روشن نبودن وضعیت قیمت بزرگترین مانع پیش روی تولیدکنندگان سیمان/ رشد 60 درصدی بهای تمام شده | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روشن نبودن وضعیت قیمت بزرگترین مانع پیش روی تولیدکنندگان سیمان/ رشد 60 درصدی بهای تمام شده

  • یکشنبه 22 فروردین 1400 12:56
  • شناسه 62061
روشن نبودن وضعیت قیمت بزرگترین مانع پیش روی تولیدکنندگان سیمان/ رشد 60 درصدی بهای تمام شده

طبق پیشنهاد تولیدکنندگان سیمان، قیمت این محصول به نسبت یک به 30 قیمت سبد میلگرد در بورس کالا مشخص خواهد شد. اجرایی شدن این توافق نیازمند موافقت وزارت صنعت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، طبق توافقی که اخیراً مدیران عامل صنعت سیمان باهم داشته اند،  قیمت سیمان بر مبنای سبد میلگرد در بورس کالا با نسبت یک به ۳۰ تعیین خواهد شد و به این ترتیب قیمت‌گذاری این محصول آزاد خواهد شد. البته به گفته عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان، این قضیه هنوز نهایی نشده و رایزنی با نمایندگان وزارت صنعت در این مورد در حال انجام است.

به گفته شیخان، میزان افزایش نرخ سیمان خاکستری قطعا بیش از ۳۵ درصد خواهد بود.

قیمت گذاری 360 هزار تومانی هر تن سیمان فله

در تفاهمی که بین مدیران صنعت سیمان صورت گرفته، آمده است:

 به منظور بررسی مشکلات و مسائل صنعت سیمان و ارائه راه حل های مناسب و عملیاتی در جهت برون رفت از وضعیت کنونی و جلوگیری از توقف کارخانه‌ها و بروز تنش‌های کارگری جلسه هم اندیشی با حضور کلیه مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده سیمان و کارشناسان ذیربط ۱۵ فروردین در محل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشکیل شد.

با توجه به افزایش چشمگیر کلیه عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده در سال ۹۹ و پیش بینی افزایش هزینه‌ها از جمله حقوق و دستمزد، سوخت مصرفی حمل و نقل، کیسه‌های سیمان و ... در سال ۱۴۰۰ با عنایت به مفاد نامه ۲۶ آذر معاون وزیر و رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان حمایت به معاونت امور معادن و صنایع معدنی و نامه یکم مهر معاونت بازرگانی و دبیر کار گروه تنظیم بازار به مقام عالی وزارت در رابطه با تشریح مشکلات موجود صنعت سیمان و تأیید افزایش ۱۰۰ تا ۷۰۰ درصدی عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده سیمان توسط معاونین وزارت صنعت، مدیران عامل با توجه به متغیر بودن عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده سیمان در سال ۱۴۰۰ و به منظور حفظ روند تولید و اشتغال در این صنعت استراتژیک و در جهت متناسب سازی قیمت فروش داخلی با قیمت های صادراتی (مشابه فولاد) و اصلاح فرهنگ مصرف نامتناسب سیمان در موارد غیر مرتبط با سازه‌های ساختمانی (به دلیل ارزانی سیمان نسبت به سایر مصالح ساختمانی) بر شناور کردن قیمت سیمان طبق قیمت سبد میلگرد که در بورس کالا کشف می‌شود به نسبت یک به ۳۰ (نرخ جهانی ۱ به ۷ می‌باشد) موافقت کردند و مقرر شد از ۲۱ فروردین قیمت هر تن سیمان فله تیپ ۲ تحویل درب کارخانه (بدون ارزش افزوده) به مبلغ ۳۶۰ هزار تومان افزایش یابد. قیمت سایر انواع سیمان متناسب با قیمت فوق و هزینه‌های مرتبط با بسته بندی تعیین خواهد شد.

ضمناً مدیران عامل متعهد می‌شوند با تأمین کامل نیاز مناطق تحت پوشش کارخانجات نسبت به رفع کمبود احتمالی سیمان در سایر مناطق که توسط انجمن سیمان اعلام می‌شود بدون وقفه و با هماهنگی دبیر کارگروه منطقه مورد نظر اقدام کنند.

روشن نبودن وضعیت قیمت بزرگترین مانع پیش روی تولیدکنندگان

علی محمد بُد، کارشناس صنعت سیمان در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: تغییر قیمت سیمان هنوز نهایی نشده و درخواست تولیدکنندگان برای تعیین قیمت این محصول بر مبنای نرخ میلگرد توسط وزارت صنعت در حال بررسی است.

وی ادامه داد: تعیین قیمت سیمان بر مبنای نرخ میلگرد ساز و کار پیچیده ای دارد، زیرا قیمت میلگرد مرتباً تغییر می کند اما سیمان معمولا نرخ ثابتی داشته است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها