نمی‌توان از طریق توئیتر و اینستاگرام نظام پولی را مدیریت کرد/ اثرات زیان آور تصمیمات بانک مرکزی را در اقتصاد شاهدیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نمی‌توان از طریق توئیتر و اینستاگرام نظام پولی را مدیریت کرد/ اثرات زیان آور تصمیمات بانک مرکزی را در اقتصاد شاهدیم

  • دوشنبه 28 تیر 1400 09:42
  • شناسه 65510
نمی‌توان از طریق توئیتر و اینستاگرام نظام پولی را مدیریت کرد/ اثرات زیان آور تصمیمات بانک مرکزی را در اقتصاد شاهدیم

زنگنه دکترای اقتصاد پولی، امام وردی استاد دانشگاه آزاد اسلامی و مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران با حضور در برنامه چشم انداز ایران به دستگاه‌های اقتصادی و دولت آینده پرداختند.

ایمان زنگنه دکترای اقتصاد پولی  در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد: باید رابطه ذینفعان را در شرایط تورم تجدیدنظر کنیم ،زمانی که تعداد تصمیمات در نظام بانکی زیاد  و تصمیمات شبانه اتخاذ می‌شود، این مسئله سبب سلب اعتماد از سوی مردم می شود.

وی با اشاره به اینکه روسای کل بانک مرکزی به وعده های  خودشان وفا نکردند و خلاف گفته هایشان عمل کردند ادامه داد: اثرات زیان آور تصمیمات بانک مرکزی را در اقتصاد شاهد هستیم به طور که  این مسئله سبب از دست رفتن سرمایه اجتماعی شده است.

زنگنه با اشاره به فقدان حمایت ها و مقرر های قانونی افزود:  امکان ها و ابزارهای که در دست سیاستگذاران اقتصادی است  باید مورد توجه قرار بگیرد ،رئیس کل بانک مرکزی با رئیس یک وزارتخانه متفاوت است به طوری که رئیس کل بانک مرکزی باید قائل به این تفاوت باشد و بتواند بر نظام بانکی نهیب بزند، بانکداری با بانک مرکزی متفاوت است.

این دکترای اقتصاد پولی با اشاره به اینکه کسی باید رئیس کل بانک مرکزی شود که دیدگاه پولی نسبت به سیاست های ارزی داشته باشد گفت:  دکتر مظاهری زمانی که زمینه سلطه مالی فراهم  شد گفتند که خزانه بانک مرکزی را سه قفله می کند لذا هزینه تسلط سیاست های پولی بر سیاست های مالی باید زیاد شود.

زنگنه با اشاره به اینکه برخی از سندروم چسبندگی  بر صندلی برخوردارند و توانایی نه گفتن را ندارند گفت:کشور ما جز شش کشوری است که تورم بالای ۲۵ درصد را دارد لذا شرایط کشور سخت است به طوری که در تحریم‌های ظالمانه قرار داریم در این شرایط باید چه کنیم آیا باید چابک باشیم یا تسلیم شرایط موجود شویم.

وی خاطرنشان کرد:  بانک مرکزی این امکان را دارد که شرایط را به نفع مردم و ذینفعان تغییر دهد،خطر در کمین ماست اگر تصمیم درستی اتخاذ نشود این امکان وجود دارد که تورم به صورت افسار گسیخته در جامعه ایجاد شود.

 قدرت الله امام وردی استاد دانشگاه آزاد اسلامی در  ادامه برنامه با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی کنترل تورم و ثبات قیمت ها است  عنوان کرد:  یکی از محورهایی که می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد بحث مدیریت انتظارات است لذا یکی از عوامل اصلی بحث تورم بحث انتظارات تورمی است که به دلیل نوسانات شدید در بازارهای مختلف ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران چند سالی است که گرفتار تورم است افزود: ابزاری مانند نرخ ذخیره قانونی  در گذشته استفاده می شد اما با توجه به  نقش اخیر شبکه بانکی تنها ابزاری که موثر است و در اختیار بانک مرکزی قرار دارد ابزار نرخ بهره است.

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه اخیرا افزایش حجم پول یا خلق پول از طریق برداشت از ذخایر بانک مرکزی توسط بانک ها صورت گرفته است گفت:  بانک مرکزی باید بتواند این کنترل را انجام دهد، کنترل تورم سخت نیست زیرا  اکثر کشورها موفق به کنترل تورم شده اند.

امام وردی با اشاره به اینکه ما در شرایط خاصی هستیم و بحث استقلال بانک مرکزی در اینجا مطرح است تصریح کرد: سیاست گذاری و مدیریت نظام پولی از طریق توییتر و اینستاگرام نمی تواند صورت بگیرد، روسای کل بانک مرکزی متاسفانه در این شبکه ها در سال های اخیر حضور داشتند و هر وقت سخنرانی می کردند، روز بعد بازار ارز متلاطم می شود، رئیس کل بانک مرکزی باید قدرت نه گفتن در مقابل خواسته های دیگران را داشته باشد به طوری که باید از خود استقلال نشان دهد.

پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران  با اشاره به اینکه این همه افراد تحصیلکرده در بدنه بانک مرکزی وجود دارد ولی چرا رئیس کل بانک مرکزی را از معاونت‌ها انتخاب نمی کنند، چرا دایره انتخاب مدیران بانک مرکزی بسته است گفت: از جاهای دیگر فردی را برای سمت رئیس کلی بانک مرکزی می آورند و خروجی آن چیزی می‌شود که می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه در بدنه کارشناسی بانک مرکزی افراد توانمندی هستند ولی اجازه رشد ندارند خاطرنشان کرد: باید به آنها بها بدهیم ، آنچه که بانک مرکزی در دید عموم لطمه می‌زند موضوع صداقت است، مردم  شعور دارند و به صحبت های رئیس کل بانک مرکزی گوش می‌دهند .

دبیر انجمن اقتصاددانان ایران اظهار کرد: روسای بانک مرکزی در این اواخر عاشق حضور در تلویزیون  بودند، رئیس کل  بانک مرکزی در دوره های اخیر هر روز در توییتر و اینستاگرام حضور پیدا می‌کرد این در حالی است که بانک مرکزی محلی فنی است و باید رویکرد فنی داشته باشد،   ما می‌توانیم دوره بازیابی اعتبار بانک مرکزی را داشته باشیم.

 انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها