رشد ۷ درصدی بخش صنعت در شرایط تحریم و کرونا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رشد ۷ درصدی بخش صنعت در شرایط تحریم و کرونا

  • پنجشنبه 05 فروردین 1400 22:17
  • شناسه 61625
رشد ۷ درصدی بخش صنعت در شرایط تحریم و کرونا

رزم حسینی با اشاره به رشد ۷ درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم و کرونا؛ بر پیگیری حذف قوانین زائد و رفع موانع تولید در سال جدید تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید از مقام معظم رهبری تشکر کنیم که یازده سال پیاپی اقدام به نامگذاری اقتصادی سال‌ها می‌کنند و سه سال اخیر هم به نام‌های رونق تولید، جهش تولید و پشتیبانی از تولید و مانع زدایی نام گذاری کرده اند. این کار بسیار مهمی است و نشان می‌دهد که راهبرد جمهوری اسلامی در جهت تولید و رونق اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه وزارت صمت به عنوان یکی از واحد‌های متولی حوزه تولید، تمام تلاشش را برای پشتیبانی انجام می‌دهد، اظهار داشت: ما برای سال جدید چند برنامه داریم. حمایت جدی از بخش تولید، اعطای تسهیلات بانکی، تسهیل در صدور مجوز‌ها از این قبیل برنامه‌ها است. در حال حاضر مجوز تولید در شهرک‌های صنعتی یک روزه صادر می‌شود و ما به دنبال این هستیم که قوانین شهرک‌های صنعتی را خیلی روانتر کنیم و امسال این کار را خواهیم کرد.

وزیر صمت ادامه داد: نکته دوم بحث معادن است که بیش از شش هزار معدن راکد در کشور داریم یا در اختیار افرادی است که فعالیت نکرده اند. در پایان فروردین ما از طرحی رونمایی خواهیم کرد که این معادن را آزادسازی می‌کنیم و از طریق مزایده در اختیار متقاضیانی که اهلیت هم دارند، قرار خواهیم داد.

وی در پاسخ به عملکرد سامانه جامع تجارت اظهار داشت: نکته دیگر سامانه جامع تجارت است که انتقاد‌هایی هم به آن وارد می‌شود. در حال حاضر، خوشبختانه حدود۷۰ درصد این سامانه کارآمد است و از ورود، ترخیص، انبار تا توزیع کالا در سطح بازار در این سامانه تا حدودی ثبت می‌شود. بیش از ۵۵۰ هزار انبار در این سامانه ثبت شده است و اکثر کالا‌هایی را که مبدا ورودشان مشخص است می‌توانیم در این سامانه دنبال کنیم. در مورد کالا‌هایی هم که مبدا تولید مشخص دارند همینطور است؛ به نحوی که برخی از واحد‌های تولیدی بزرگ ما در این سامانه ثبت شده اند.

وی با تاکید بر اینکه باید واقعیت را بگوییم، بیان کرد: ما چیزی حدود چهار تا پنج دهه سال عقب افتادگی در این حوزه داریم و باید به نوعی این خلاء را جبران کنیم.  اطلاعات نزدیک به چهار میلیون کالا را به تدریج وارد سامانه کردن و ارائه و آموزش نرم افزار و سامانه و فرهنگ سازی استفاده از آن کار زمان بری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: البته و خوشبختانه اتفاق خوبی افتاده است و دو ماه پیش در وزارت صمت به عنوان متولی این کار، امضای الکترونیک در حوزه سلامت را رونمایی کردیم که امروز هم تقریبا در همه بخش سلامت اجرایی می‌شود. البته دولت الکترونیک کم کم در همه شبکه دولت پایدار می‌شود و فکر می‌کنم که به زودی همه بتوانیم از سیستم دولت الکترونیک بهره‌مند شویم.

رزم حسینی در مورد مقاومت‌هایی که در مقابل تغییرات و نقصان‌های موجود در بازار و توسعه موانع حقوقی برای مقابله با تعدی به حقوق مردم گفت: بخشی از این موارد بر عهده مجلس شورای اسلامی است که ما رابطه خوبی هم با کمیسیون صنایع داریم. ما بخش مقرارت زدایی، قوانین مزاحم و زائدی را که بر مسیر تولید است؛ تعیین و خدمت مجلس شورای اسلامی ارائه کرده ایم و امسال هم پیگیری خواهیم کرد تا به کمک مجلس شورای اسلامی آن را حذف کنیم.

وزیر صمت به مشکلات ابتدای سال گذشته اشاره کرد و گفت: پارسال همین موقع برای تولید ماسک، مواد شوینده، دستگاه ونتیلاتور و گان که به دلیل کرونا مورد نیاز مردم بود مشکل داشتیم. امروز ۲۲ میلیون ماسک N ۹۵ تولید روزانه ایران است و صادر کننده آن هستیم. تولید ونیتلاتور کلا در یک کارخانه در خراسان رضوی انجام می‌شد، اما در همین چند ماه گذشته کارخانه دیگری در تهران راه اندازی شد و ما صادر کننده شده ایم. در همه اقلامی که پیش بینی نشده بود و ما با بحران روبرو شده بودیم، امروز صادر کننده شده ایم و انواع شوینده‌ها در کشور هست.

وی با بیان اینکه فرمایش مقام معظم رهبری که در سال گذشته جهش تولید قابل قبول است؛ بسیار حائز اهمیت است، گفت: در بیش از نوزده رشته صنعتی رشد داشته ایم. در سال ۹۹ شاخص رشد صنعتی در رشد اقتصادی ایران به بیش از ۷ و نیم درصد خواهد رسید. تا اول اسفند ماه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۷ درصد بوده که ما پیش بینی می‌کنیم اگر آمار این یک ماه بیرون بیاید به هفت و نیم درصد می‌رسد.

وزیر صمت با درخواست از رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی برای بیان نکات منفی و مثبت اقتصاد ایران به صورت توامان گفت: توجه کنید که این در شرایط تحریمی و کرونائی است درحالی که ۲۵۰۰ میلیارد دلار خسارت کرونا برای اقتصاد بین المللی بود و همه کشور‌ها این خسارت را داشتند و بعضا رشد متنفی اقتصادی هم داشتند. در ایران، علی رغم تحریم رشد اقتصادی هفت و نیم درصدی تجربه کرده ایم. بدانید حدود ۶ میلیارد دلار از ناحیه ممنوع کردن واردات کالا‌های غیر ضروری که به فرمایش مقام معظم رهبری رخ داد صرفه جویی کردیم، سه میلیارد دلار تولید داخلی داشتیم که در مجموع نزدیک به نه میلیارد دلار صرفه جویی داشتیم و ما این روند را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: ما به دنبال تسهیل تولید داخل هستیم ضمن اینکه این تولیدات باید رقابتی هم بشود. ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم کالای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید فضای بازار ایران رقابتی شود.

انتهای پیام/ 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها