۷۵۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله شروع عملیات ساخت رسید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

۷۵۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله شروع عملیات ساخت رسید

 • پنجشنبه 04 آذر 1400 14:01
 • شناسه 78282
۷۵۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله شروع عملیات ساخت رسید

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: همزمان با ثبت‌نام بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن، ۷۵۰ هزار واحد مسکونی این طرح در مراحل مختلف کلنگ‌زنی و شروع عملیات ساخت قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، تا ۱۰ روز پیش ۱۶۵ هزار واحد نهضت ملی با آماده‌سازی زمین ساخت، آماده کلنگ‌زنی شد که وعده افزایش این رقم به صورت هفتگی با آماده شدن طرح‌های ساخت و تامین زمین‌های جدید داده شد.

در همین پیوند، امروز «محمود محمودزاده» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون ۲۰۷ هزار واحد آماده آغاز عملیات اجرایی است و در مجموع بیش از ۷۵۰ هزار واحد که بخشی به مشارکت بنیاد مسکن مربوط می‌شود در مراحل مختلف ساخت یا آماده شروع پروژه است.

وی درباره چگونگی صدور پروانه ساخت نهصت ملی مسکن، گفت: بر اساس توافقی که با وزارت کشور از ابتدای اجرای طرح نهضت ملی مسکن که در جلسه اخیر شورای عالی مسکن نیز بر آن تاکید شد، شهرداری‌ها در سراسر کشور مکلفند پروانه موقت و مجوز شروع به کار عملیات اجرایی در هر استان را یک ماهه صادر کنند و این زمان برای صدور پروانه اصلی ساختمان نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد.

محمودزاده ادامه‌داد: در عین حال هزینه پروانه ساخت، هزینه خدمات مهندسی و انشعابات برای دهک‌های نخست تا سوم  شرکت‌کننده در نهضت ملی مسکن رایگان است. 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه، از تصمیم دولت برای تسریع در تحویل واحدهای نهضت ملی خبر داد و گفت: بر اساس این سیاست، بخشی از خانه‌های این طرح در بافت‌های موجود شهری که دارای تاسیسات زیربنایی و روبنایی هستند ساخته خواهد شد. 

وی توضیح‌داد: بیش از ۱۴۰ هزار هکتار از بافت‌های شهری کشور با عنوان بافت فرسوده شناسایی شده‌اند که با هدف کاهش توسعه فضای شهرها به بیرون، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده تا مالکان و سرمایه‌گذاران از ساخت‌وساز در این مناطق استقبال کنند و حدود ۳۰۰ هزار واحد در مدت ۲ سال  برای ساخت در بافت فرسوده در در نظر گرفته شده است.

محمودزاده با بیان اینکه دهک‌های نخست تا سوم با کمک کمیته امداد امام(ره) و سازمان بهزیستی شناسایی شدند، افزود: زمین ۹۹ ساله همراه با تسهیلات ساخت با کارمزد پنج درصد و کمترین نرخ سود در اختیار این دهک‌ها قرار می‌گیرد.

وی بیان‌داشت: این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصدی است.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، مابه‌التفاوت ۱۳ درصدی سود بر اساس قانون جهش تولید مسکن از محل منابع صندوق ملی مسکن تامین می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: تسهیلات پنج درصدی، زمین رایگان و تامین و پرداخت تسهیلات کم‌بهره و بلاعوض تا ۸۰ درصد قیمت تمام شده برای واحد مسکونی برای دهک اول تا سوم و همچنین تخصیص یک ردیف کمک‌های بلاعوض برای این دهک‌ها از طریق کمک‌های سازمان‌های حمایتی و بنیاد مستضعفان، پیش‌بینی شده است.

محمودزاده تاکید کرد: علت ارائه کمک‌های بلاعوض برای گروه‌های کم‌درآمدی این است که این گروه‌ها بتوانند آورده اولیه را تامین کنند.

در تهران برای ساخت واحدها تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات به خودمالکان پرداخت می‌شود و این رقم در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است. کارمزد تسهیلات ساخت مسکن در واحدهای روستایی و شهری کوچک پنج درصد است. از روز ۲۸ مهرماه ثبت‌نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در ۳۱ استان آغاز شده است.

عدم استفاده از تسهیلات یارانه‌ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه دست‌کم پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، چهار شرط اصلی خواهد بود. درخصوص شرط تاهل، پنج گروه شامل خانم‌های بالای ۳۵ سال، افراد دارای معلولیت بالای ۲۰ سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای ۴۵ سال و بیماران خاص، می‌توانند ثبت‌نام کنند. درباره نداشتن مالکیت نیز برخی گروه‌های درآمدی در بعضی مناطق بر اساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید، پشتیبانی، مانع زدایی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها

  چشم انداز اقتصاد

  بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها (466)

  آقایان احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مرتضی تهامی پور استاد دانشگاه شهید بهشتی و رحمان خوش اخلاق استاد دانشگاه اصفهان مشکلات آب استان اصفهان و راهکارهای خروج از این بحران را در برنامه چشم انداز بررسی کردند.

 • منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار

  پول کجاست

  منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار (2)

  این قسمت در مورد دعوت عموم مردم سرمایه گذاران به بخش تولید مواد پلیمری بجای چوب

 • اهمیت کشت گیاهان دارویی

  نبض کشاورزی

  اهمیت کشت گیاهان دارویی (49)

  آقایان محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی و وحیدرضا بهشتی مدیرشرکت داروسازی گیاهی به بررسی کشت گیاهان دارویی و مشکلات این حوزه پرداختند.

 • قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه

  چشم انداز اقتصاد

  قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه (465)

  آقایان سید مجتبی مجاوریان استاد دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ناصر یارمحمدیان استاد دانشگاه اصفهان و خانم سمیه رفیعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به معرفی راهکارهایی برای اصلاح الگوی مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی کشور پرداختند.

 • شرکت راشین کویر - آجیکس

  پیشران 41

  شرکت راشین کویر - آجیکس (1)

  ظرفیت کارخانه آجیکس سالانه 5000 تن می باشد که علاوه بر انواع پسته در زمینه بادام درختی و زمینی تخمه آفتاب گردان و دیگر محصولات بومی استان مانند خرما و گردو فعالیت می کند.

آخرین خبرها