انحصار در تولید و واردات عامل تعطیلی کارگاه‌های ساخت مبل است/ ورود کالاهای موجود در گمرک به بازار، باعث کاهش قیمت‌ می‌شود؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

انحصار در تولید و واردات عامل تعطیلی کارگاه‌های ساخت مبل است/ ورود کالاهای موجود در گمرک به بازار، باعث کاهش قیمت‌ می‌شود؟

  • سه شنبه 19 اسفند 1399 00:55
  • شناسه 61143
انحصار در تولید و واردات عامل تعطیلی کارگاه‌های ساخت مبل است/ ورود کالاهای موجود در گمرک به بازار، باعث کاهش قیمت‌ می‌شود؟

رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان مبل و منبت استان همدان گفت: شرایط تولید در کشور اصلاً راضی کننده نیست چراکه قیمت تمام شده یک کالا بسیار بالا رفته است و قدرت خرید مردم کم شده است.

عباسی رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران در برنامه دیشب چشم انداز شبکه ایران کالا  بیان کرد که پارچه های مبل وارد شده ای در گمرک مانده است که تولیدکننده نیازمند  آن برای تولید است و آزاد نمی شود و وزارت صمت درخصوص ترخیص این پارچه ها مصوبه دارد اما هنوز تکلیف این پارچه ها مشخص نیست که با آزاد شدن این پارچه ها دست تولید کننده هم باز می شود و می تواند کمی قیمت ها را تعدیل کند و از سخنگوی گمرک خواسته شد که این موضوع را بررسی کنند و اطلاع رسانی بشود.

امیداوریم به زودی پارچه های در گمرک مانده ترخیص شود

سیدروح الله لطیفی سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی در برنامه امشب چشم انداز دراین خصوص گفت: بخشی از پارچه های در گمرک مانده در گروه 27 هستند که وارداتشان ممنوع است و بخشی دیگر در گروه 24 هستند که هر دوی این گروه ها غیرفعال بوند و منشاء ارز آنها از طرف بانک مرکزی باز نبوده است که باید تغییرگروه و تعرفه و مجددا ثبت سفارش برای این کالاها صورت بگیرد که باید وزارت صمت این فضا را باز می کرد. جلساتی برای رفع این مشکل برگزار شده است و امروز هم جلسه در وزارت صمت در خصوص همین مشکل با همکاران گمرکی بنده برگزار شده است و امیدواریم تا فردا عصر تکلیف این پارچه ها مشخص شود و همه در تلاش هستند که موانع برداشته شود و انشاالله خبرهای خوبی درمورد ترخیص این کالاها خواهیم شنید.

وی درخصوص کالاهای اساسی و ضروری موجود در گمرک گفت: اکثر کالاهای اساسی ترخیص شده اند و تمام سعی ما در گمرک سرعت بخشیدن به ورود و خروج کالا از گمرک است و بعد از فرمایشات رهبری سرعت ترخیص کالا بسیار افزایش پیدا کرده است و از 80 میلیون دلار کالای مانده بیش از 40 میلیون دلار ترخیص داشته ایم و مابقی در صف ترخیص هستند.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی بیان کرد: مدیران گمرک در حال ریسک کردن هستند و امیدواریم نتایج مثبتی داشته باشد و سایر دستگاه ها باعث دردسر ما نشوند ما در جنگ اقتصادی هستیم و نباید خودمان باعث از بین رفتن فرصت های اقتصادی و منابع خودمان بشویم.

تا بود واردات انحصاری و الان تولید انحصاری پارچه

مهدی بخشی رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان مازندان درخصوص مشکلات تولید در این صنعت گفت: میگویند هر کسی را میخواهی نفرین کنی بگو تولد کننده بشوی. ما مشکلات زیادی در این بخش داریم و یکی از مشکلات ما پارچه است و در مورد واردات و ممنوع شدن آن از ما تولید کننده که نیاز مستقیم به این کالا را داریم سوالی پرسیده نشد که آیا با این کار دچار چالش می شویم یا نه.

وی افزود: تا قبل از ممنوع شدن واردات پارچه، عده ای به صورت انحصاری وارد می کردند و قیمت تعیین می کردند و با ممنوع شدن واردات آمدند در کار تولید پارچه که آن هم تولید واقعی نیست و یک جوری مونتاژ کاری است از روی دست چینی ها  و باز هم تولید و قیمت را انحصاری کرده اند و کاملا سلیقه ای برخورد می کنند و حتی پارچه ای که تولید می شود هم مشکل دار است و کیفیت خوبی ندارد.

پنج برابر شدن قیمت مواد اولیه در یک سال بی سابقه است

ناصر قنبری رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان مبل و منبت استان همدان نیز در ادامه برنامه اظهار داشت: در سطح استان همدان 5هزار و 300 کارگاه بزرگ و کوچک تولید مبلمان وجود دارد که بحث تولید یک مقداری با توجه به نوسانات قیمت ارز و مشکل در تامین مواداولیه با مشکل روبرو شده است و بازار کار را کساد کرده است.

وی ادامه داد: درست است که واحد های تولید در این استان هنوز فعال هستند اما زمانی تولید ارزشمند است که کیفیت خوبی داشته باشد و مواد اولیه مناسب دراختیار تولیدکننده قرار بگیرد و تولید کننده بتواند کالایی با کیفیت و قیمت مناسب به بازار عرضه کند.

رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان مبل و منبت استان همدان بیان کرد: شرایط تولید در کشور اصلا راضی کننده نیست چراکه قیمت تمام شده یک کالا بسیار بالا رفته است و قدرت خرید مردم کم شده است. ما در سه ماهه تابستان و مهرماه امسال بیش از 500 درصد افزایش قیمت مواد اولیه را داشته ایم یعنی بیش از 5 برابر افزایش قیمت که در طول 40 سال فعالیت بنده این شرایط را تا به حال ندیده بودم. به طور مثال سمباده ای که 200 تا 250 هزار تومان بود به 4-5 میلیون تومان رسیده است.

قنبری با بیان اینکه در سطح استان بیش از 26 هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند گفت: مشکلات ما واقعا زیاد است و انتظار کمک بیشتری از سمت دولت داشتیم که این اشتغال حفظ شود که با توجه به شرایط پیش آمده امکان بسته شدن خیلی از واحدهای تولیدی است و با این شرایط کار کردن واقعا سخت شده است.

چرا دولت از اشتغال زایی صنعت مبل حمایت نمی کند

مصطفی هاشمی مدیرعامل "مبل آذین" ملایر اظهار داشت: درست است که مبل کالای لوکس خانواده ها است اما جز بایدها شده است و سوالی که من از مسئولان دارم این است که کدام صنعت را سراغ دارید که در یک شهر با تقریبا 300 هزار نفر جمعیت به اسم ملایر حدود 10 درصد جمعیتش به این صنعت که هنری هم است مشغول باشند. چیزی حدود 20 هزارنفر به طور مستقیم و بسیار زیاد به صورت غیرمستقیم در ملایر به این صنعت مشغول هستند و دولت باید روی این اشتغالزایی سرمایه گذاری کند و کمک دولت را می طلبد.

هاشمی در ادامه گفت: دولت حداقل می تواند در واردات چوب به ما کمک کند و حمایت بیشتری از ما داشته باشد درحال حاضر قیمت چوب بسیار بالاست  که اگر ما بتوانیم هزینه های تولید را پایین بیاوریم امکان تولید محصول باکیفیت تر بیشتر میشود و قیمت ها در بازار تعدیل می شود و درکنار آن صادرات بهتری نیز خواهیم داشت که ارز آوری می شود که متاسفانه تا به حال مسئولان توجهی به آن نکرده اند.

محمد باقری راد تولید کننده محصولات چوبی با نشان تجاری باغ چوب درخصوص گرانی این محصولات گفت: عمده چوب مصرفی در این بخش وارداتی است که قیمت بسیار بالایی دارد و علت گرانی هم همین موضوع است.

وی اظهار داشت: محصولات ارائه شده در باغ چوب قابل استفاده و کاربردی هستند و همینطور جنبه دکوری نیز دارند که پرداخت خاصی روی آنها انجام می شود و قابل شستشو و آب گریز میشوند. در چند سال گذشته فناوری تولید این ظروف در کشور نبود  اما درحال حاضر به تولید داخلی رسیده ایم و می توانیم در بخش صادرات نیز فعال باشیم که نیازمند حمایت مسئولان هستیم.

این تولید کننده محصولات چوبی بیان کرد: که خواهش ما از مسئولان این است که دولت در بخش واردات چوب تولید کننده را حمایت کند چرا که بیشترین مواد اولیه مصرفی در این صنعت است که اگر با قیمت مناسب به دست من تولید کننده برسد حتما با کیفیت بهتر و قیمت مناسبتری به دست مصرف کننده میرسد.

مبل هفت میلیونی در یک سال بیست و یک میلیون تومان شده است؛ چگونه بفروشم!

محمود بیات مدیرعامل مبل "لیزا گفت: ما تولید کننده مبلمان راحتی و کلاسیک هستیم و کیفیت کار ما درحدی است که در نمایشگاه های بین المللی شرکت می کنیم و کیفیت بسیار خوبی دارند و قبل از آمدن کرونا به دنبال صادرات به کشور های همسایه را داشتیم که متاسفانه فعلا امکان پذیر نیست.

بیات اظهار داشت: عمده مشکلات ما در این بخش گرانی مواد اولیه است و چوب وارداتی در سال جاری بیش از 3 برابر گران شده است و این برای تولید کننده بسیار مشکل است و به طور مثال مبلی که پارسال 7 میلیون می فروخته است امسال باید 21 میلیون بفروشد و سودی هم برای تولید کننده ندارد که ما اگر بخواهیم جنس بی کیفیت ارائه بدهیم کار خودمان زیر سوال میرود و از طرفی با این قمیت ها کار کردن و تولید داشتن بسیار سخت شده است و نیازمند حمایت هستیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها