود به طوری که دچار تورم شدید می شویم.

قدرت الله امام وردی استاد دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه اکثر صندوق‌های بازنشستگی در ایران با کسری نقدینگی فزاینده مواجه هستند افزود:منابع این صندوق ها به شدت کاهش یافته است به طوری که ناترازی در درآمدها دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سن بازنشستگی در کشور ۵۳ سال بود که با یک بخشنامه به  ۵۱ و نیم سال کاهش یافت گفت: در کشورهای توسعه یافته اروپایی سن بازنشستگی به ۶۵ سال افزایش یافته این در حالیست که در کشور ما افرادی که ۲۵ سال سابقه کار مفید دارند و می توانند بازنشسته شوند و این موضوع سبب افزایش بار مالی  صندوق‌های بازنشستگی شده است.

این استاد دانشگاه آزاد تصریح کرد: کشور ما در گذار جمعیتی قرار گرفته به طوری که با کاهش  باروری  مواجه هستیم و جمعیت در محدوده ۳۰ تا ۶۴ سال قرار دارند و این گروه میانسال در حال افزایش است.

امام وردی با اشاره به اینکه نرخ بهره حقیقی در اقتصاد بالاست ادامه داد: بانک مرکزی دچار تعارض منافع شده به طوری که اگر بانک مرکزی بحران در سیستم بانکی را اعلام کند خود را زیر سوال می برد و لذا از اعلام بحران بانکی چشم‌پوشی می‌کند .

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها