کوچک شدن سفره خانوار و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کوچک شدن سفره خانوار و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ

 • سه شنبه 23 شهریور 1400 00:47
 • شناسه 67202
کوچک شدن سفره خانوار و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ

مهمانان برنامه آقایان حامد نجفی علمداراستاد دانشگاه،سید نصرالدین عظیمی نایب رییس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران،ناصر نبی پور رییس هیات مدیره اتحادیه تخم مرغ و محمد جواد عسگری رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با برنامه چشم اندازبه بررسی افزایش قیمت در بازار مرغ و تخم مرغ پرداختند.

نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: کمبود امروز مرغ ناشی از عوامل متعددی از جمله کمبود جوجه ریزی مرغ مادر از سال گذشته است.

آقای علمدار ادامه داد: به دلیل تحریم ها سوء مدیریت مسئولین و کمبود نهاده شاهد نوسانات قیمت در بازار مرغ و تخم مرغ هستیم.

وی با بیان اینکه همه نهاده های مورد نیاز مرغداران از طریق ثبت سفارش در سامانه بازارگاه خریداری شده و باید به دست مرغداران برسد افزود: نهاده های دامی به موقع به دست مرغداران نمی رسد و گوشت مرغ در میادین و بازارها توزیع مناسبی ندارد قیمت مرغ و تخم مرغ دچار افزایش شده است.

علمدار گفت: مصرف مرغ گوشتی در کشور روزانه 2 تا 2.5 میلیون تن است اما به دلیل مشکلات تهیه نهاده ها برخی از مرغداران از چرخه تولید خارج شده اند در حالی که اگر توزع نهاده ها به موقع و کافی باشد این تولید کنندگان به چرخه باز می گردند و باتوجه به اینکه چرخه تولید مرغ 50 روزه است ظرف این مدت بازار به ثبات و آرامش خواهد رسید.

وی افزود: در حال حاضر واردات تخم مرغ نطفه دار از کشور ترکیه باعث نگرانی اتحادیه مرغ تخم گذار شده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تخم مرغ میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: در دی ماه سال گذشته قیمت گذاری دستوری دولت برای تخم مرغ آغاز شد و دولت اجازه ذخیره سازی تخم مرغ را به مرغداران نداد که به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی برای مرغداران مرغ ها به کشتارگاه فرستاده شدند.

ناصر نبی پور گفت: به دلیل دیر رسیدن نهاده های دامی به مرغداران قیمت جوجه یک روزه بسیار بالا رفته است.

وی ادامه داد: پائین بودن کیفیت نهاده های وارداتی که از طریق بازارگاه عرضه می شود روی قیمت مرغ در مرغداری و کشتارگاه تأثیر زیادی داشته است که همه این عوامل موجب کمبود مرغ گوشتی در بازار شده است.

در حال حاضر واحدهای مرغ تخم گذار با 40 تا 50 درصد ظرفیت در حال فعالیتند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تخم مرغ با اشاره به قیمت 14 هزار تومانی از طرف دولت برای هر کیلو تخم مرغ گفت: قیمت تمام شده اتحادیه بر مبنای ارز 27 هزار تومانی روز برای هر کیلو تخم مرغ 32 هزار تومان است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس نیز در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: دولت نمیتواند قیمت بازار را به صورت دستوری تنظیم کند و قیمت بازار به وسیله عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود.

دکتر علمدار گفت: به دلیل افزایش قیمت نهاده ها برای مرغداران قیمت تمام شده فرآورده نیز بالا می رود. دولت با دخالت در این عرضه موجب بروز مشکلات زیادی شده است.

وی افزود: اگر دولت ارز ترجیحی اختصاص داده شده به واردات نهاده را حذف کند قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار کاهش هم خواهد داشت. دادن یارانه به وارد کنندگان نهاده ها موجب بروز رانت در این حوزه شده است.

بهترین روش کنترل بازار کنترل قیمت ارز در بازار آزاد است در غیر اینصورت با قیمت ارز کنونی در بازار آزاد قیمت مرغ به حدود 50 هزار تومان نیز خواهد رسید.اختصاص ارز یارانه ای به این حوزه باید درجای مناسب صورت گیرد که در این صورت ممکن است شاهد کاهش قیمت در بازار باشیم.

محمد جواد عسگری رئیس کمیسیون مجلس در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت:در حال حاضر سیستم نظارتی قوی در حال رصد کردن کلیه نقل و انتقالات مربوط به نهاده های خریداری شده در بنادر کشور است.

ایشان افزود برای بالا بردن کیفیت نهاده هااز بنادر تصمیم گرفتیم هر نهاده از نزدیکترین بندر به استان مورد نظر ترخیص و ارسال شود.

عسگری در پایان گفت: تا زمانی که ارز دو نرخی در کشور وجود داشته باشد و سیستم نظارتی ما در این زمینه داری نقص باشد قیمت مرغ و تخم مرغ در کشور کاهش نخواهد یافت.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بازار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تیزر شرکت چای وحدت گرکرود

  پیشران

  تیزر شرکت چای وحدت گرکرود (16)

  چای سبز و خوش رنگ بعد از برداشت از مزارع در کوتاه ترین زمان ممکن و پس از بررسی کارشناسان و تایید کیفیت وارد کارخانه شده و اینجاست که عملیات فراوری چای در کارخانه چای وحدت آغاز می شود.برگ های سبز چای بعد از آنکه حدود 8 ساعت به خود باد سرد دیدند وارد محیطی با دمای 25 درجه می شوند و در این محیط بادهای گرم و سرد را باید تا مدت 5 ساعت تحمل کنند اینجاست که رفته رفته برگ ها تغییر رنگ داده و فرایند خشک شدن آغاز می شود. برگها بعد از تخمیر و اکسیداسیون دیگر خشک خشک خشک می شوند و مرحله تفکیک و جدا سازی آغاز می شود چای ها در این مرحله به گروه های ممتاز، قلم، شکسته یک، شکسته دو و باروتی تقسیم شده و بسته بندی می شوند و برای ذخیره سازی به انبار می رود.کارخانه چای وحدت از اولین کارخانه هایی بود که در سال 73 با ظرفیت تولید 30 تن چای خشک در منطقه گرکرود رانکوه راه اندازی شد که تا امروز توانسته به اهالی این منطقه خدمت رسانی کند و باری از روی دوش چای کاران این منطقه بردارد. کیفیت چای خشک در کارخانه چای وحدت به قدری بالا است که علاوه بر نیاز بازار داخل محصولات تولیدی به بازارهای جهانی نیز صادر می شود ، که از مقاصد صادراتی آن می توان به کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و روسیه اشاره کرد.

 • تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان

  پیشران

  تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان (14)

  سیم و کابل مازند طبرستان با نام تجاری مسکات انواع سیم و کابل مسی و آلومینومی را به صورت صنعتی و غیر صنعتی تولید می کند.

 • تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو

  پیشران

  تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو (13)

  شركت انديشه در سال 1363 با نام قطعه سازی و قالب سازی انديشه به عنوان سازنده قالبهای پلاستيكی برای برخی ادوات كشاورزی ، لوازم خانگی و اتومبيل ، فعاليت خود را آغاز نمود. پس از 10 سال تجربه موفق در زمينه ساخت انواع قالبها ، پروژه توليد كمربند ايمنی خودرو در سال 1374 تحت مطالعه و بررسي قرار گرفته كه اين مطالعات حدود 3 سال به طول انجاميد . در طی اين مدت كارخانه با ادوات لازم جهت توليد ، مونتاژ و آزمايشات مربوط به كمربند ايمنی تجهيز گشت . طی مدت كوتاهی اولين نمونه ها طراحی و تحت مطالعات فنی و آزمايشات مختلف در آمدند . نتايج آزمايشات صورت گرفته رضايت بخش بود و متعاقباً در بهمن ماه سال 1376 شركت موفق به اخذ تائيديه های كيفی مورد نياز از خودرو سازان ايرانی گرديد . همزمان با توسعه كيفی محصولات شركت انديشه شروع به توسعه فضای كارخانه نمود

 • تیزر صنایع سنگ آرین

  پیشران

  تیزر صنایع سنگ آرین (11)

  صنایع سنگ آرین زیبایی بلند مدت را با محصولات ساخته شده از سنگهای مرمر، گرانیت، تراورتن و دیگر سنگ های تزیینی به خانه و محل کار شما عرضه می کند. صنایع سنگ آرین تنها تولید کننده ای است که قابلیت تولید تمامی طرح های سنگی مورد نظر مشتریان را دارا است که با مراجعه به گالری محصولات این شرکت می توانید به گستره توانایی این شرکت در فرآوری سنگ ساختمانی و تزئینی پی ببرید. صنایع سنگ آرین قطعا اولین مجموعه فراورش سنگ در داخل کشور نیست اما یکی از بهترین ها ست

 • تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع )

  پیشران

  تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع ) (10)

  هدف متخصصین و تلاشگران شرکت دابوصنعت تا سال 1400 تبدیل شدن به یک هلدینگ دانش بنیان در حوزه صنعت تاسیسات و انرژی کشور، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و به کمک متخصصان بومی است تا در راستای تحقق طرح‌های ملی مرتبط با بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در راستای چشم‌انداز کشور، موقعیت رقابتی متمایزی را در صنعت تاسیسات گرمایشی و خدمات انرژی ایجاد نماید . امروزه محصولات دابو صنعت را می توان در حوزه های مختلف صنعت ایران از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ، نیروگاه ها و بخش های مختلف دیگر مشاهده کرد که این مسئله نشان دهنده توانمند بودن این مجموعه در تامین نیازهای داخلی است.

آخرین خبرها