ایران به تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان تبدیل شده است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ایران به تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان تبدیل شده است

  • پنجشنبه 12 فروردین 1400 12:59
  • شناسه 61750
ایران به تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان تبدیل شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:ایران در بین کشور‌های صاحب نام فولاد دنیا، رتبه یازدهم را در بخش تولید به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، علیرضا رزم حسینی وزیر صمت امروز در مراسم بهره برداری از پنج طرح ملی این وزارتخانه با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان در پنج استان کشور که با دستور رییس‌جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: روزی واردکننده فولاد بودیم، اما امروز تولیدکننده و صادرکننده فولاد هستیم و ایران در بین کشور‌های صاحب نام فولاد دنیا، رتبه یازدهم را در بخش تولید به خود اختصاص داده است.

وی افزود:اولین پروژه‌ای که امروز به بهره‌برداری می‌رسد، مربوط به تولید فولاد آلیاژ‌های خاص در کارخانه اسفراین است که خط جدیدی برای این منظور راه اندازی شده است.

وزیر صمت ادامه داد: این فولاد‌های خاص برای لوله‌های بدون درز در صنایع شرکت نفت و گاز کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این بابت به تولید داخل و تولید قطعات آلیاژی خاص که امروز افتتاح می‌شود، کمک خواهد کرد.

رزم حسینی با بیان اینکه امروز یک معدن مس متعلق به بخش خصوصی در استان قزوین نیز به بهره برداری می‌رسد، افزود: امروزه بخش خصوصی نیز در حوزه مس که سرمایه گذاری کلانی هم نیاز دارد، کم کم ورود پیدا کرده است، در حالی که قبل از انقلاب، تولید ما در این بخش صفر بود، امروز به ۴۰۰ هزار تن رسیده است و حتی صارکننده مس به جهان هستیم.

وزیر صنعت ادامه داد: در حوزه معادن سنگ آهن نیز پروژه گل گوهر را داریم که پیش فراوری خوردایش سنگان و پروژه بسیار مهمی است و می‌توان گفت امروز گل گهر سیرجان به پارس جنوبی تبدیل شده است و ظرفیت‌های سرمایه گذاری فراوانی در این بخش در حال اجرا داریم. ضمن اینکه انتقال آب فاخر که از پروژه‌های ماندگار نظام است، سبب شده که اکنون از آب شیرین دریا برای پروژه‌های صنعتی استفاده کنیم.

گفتنی است؛بهره‌برداری از پنج طرح ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعتبار چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان در پنج استان کشور با دستور رییس‌جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد.

در شصتمین برنامه پویش جهش تولید در دومین پنجشنبه سال ۱۴۰۰، طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پنج استان کرمان، خراسان شمالی، قزوین، فارس و سمنان به بهره برداری رسید.

طرح‌هایی که امروز به بهره‌برداری رسید، در زمینه تولید شمش آلیاژی، مس کاتد، کاشی و سرامیک، خردایش و دانه‌بندی سنگ آهن و همچنین تکمیل زیرساخت‌های فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی گرمسار است.

پروژه دیگری که امروز به بهره برداری رسید، طرح تولیدی کاشی دیوار و کف صدف سرام استقلال آباده است که عملیات اجرایی آن از سال ۸۵ با اعتباری بلغ بر سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی آباده آغاز شده است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها