صرفاً با تئوری نمی توان مشکلات اقتصادی را حل کرد/ ضرورت هماهنگی بیشتر دستگاه اقتصادی در دولت آینده | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صرفاً با تئوری نمی توان مشکلات اقتصادی را حل کرد/ ضرورت هماهنگی بیشتر دستگاه اقتصادی در دولت آینده

  • یکشنبه 27 تیر 1400 08:37
  • شناسه 65464
صرفاً با تئوری نمی توان مشکلات اقتصادی را حل کرد/ ضرورت هماهنگی بیشتر دستگاه اقتصادی در دولت آینده

سه تن از اساتید دانشگاه های مختلف کشور با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی دستگاه های اقتصادی و دولت آینده پرداختند.

شکیبایی استاد دانشگاه کرمان طی در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد: نباید شاهد تعارض منافع باشیم، کسانی که عهده دار دستگاه‌های اقتصادی کشور می‌شوند باید با مسائل مدیریتی و اجرایی آشنایی کامل داشته باشند .

 وی با اشاره به اینکه سکانداران اقتصادی کشور باید با ویژگی های اقتصادی ایران آشنا باشند افزود:  لزوماً کسی که تخصص کافی در اقتصاد دارد حتما متخصص اقتصاد ایران نیست، چنین افرادی باید با نظام تولید در اقتصاد ایران آشنا باشند لذا افرادی که در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد قرار می گیرند نباید تئوری و نظریه ها را آزمون کنند.

این استاد دانشگاه کرمان با اشاره به اینکه بحث هماهنگی بیشتر دستگاه‌های اقتصادی مطرح است بیان کرد: اینکه بانک مرکزی به خاطر حفظ ارزش پول ملی استقلال خود را حفظ کند با بحث هماهنگی متفاوت است، بانک مرکزی نه تنها وابسته و تابع دولت است بلکه سیاست‌های مالی و سیاست‌های پولی کشور را تعیین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌های تجاری به بانک مرکزی تسلط پیدا می کنند افزود:  در کشورهایی که  استقلال بانک مرکزی مطرح است ،استقلال از دولت را دارند و از زیر مجموعه های خودشان استقلال دارند ،بانک های تجاری ما هم خودشان را به بانک مرکزی تحمیل می‌کنند ،باید رابط سالمی بین سیاستهای پولی و سیاستهای مالی داشته باشیم و همچنین روابط سالمی بین سیاستهای پولی و زیرمجموعه‌‌های بانک مرکزی که خلق پول می کنند به وجود آید‌.

شکیبایی ادامه داد:  در دولتهای گذشته  از این موضوع غفلت شده است و بانک‌های تجاری راه خودشان را رفتند و توجه به سیاست‌های بانک مرکزی نداشتند.

 روح الله شهنازی استاد دانشگاه شیراز در ادامه برنامه با اشاره به اینکه رهبری اقتصادی باید در تیم دولت وجود داشته باشد که هماهنگ کننده وزارتخانه ها و سازمان های اقتصادی باشد گفت:  ۴سطح از هماهنگی در حوزه وزارت اقتصاد باید انجام شود؛  در سطح اول هماهنگی داخلی همزمان با هماهنگی افقی  باید باشد،  در سطح دوم هماهنگی داخلی به صورت عمودی در درون وزارتخانه ها باید صورت گیرد، تا هماهنگی به صورت کامل انجام شود.

وی ادامه داد: در سطح سوم هماهنگی خارجی در سطح افقی است یعنی وزارت اقتصاد به عنوان رهبر و تعیین کننده خط مشی اقتصادی دولت با سایر سازمان‌های اقتصادی باید هماهنگی ایجاد کند و در سطح چهارم هماهنگی خارجی در سطح هماهنگی عمودی است لذا هماهنگی با سازمان‌های بین‌المللی و یا استانداری ها باید صورت بگیرد.

 شهنازی با اشاره به اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری در وزارت اقتصاد معاونتی داریم که مسئول جذب سرمایه‌گذاری است بیان کرد:  در وزارت کشور هم نیز در استانداری‌ها مدیریت جذب سرمایه گذاری داریم که هماهنگی بین اینها در درون استانداری ها بسیار مهم است، لذا شفافیت اقتصادی ایران لازم است تا ایجاد شود .

این استاد دانشگاه شیراز تصریح کرد: باید به لحاظ تئوری فهم اقتصاد قوی داشته باشیم ،اگر مسئولی فهم اقتصادی ایران را نداشته باشد  خودش می تواند اثر منفی به دنبال داشته باشد، در کشور ما بانک مرکزی مستقل از دولت نیست به لحاظ ساختار درون بودجه‌ای و وابستگی که به نفت داریم این استقلال ایجاد نشده  است.

وی خاطرنشان کرد: در کوتاه مدت هم نیز این استقلال ایجاد نخواهد شد ،در شرایط فعلی اقتصاد ایران بانک مرکزی نمی‌تواند استقلال از دولت داشته باشد ما از دستگاه‌هایی صحبت می‌کنیم که نمی‌توانند استقلال داشته باشند و اثر سیاست‌های دستگاه‌های  دیگر را خنثی می‌کنند .

شهنازی گفت: کسی که صرفاً در چارچوب اقتصاد نوکلاسیک علم را یاد گرفته است ، در اقتصاد ایران الزاماً نمی‌توانند مشاور یا مدیر باشند.
 
 رحمان سعادت استاد دانشگاه سمنان  با اشاره به اینکه اقتصاد ایران اقتصادی پیچیده است افزود: صرفاً با تئوری اقتصادی نمی‌توان مشکلات اقتصاد ایران را حل کرد، در کنار تفکر اقتصادی باید تجربه اقتصادی مفید و موثر داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از وزرای اقتصادی ما ویژگی وزیر مطلوب را داشتند و این می‌تواند برای دولت سیزدهم راهبرد باشد گفت:  در دولت تدبیر و امید و اصلاحات چنین افرادی را داشتیم به طوری که آقای طیب‌نیا صاحب تفکر بود و تجربه طولانی حضور در ارگان‌های اجرایی را داشت، وقتی ایشان وزیر شدند تئوریسین تورم بودند و سالها بر روی تورم کار کردند .

سعادت عنوان کرد: در دوره اول دولت روحانی آقای طیب‌نیا تورم به حدود ۱۵ درصد و یا کمتر رساند، که این برای اقتصاد ایران کارنامه خوبی بود، در دولت اصلاحات آقای طهماسب مظاهری سامان مناسبی را به اقتصاد داد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها