تولیدکنندگان مبل ایرانی یکه‌تاز بازار داخلی‌/ قیمت مبل ارزان می‌شود؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولیدکنندگان مبل ایرانی یکه‌تاز بازار داخلی‌/ قیمت مبل ارزان می‌شود؟

  • یکشنبه 17 اسفند 1399 01:12
  • شناسه 61064
تولیدکنندگان مبل ایرانی یکه‌تاز بازار داخلی‌/ قیمت مبل ارزان می‌شود؟

برنامه چشم انداز امشب به معضلات و مشکلات بخش صنایع چوبی پرداخته و با تولید کنندگان و رئیس اتحادیه این صنعت به گفتگو پرداخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، مبلمان خارجی و وارداتی از کشورهای مثل ترکیه و ایتالیا خیلی وقت است در بازار ایران ممنوع شده است و بازار مبلمان فقط با تولید داخلی است که تامین می شود اما هستند عده ای که مبل با کیفیت ایرانی را به اسم مبل خارجی معرفی می کنند تا بتوانند با قیمت بالاتری کار را به فروش برسانند؛ برنامه چشم انداز امشب به معضلات و مشکلات بخش صنایع چوبی پرداخته و با تولید کنندگان و رئیس اتحادیه این صنعت به گفتگو پرداخته شد.

انحصاری شدن بعضی از مواد اولیه مشکل این روزهای مبل سازان

فرهاد حاتمی تولید کننده مبل در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا درمورد شرایط این روزهای صنعت مبل سازی در کشور گفت: ما در این صنعت پیشرفت های خیلی خوبی در زمینه طراحی و تولید داشته ایم به طوری که قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی و بعضا ایتالیایی هستیم و چیزی از نظر کیفیت و طراحی کمتر از این کشورها نیستیم.

وی در ادامه گفت: ما با ممنوع شدن واردات مبل از خارج توانستیم همان تولیدات را در داخل کشور داشته باشیم البته مدتی به خاطر تامین فوم و اسفنج اذیت شدیم، با افزایش قیمت دلار و ممنوع شدن واردات مواد اولیه، عده ای مواد را انبار کردند و ارائه نمی داند که با پیگیری های اتحادیه این مشکل نیز برطرف شد. البته در بحث تامین پارچه هنوز با مشکل روبرو هستیم و انحصاری شده است  که این انحصار تعیین کننده قیمت شده است.

 قبلا ابزار و یراق مصرفی این حوزه از چین وارد می شد که خوشبختانه در حال حاضر به تولید داخلی رسیدیم ولی در کل من تولید کننده با ممنوع شدن واردات موافق نیستم چرا که جلوی رقابت را می گیرد.

دلال بازی در تامین مواد اولیه مبل نیازمند نظارت است

علیرضا عباسی رئیس اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران نیز در این برنامه گفت: در رابطه با صنعت مبلمان یک پروسه تامین تولید و توزیع را داریم که مواد اولیه یک سری داخلی است و یک مقداری وارداتی است که در تامین مواد اولیه در حال حاضر مشکل داریم و خواسته ما این است که وزارت صنعت و معدن وتجارت نظارت بیشتری بر روی تامین کننده های مواد اولیه داشته باشند. یک مقداری در حال حاضر به صورت دلال بازی و واسطه گری شده است که اگر جلوی این کار گرفته شود صنعت مبلمان در کشور در شرایطی است که ما علاوه بر تامین نیاز داخل می توانیم صادرات هم داشته باشیم و با کشورهای دیگر رقابت کنیم.

عباسی اظهار داشت: پارچه ای که برای مبلمان استفاده می شود به دو صورت است یکی تار و پودی و دیگری حلقوی که در تولید پارچه های تار و پودی در کشور وضعیت بسیار خوبی داریم و تنوع و کیفیت بالایی داریم اما در بحث پارچه های حلقوی که تکنولوژی خاصی در تولید دارند هنوز نتوانسته ایم به آن حدی برسیم که مصرف داخلی را تامین کنیم  و جلوی واردات پارچه را گرفته اند و این باعث شده است  و یک انحصاری در این قضیه پیش آمده که قیمت پارچه روز به روز افزایش داشته باشد که تولید کننده را با مشکل مواجه کرده است. ما جلساتی با صنعت و معدن داشتیم که حداقل پارچه های وارد شده و در گمرک مانده را آزاد کنند که متاسفانه هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

وی در مورد اینکه عده ای مبلمان با کیفیت ایرانی را با نام برند خارجی می فروشند نیز گفت: در حال حاضر که ممنوعیت واردات را داریم مردم باید بدانند که هر فروشگاه و تولید کننده ای که اسم برند خارجی را آورد امکان ندارد که صحت داشته باشد و با نظارت و بازرسی هایی که اتحادیه در سطح شهر تهران انجام میدهد امکان این کار نیست و در صورت دیدن تخلف به شدت با آن برخورد میشود.

نبود حمایت قانونی از تولید داخل برای صادرات

میثم رمضانی تولید کننده مبلمان "فاما مبل"  گفت: ما در صنعت تولید مبل در داخل از نظر کیفیت قابل رقابت با کشورهای ایتالیا و ترکیه هستیم حتی با وجود نوسانات ارز و محدودیت هایی که در این صنعت داریم.

متاسفانه دولت و قانون از ما تولید کنندگان در بخش صادرات حمایتی نمی کند و من تولیدکننده اگر بخواهم صادرات شخصی داشته باشم هزینه های بسیار بالایی دارد که اصلا به صرفه نیست. ما خوان توسعه دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه هستیم که بتوانیم صادرات داشته باشیم.

رمضانی در ادامه گفت: امسال با توجه به نوسانات قیمت و نبود مواد اولیه مخصوصا اسفنج خیلی از تولیدکنندگان کارگاهی و کوچک ورشکست شدند و خیلی  از تولید کنندگانی که برند نبود اذیت شدند.

وی در ادامه گفت: ما تولید کننده میز و صندلی غذاخوری به صورت کاملا صنعتی هستیم با تنوع زیاد در محصولات که بیش از 50 مدل صندلی و 25 مدل میز طراحی و تولید می کنیم.

قاچاق چوب داخلی به ضرر تولید کننده

رامین علیزاده تولید کننده مبل علیزاده در بحث صادرات مبل گفت: برای صادرات یک لازمه های باید باشد که بشود صادرات را شروع کرد. یکی از مشکلات ما در این خصوص نبودن قانون کپی رایت است که با اینکه کالایی ثبت و نشان گذاری میشود ولی با کمی تغییر در تولیدی های دیگر تولید و به فروش می رسد که برای کسسی که بخواهد تولید انبوه و صادرات داشته باشد این برایش سرعت گیر است و نیازمند تدابیر جدی است.

وی ادامه داد: موضوع دیگر این است که درمورد واردات محصولات این محصولات آماده به کشور آورده می شوند و ما می توانیم به جای این کار تکنولوژی آن را وارد کنیم. ما در کشور طراحان خیلی بزرگی داریم که متاسفانه در بحث طراحی و تولید انبوه قانو از آنها حمایت نمی کند و زمین می خورند.

علیزاده درمورد ورود چوب از کشور ترکیه و گرجستان گفت: ما چوب های وارد شده از این کشور ها را در داخل کشور داریم که به علت قطع بی محابای درختان با کمبود آن مواجه شدیم و درحال حاضر قطع درختان ممنوع شده است در داخل اما هستند کسانی که به صورت قاچاق این کار را انجام می دهند و برای تولید کننده ای که بخواهد درست و قانونی کار کندد همیشه متضرر است و مجبور است چوبش را از کشورهای خارجی تامین کند که همین مسئله هم مقداری مافیابازی شده است و تحت کنترل و نظارت نیست متاسفانه. و من فکر می کنم دراین قضیه تعاونی های صنعت ما کوتاهی کرده اند که اگر واردات به صورت مستقیم صورت بگیرد با قیمت مناسبتری در اختیار تولیدکننده قرار می گیرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها