حذف یکباره یارانه پنهان آثار تورمی دارد/سیاست های حمایتی به گروه های هدف اصابت نمی‌کند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

حذف یکباره یارانه پنهان آثار تورمی دارد/سیاست های حمایتی به گروه های هدف اصابت نمی‌کند

 • چهارشنبه 17 شهریور 1400 11:51
 • شناسه 67130
حذف یکباره یارانه پنهان آثار تورمی دارد/سیاست های حمایتی به گروه های هدف اصابت نمی‌کند

صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق ، شهنازی استاد دانشگاه شیراز و سعدوندی اقتصاددان با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی موضوع اشتغال و فقر پرداختند.

صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق طی گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه ایران کالا  با اشاره به طرح  یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر برگزاری رفراندوم برای حذف یارانه پنهان و آشکار و پرداخت مستقیم به مردم گفت:  باید از اقشار آسیب پذیر حمایت کرد،حمایت از اقشار آسیب پذیر  باید مطابق با کرامت افراد باشد لذا پرداخت‌ها نباید کرامت انسانها را خدشه دار کند.

وی با اشاره به اینکه سعی نکردیم در شناسایی افراد اقدامات لازم را انجام دهیم افزود: در این رابطه حساب‌های بانکی تعیین کننده است، سامانه‌های  متعددی داریم که می‌تواند در کنار هم قرار بگیرد ،هنوز اراده جدی برای بحث پرداخت یارانه‌ها و حمایت از اقشار آسیب پذیر وجود ندارد و  همیشه نصفه و نیمه عمل کردیم.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق با اشاره به اینکه با توجه به شرایط کشور پرداخت مستقیم را به شکلی که در گذشته اتفاق افتاده و در آینده هم اتفاق بیفتد نتیجه بخش نمی‌دانم عنوان کرد:  حمایت در ادبیات اقتصادی معنا دارد لذا حمایت این نیست که به افرادی مبلغ ناچیزی  بدهیم و چندین برابر آن را به طریق دیگر جبران کنیم، حذف یارانه‌ها در برخی از بخش ها آثار تورمی ایجاد می‌کند ،حذف یارانه آثار روانی در کنار خود خواهد داشت به طوری که ممکن است اوضاع اقتصادی جامعه را بر هم بریزد.

وی ادامه داد:  نباید اقتصاد ایران را دچار چالش خطرناک کرد که بیرون آمدن از آن به راحتی نیست بر روی این طرح باید  کار علمی و  کارشناسی دقیق انجام شود.

 روح الله شهنازی استاد دانشگاه شیراز در ادامه برنامه با اشاره به اینکه باید سیاست های حمایتی به گروه هدف اصابت پیدا کند گفت: اگر قرار است یارانه به صورت نقدی پرداخت شود باید برآوردها به صورت دقیق باشد، یارانه‌ای که در بحث قاچاق سوخت می‌دهیم ۵ برابر یارانه‌ای است که سالیانه به صورت نقدی پرداخت می‌کنیم .

وی با اشاره به اینکه متاسفانه تولید از مسیر خارج شده است ادامه داد: اگر طرح مطرح شده اجرا شود اثرات تورمی اش به نسبت افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی باید بررسی شود.

 این استاد دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه
طرح باید به صورت کامل به رفراندوم گذاشته شود اظهار کرد: طرح باید در حوزه‌های مختلف تکمیل شود و اثرات تورمی بخش های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد:  بخش عمده ای از قاچاق کالا توسط افراد انجام نمی شود بلکه به صورت سیستماتیک صورت می‌گیرد، همراه کردن مردم با طرح  بسیار مهم است اگر کامل و شفاف باشد و گروه کارشناسان اقتصادی موافق آن باشند می تواند سبب موفقیت شود، باید به صورت مساوی پرداخت صورت بگیرد و  نیازی به خوشه‌بندی نداریم .

علی سعدوندی اقتصاددان  با اشاره به اینکه بسیاری از سیاست‌های کلی که در کشور ایجاد شده رانت به وجود آورده است به طوری که حمایت که صورت گرفته گروه‌های خاص از آن بهره برده‌اند گفت: عده ای خاص از رانت بهره مند می شوند، اگر سیاست حمایتی نقدی نباشد موجب فسادهای گسترده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نابرابری در کشور ما بسیار شدید است اظهار کرد: چند هزار خانواده از مزایای ارز ۴۲۰۰ تومانی برخوردار شده اند  چرا دولت قبلی سعی داشت تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را حفظ کند، باید انضباط مالی دولت افزایش کند لذا با اصلاحات پولی می توان تورم را کنترل کرد بسیاری از اقشار ثروتمند ما  در دهک دهم درآمدی قرار دارند که شمار آنها به ۸میلیون نفر می‌رسد، بنابراین  یک درصد جامعه ما را ثروتمند کلان تشکیل می‌دهد.

سعدوندی با اشاره به اینکه از جراحی بزرگ اقتصادی استقبال می کنم  افزود: در گذشته اگر یارانه‌ها نقدی شد بسیار ناقص بود لذا از رفراندوم حمایت می‌کنم ، اگر رفراندوم مطرح شده از سوی یکی از نمایندگان مجلس در خصوص یارانه ها برگزار شود و در صورتی که کامل باشد می‌تواند موفقیت بخش باشد اگر به صورت ناقص باشد می‌تواند عواقب منفی داشته باشد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تیزر شرکت چای وحدت گرکرود

  پیشران

  تیزر شرکت چای وحدت گرکرود (16)

  چای سبز و خوش رنگ بعد از برداشت از مزارع در کوتاه ترین زمان ممکن و پس از بررسی کارشناسان و تایید کیفیت وارد کارخانه شده و اینجاست که عملیات فراوری چای در کارخانه چای وحدت آغاز می شود.برگ های سبز چای بعد از آنکه حدود 8 ساعت به خود باد سرد دیدند وارد محیطی با دمای 25 درجه می شوند و در این محیط بادهای گرم و سرد را باید تا مدت 5 ساعت تحمل کنند اینجاست که رفته رفته برگ ها تغییر رنگ داده و فرایند خشک شدن آغاز می شود. برگها بعد از تخمیر و اکسیداسیون دیگر خشک خشک خشک می شوند و مرحله تفکیک و جدا سازی آغاز می شود چای ها در این مرحله به گروه های ممتاز، قلم، شکسته یک، شکسته دو و باروتی تقسیم شده و بسته بندی می شوند و برای ذخیره سازی به انبار می رود.کارخانه چای وحدت از اولین کارخانه هایی بود که در سال 73 با ظرفیت تولید 30 تن چای خشک در منطقه گرکرود رانکوه راه اندازی شد که تا امروز توانسته به اهالی این منطقه خدمت رسانی کند و باری از روی دوش چای کاران این منطقه بردارد. کیفیت چای خشک در کارخانه چای وحدت به قدری بالا است که علاوه بر نیاز بازار داخل محصولات تولیدی به بازارهای جهانی نیز صادر می شود ، که از مقاصد صادراتی آن می توان به کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و روسیه اشاره کرد.

 • تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان

  پیشران

  تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان (14)

  سیم و کابل مازند طبرستان با نام تجاری مسکات انواع سیم و کابل مسی و آلومینومی را به صورت صنعتی و غیر صنعتی تولید می کند.

 • تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو

  پیشران

  تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو (13)

  شركت انديشه در سال 1363 با نام قطعه سازی و قالب سازی انديشه به عنوان سازنده قالبهای پلاستيكی برای برخی ادوات كشاورزی ، لوازم خانگی و اتومبيل ، فعاليت خود را آغاز نمود. پس از 10 سال تجربه موفق در زمينه ساخت انواع قالبها ، پروژه توليد كمربند ايمنی خودرو در سال 1374 تحت مطالعه و بررسي قرار گرفته كه اين مطالعات حدود 3 سال به طول انجاميد . در طی اين مدت كارخانه با ادوات لازم جهت توليد ، مونتاژ و آزمايشات مربوط به كمربند ايمنی تجهيز گشت . طی مدت كوتاهی اولين نمونه ها طراحی و تحت مطالعات فنی و آزمايشات مختلف در آمدند . نتايج آزمايشات صورت گرفته رضايت بخش بود و متعاقباً در بهمن ماه سال 1376 شركت موفق به اخذ تائيديه های كيفی مورد نياز از خودرو سازان ايرانی گرديد . همزمان با توسعه كيفی محصولات شركت انديشه شروع به توسعه فضای كارخانه نمود

 • تیزر صنایع سنگ آرین

  پیشران

  تیزر صنایع سنگ آرین (11)

  صنایع سنگ آرین زیبایی بلند مدت را با محصولات ساخته شده از سنگهای مرمر، گرانیت، تراورتن و دیگر سنگ های تزیینی به خانه و محل کار شما عرضه می کند. صنایع سنگ آرین تنها تولید کننده ای است که قابلیت تولید تمامی طرح های سنگی مورد نظر مشتریان را دارا است که با مراجعه به گالری محصولات این شرکت می توانید به گستره توانایی این شرکت در فرآوری سنگ ساختمانی و تزئینی پی ببرید. صنایع سنگ آرین قطعا اولین مجموعه فراورش سنگ در داخل کشور نیست اما یکی از بهترین ها ست

 • تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع )

  پیشران

  تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع ) (10)

  هدف متخصصین و تلاشگران شرکت دابوصنعت تا سال 1400 تبدیل شدن به یک هلدینگ دانش بنیان در حوزه صنعت تاسیسات و انرژی کشور، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و به کمک متخصصان بومی است تا در راستای تحقق طرح‌های ملی مرتبط با بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در راستای چشم‌انداز کشور، موقعیت رقابتی متمایزی را در صنعت تاسیسات گرمایشی و خدمات انرژی ایجاد نماید . امروزه محصولات دابو صنعت را می توان در حوزه های مختلف صنعت ایران از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ، نیروگاه ها و بخش های مختلف دیگر مشاهده کرد که این مسئله نشان دهنده توانمند بودن این مجموعه در تامین نیازهای داخلی است.

آخرین خبرها