رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود

 • چهارشنبه 03 آذر 1400 11:50
 • شناسه 78269
رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه را بازار بلندمدت توصیف کرد و گفت: عرضه اولیه سهام دولتی و شرکتهای خصوصی متناسب با کشش بازار تا پایان سال انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، مجید عشقی با بیان این مطلب گفت: بازار سرمایه، بازار بلند مدت است و اگر فردی به دنبال کسب سود در مدت زمان کوتاهی است، این بازار ممکن است در دوره‌هایی پاسخگو نباشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: براساس آمارها، شاخص هر کدام از صنایع در بازار سرمایه در مقایسه با دیگر بازارها در بلندمدت سود بیشتری دارد مثلا یک سرمایه‌گذاری در روندی، ۲۰  ساله، ۱۰ ساله و در برخی مواقع پنج‌ ساله در بازار سرمایه بسیار بهتر از سایر بازارهای مولد و غیرمولد نظیر ارز و سکه بازدهی داشته است.

عشقی ادامه داد: متاسفانه شاهد این بودیم حجم زیادی از مردم با تشویق زیاد از سوی شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های غیررسمی و حتی رسمی وارد بازار سرمایه شدند و به طور مستقیم اقدام به خرید و فروش‌های مستمری کردند و در ریزش بازار که دور از انتظار هم نبود، متضرر شدند و اکنون انتظار دارند، در یک بازه زمانی کوتاه، بازدهی بالایی کسب کرده و جبران ضرر برای آنها اتفاق افتد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل از اینجا آغاز می‌شود و باید افراد با دانش کامل و دریافت مشاوره خوب به بازار سرمایه وارد شوند و در ان به فعالیت ادامه دهند.  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: آیا هدف از سرمایه‌گذاری در بازار بورس این است که در بازه زمانی کوتاه مدت سودی را دریافت و سپس خارج شویم؟ ابدا این گونه نیست اصالت در سهامداری حفظ ارزش دارایی و توسعه مستمر و پیوسته آن با بهره‌مندی از سوددهی شرکت‌ها است و طبعا مصونیت بخشی از دارایی‌ها در شرایط تورمی را هم در پی دارد.

وی تاکید کرد: اما ورود مقطعی به نیت جلب بازدهی بالا آن هم بدون اطلاعات و تجربه مکفی واقعا ریسک بزرگی است. در سال‌های کار حرفه‌ای خود هیچگاه چنین چیزی را به کسی توصیه نکرده‌ و نگفته‌ام که اشخاص پول ضروری کنار گذاشته شده خود را وارد بورس کنند تا در یک بازه زمانی کوتاه مدت سودی را دریافت کنند.  

لزوم افزایش سواد مالی افراد برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه 

عشقی گفت: سال گذشته آسیب جدی در همین نقطه خوردیم و شخصی منزل و خودرو خود را فروخته و در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرد و آن هم در شرایطی که بازار بورس طبق همه تحلیل‌ها در اوج خود قرار داشته، مشخص است که به این فرد مشاوره درستی داده نشده است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از ساختارهای روابط عمومی و آموزشی به بحث سواد مالی افراد بها داده و آن را افزایش دهیم تا بتوانند با چشم باز انتخاب کنند و از مزایای بیشمار بازار مالی بهره‌مند شوند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تا پایان سال جاری عرضه اولیه سهام در بازار بورس انجام خواهد شد، گفت: بله، متناسب با کشش بازار و شرایط آن عرضه اولیه سهام دولتی و شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها

  چشم انداز اقتصاد

  بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها (466)

  آقایان احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مرتضی تهامی پور استاد دانشگاه شهید بهشتی و رحمان خوش اخلاق استاد دانشگاه اصفهان مشکلات آب استان اصفهان و راهکارهای خروج از این بحران را در برنامه چشم انداز بررسی کردند.

 • منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار

  پول کجاست

  منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار (2)

  این قسمت در مورد دعوت عموم مردم سرمایه گذاران به بخش تولید مواد پلیمری بجای چوب

 • اهمیت کشت گیاهان دارویی

  نبض کشاورزی

  اهمیت کشت گیاهان دارویی (49)

  آقایان محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی و وحیدرضا بهشتی مدیرشرکت داروسازی گیاهی به بررسی کشت گیاهان دارویی و مشکلات این حوزه پرداختند.

 • قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه

  چشم انداز اقتصاد

  قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه (465)

  آقایان سید مجتبی مجاوریان استاد دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ناصر یارمحمدیان استاد دانشگاه اصفهان و خانم سمیه رفیعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به معرفی راهکارهایی برای اصلاح الگوی مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی کشور پرداختند.

 • شرکت راشین کویر - آجیکس

  پیشران 41

  شرکت راشین کویر - آجیکس (1)

  ظرفیت کارخانه آجیکس سالانه 5000 تن می باشد که علاوه بر انواع پسته در زمینه بادام درختی و زمینی تخمه آفتاب گردان و دیگر محصولات بومی استان مانند خرما و گردو فعالیت می کند.

آخرین خبرها