تولید کننده مبل ایرانی بازیچه واسطه گران/ چه عواملی باعث افزایش چشمگیر قیمت مبلمان شده است؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید کننده مبل ایرانی بازیچه واسطه گران/ چه عواملی باعث افزایش چشمگیر قیمت مبلمان شده است؟

  • دوشنبه 18 اسفند 1399 00:46
  • شناسه 61105
تولید کننده مبل ایرانی بازیچه واسطه گران/ چه عواملی باعث افزایش چشمگیر قیمت مبلمان شده است؟

رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان تهران گفت: با افزایش نظارت صنعت و معدن و تعزیرات و بازرسان اتاق اصناف حتماً قیمت مبلمان پایین خواهد آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، این روزها شاهد افزایش قیمت مبلمان هستیم، مبلمانی که تولید داخل هستند و خیلی وقت است که دیگر واردات مبل نداریم اما با وجود اینکه بیش از 60 درصد مواد اولیه ساخت مبلمان در داخل کشور است این گرانی مبلمان باعث کم شدن تقاضا در این بازار شده است؛ در برنامه چشم انداز امشب در ادامه شب قبل به مشکلات و علت این گرانی با تولیدکنندگان مبل، رئیس اتحادیه مبل سازان و سخنگوی گمرک به بحث و گفتگو پرداخته شد.

گرانی مبل دست تولید کننده نیست دلالان تعیین کننده هستند

علیرضا عباسی رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان تهران در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا درمورد گرانی مبل در این روزها گفت: درست است مبلمان گران است اما در این مدت تولیدکننده قیمت را بالا نبرده است و گرانی مبل بیشتر علتش گرانی مواد اولیه است که استفاده می کنند. تقریبا تمام مواد اولیه مصرفی در این بخش گران شده است و این گرانی روی قیمت تمام شده مبل اثر گذاشته است.

وی درخصوص اینکه چرا مواد اولیه ای که استفاده می شود گران است اظهار داشت: اسفنج  و فومی که استفاده می شود موادی که برای ساخت آن است در ایران تولید نمی شود و با بالا رفتن قیمت ارز قیمت فوم و اسفنج هم بالا رفت و تامین کننده آن حتی به نسبت گرانتر هم کرد اما با پایین آمدن قیت دلار در قیت فوم و اسفنج تغییری بوجود نیامد. ما انتظار داریم که نظارت بیشتری بر روی تامین کننده های مواد اولیه چه تولید داخل و چه وارداتی داشته باشیم .

رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان تهران بیان کرد: دربحث پارچه آن قسمتی از کار که نیاز به پارچه تار و پودی دارد ما در کشور به خودکفایی رسیده ایم و انصافا نساجی های یزد توانسته اند با کیفیت بسیار خوبی تولید کنند که این پارچه ها بیشتر برای مبلمان کلاسیک استفاده میشود و برای مبلمان راحتی که این روزها بیشتر خریدار دارند پارچه های حلقوی استفاده میشود که تکنولوژی خاصی دارد و در ایران چند تا کارخانه توانایی تولید آن را دارند که تامین کننده نیاز نیست و از طرفی واردات این پارچه ها ممنوع شده است که سبب شده است قیمت پارچه خیلی گران شود.

عباسی عنوان کرد: اگر صنعت و معدن و تعزیرات و بازرسان اتاق اصناف یک مقداری وارد کننده و تولید کننده مواد اولیه را کنترل کنند حتما قیمت مبلمان پایین خواهد آمد. الان مواد اولیه دست یک سری دلال و واسطه گر بی انصاف افتاده است که میخواهند انحصار درست کنند و دنبال قیمت های آنچنانی هستند.

مواد اولیه را عده ای خاص در بورس کالا میخرند و در بازار می فرشند

محسن امانی فر نائب رئیس اتحادیه مبل و دکوراسیون داخلی اصفهان در ادامه این برنامه اظهار داشت: به علت گرانی مبلمان بازار شب عید ما کساد است و تقاضا برای خرید بسیار پایین آمده است و کم کم این کالا دارد از سبد خانوار به علت گرانی خارج می شود.

وی افزود: گرانی که علت اصلی آن گرانی بیش از حد مواد اولیه تولیدی آن است که هیچ نظارت و برنامه ریزی برای آن وجود ندارد. دلیل گرانی  کالایی که حدود 60-70درصد مواد اولیه اش در ایران است را نمی دانم و نمی توانم بپذیرم متاسفانه مواد اولیه مستقیم به دست تولید کننده نمی‌رسد.

رئیس اتحادیه مبل و دکوراسیون داخلی بیان کرد: از طرفی با گران شدن این کالا کیفیت کار هم دارد کم می شود به طور مثال اگر برای یک مبل راحتی از فوم 40 کیلویی استفاده میشده است به علت گرانی این فوم از فوم 15-20 کیلویی استفاده می شود که عمر مفید مبل را به شدت پایین می آورد و بعضا دیده شده است که به جای اسفنج از خرده پارچه استفاده میشود. تولید کننده مجبور است کالایی ارائه بدهد که فروش داشته باشد و با جیب مردم کمی همخوانی داشته باشد.

امانی فر عنوان کرد: من تولید کننده نمی توانم در بورس کالا مواد اولیه کار را تهیه کنم و عده ای خاص سهمیه دار به راحتی میتوانند در بورس، کالاها را ببرند و در بازار به قیمت آزاد بفروشند. برای من تولید کننده عادی شرایط خرید از بورس را خیلی سخت کرده اند و کلی قانون جلوی پای من گذاشته می شود ولی عده ای به راحتی می توانند خرید داشته باشند و در بازار بفروشند.

وی ادامه داد: در مورد چوب هم باید بگویم که  ما هم چوب وارداتی داریم و هم چوب داخلی اما انقدر این وسط در دست دلالان می چرخد و واسطه هست که تا به من تولید کننده می رسد قیمت نجومی پیدا کرده است. و با این گرانی مواد اولیه تولید کننده مجبور است کیفیت را پایین بیاورد که مقصر هم نیستند باید با بازار پیش بروند و بتوانند فروش داشته باشند.

امانی فر در بحث صادرات که این روزها صادرات مبل رونق گرفته است گفت: این صادرات و ارزآوری خووب است اما نکته ای که وجود دارد تولید کننده مبل صادراتی را با دلار حساب میکند و مصرف کننده داخلی چه کار باید بکند مگر درآمدش با دلار است؟

صادرات مبل به بیش از 51 کشور

سیدروح الله لطیفی سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی نیز در این برنامه گفت: ما در حوزه مبلمان بخشی از پارچه را وارداتی داریم و درمورد چوب هم واردات داریم و هم صادرات البته واردات مبل هم داریم اما مبلمان تخصصی که جنبه عمومی ندارند و برای مشاغل خاصی هستند. اما عمده فعالیت ما در بخش مبلمان صادرات است و واردات ناچیزی داریم که در 10 ماهه امسال 58 میلیون دلار صادرات انواع مبلمان را داشته ایم.

وی درمورد اینکه امکان صادرات بیشتری در مبلمان وجود دارد  بیان کرد: ما به بیش از 51 کشور صادرات مبل داشته ایم که عمده صادرات ما به کشور عراق با 5/48 میلیون دلار و افغانستان 5/1 میلیون دلار بیشترین صادرات را داشته اند و ما حتی به کشور آمریکا  و ترکیه و ایتالیا هم صادرات داشته ایم.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی بیان کرد: هر کالای صادراتی که دارای ارزش افزوده باشد در یان شرایط بحرانی تحریم دست اندرکاران اقتصاد مشتاق آن هستند  چرا که امکان ارزآوری برای کشور دارد ولی بعضی از کالا ها چون مواد اولیه اش به سختی وارد میشود اولویت بازار داخل است و ممکن است در موضع صادرات دچار آسیب بشود و باید سازمان توسعه تجارت و سازمانهای مربوطه در این موضوع همکاری بیشتری داشته باشند. توان صادراتی این اقلام برای کشور خیلی بیشتر است  که از روش های درست تجارت و صادرات استفاده کنیم بازارهای جذابی برای ارزآوری به کشور خواهند داشت.

اعظم رسول زاده تولید کننده پیراهن مبل درمورد مشکلات این صنف به گرانی پارچه اشاره کرد و گفت: دو سال است که وضعیت کار بسیار بد شده است و بیماری کرونا این شرایط را بدتر کرده است. قیمت پارچه خیلی بالا رفته است و به خاطر همین گرانی تقاضا هم خیلی کم شده است.

وی اظهار داشت: این گرانی پارچه شامل پارچه تولید داخل و پارچه وارداتی هر دو با هم می باشد و تولید را سخت کرده است در کنار آن لوزام جانبی هم گران شده است که به اجبار ما مجبور شده ایم دستمزد ها را پایین نگه داریم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها