هیچ حمایتی از صنعت کفش صورت نمی‌گیرد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

هیچ حمایتی از صنعت کفش صورت نمی‌گیرد

  • شنبه 07 فروردین 1400 12:29
  • شناسه 61661
هیچ حمایتی از صنعت کفش صورت نمی‌گیرد

یک تولیدکننده با بیان اینکه چند سال گذشته موضوع توانمندی ایران به هاب منطقه در حوزه کفش را مطرح کردم، گفت: هیچ کس کمکی نکرد تا این هدف محقق شود. متأسفانه تولید کننده حتی مواد پتروشیمی را بیشتر از نرخ جهانی خریداری می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، با اشاره به اینکه در طول چند سال اخیر دغدغه جدی رهبری حمایت از تولیدکننده داخلی بوده است، اظهارداشت: به خاطر تزریق ارزهای نفتی به کشور تولید آنچنان مورد توجه مسئولین نبود اما تشدید تحریم ها باعث شد تا به توانمندی داخلی توجه شده و برنامه هایی برای توسعه تولید کشور پیاده سازی شود.

وی با بیان اینکه از رهبری درخواست می کنیم تا بر تشکیل یک گروه ویژه موضوع حمایت از تولید تأکید کنند، گفت: هر ساله مسئولین دولتی فقط با برگزاری سخنرانی هایی برای تحقق شعار سال حرف هایی را می زنند اما در عمل ما حمایتی از سوی دولت نمی بینیم حتی مشکلات و موانع بیشتری را نیز برای تولیدکننده ایجاد می کنند.

این تولیدکننده کفش تصریح کرد: چرا با توجه به پتانسیل بالا؛ تولید همچنان با بی مهری روبه رو می شود! چرا تولیدکننده باید با مشقت بسیار مواد مورد نیاز را به گمرکات برساند اما برای ترخیص آنها درگیر نامه نگاری متعدد شده و در نهایت کالاهای خود را بعد از 3 ماه از گمرکات ترخیص کند!

وی با بیان اینکه باید دستور ویژه ای برای رفع موانع تولید به دستگاه های متولی داده شود، افزود:  تعلل در ترخیص مواد به دلیل بهانه های بانکی و استاندارد تولیدکننده را با مشکلات متعددی در روند تولید و حتی افزایش قیمت تمام شده روبه رو می کند که هیچ کس هم پاسخگوی این مشکلات نیست.

عرب با اعلام اینکه از مهم ترین خواسته ما رفع بوروکراسی اداری برای تولیدکنندگان است، تصریح کرد:  ما دائماً برای رفع مشکلات خود در حال چانه زنی هستیم اما خبری از رفع مشکلات نیست. در سال گذشته صنعت کفش 120 میلیون دلار صادارت داشت که اگر مشکلات نبود به طور حتم این رقم افزایش بیشتری هم پیدا می کرد.

این تولیدکننده کفش اضافه کرد: صنعت کفش ارزش افزوده بالایی دارد و اطراف کشور ما هم 600 میلیون مصرف کننده وجود دارد که باید از این پتانسیل استفاده کرد.

وی با انتقاد از اینکه چند سال گذشته موضوع توانمندی ایران به هاب منطقه در حوزه کفش را مطرح کردم، گفت: هیچ کس کمکی نکرد تا این هدف محقق شود. متأسفانه قیمت مواد پتروشیمی با نرخ جهانی محاسبه می شود و در نهایت این مواد با عرضه در بورس کالا حتی 100 دلار بیشتر از قیمت جهانی در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد. حال در این شرایط دولت باید پاسخ دهد تولید برای تولیدکننده به صرفه است!

عرب با اعلام اینکه باید عرضه و تقاضای مواد اولیه تولید تعادل داشته باشد، گفت: طبیعی است وقتی عرضه و تقاضا متعادل نباشد مواد در زمان مقرر در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی گیرد و در نهایت قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا کرده و سود اصلی این موضوع عاید دلالان و واسطه گران خواهد شد.  

وی با بیان اینکه مشکل اساسی صنعت کفش در داخل کشور است، افزود: تولید کنندگان سربازان کشور هستند و باید از آنها حمایت ویژه ای انجام شود. امروز تولیدکننده در تأمین مواد اولیه خود مشکل دارد و کسی هم به این موضوع توجهی نمی کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها