ساختارهای تکنولوژی باید اصلاح شود/ نوسازی شبکه حمل و نقل شهری امری ضروریست | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ساختارهای تکنولوژی باید اصلاح شود/ نوسازی شبکه حمل و نقل شهری امری ضروریست

  • سه شنبه 18 خرداد 1400 08:28
  • شناسه 64191
ساختارهای تکنولوژی باید اصلاح شود/ نوسازی شبکه حمل و نقل شهری امری ضروریست

صفاری اقتصاددان و بکی حسکوبی استاد مدعو دانشگاه یورک تورنتو کانادا با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی موضوع اصلاح قیمت حامل های انرژی پرداختند.

 سید مصطفی صفاری اقتصاددان در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا اظهار کرد: متاسفانه با عدم بهره وری صنایع مانند خودرو ها مواجه هستیم ، بسیاری از کامیون ها حق ورود به اروپا را ندارند یعنی یورو ۵ نیستند، سرمایه برای نوسازی حمل و نقل باید در نظر گرفته شود، سیستم حمل و نقل ما قدیمی است و لذا اتلاف انرژی در این بخش صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: واردات ماشین های هیبریدی به کشور ممنوع است، در دنیا از ماشین های هیبریدی به منظور کاهش آلودگی هوا استفاده می شود زیرا موتورهای این خودروها برقی هستند ، وسایل نقلیه نقش زیادی در آلودگی هوا دارند، کوره های آجرپزی در اطراف تهران داریم که آلوده کننده هستند، کارخانه‌ها در کنار شهرها قرار گرفته‌اند و این موضوع منجر به آلودگی هوا شده است.

 این اقتصاددان با اشاره به اینکه نوسازی شبکه حمل و نقل شهری امری ضروری است  گفت: متاسفانه به دلیل وجود تورم مردم دارایی هایشان را از دست می دهند، پول ناشی از هدفمندی یارانه ها باید به سمت بهره‌وری و استفاده از تکنولوژی در حمل و نقل عمومی هدایت شود.

وی با اشاره به اینکه باید قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود افزود: حمل و نقل عمومی به لحاظ تکنولوژی  باید بهبود پیدا کند.

صفاری اظهار کرد: واقعیت این است که توان مردم به دلیل تورم به شدت پایین آمده است ، بخشی از یارانه ها مربوط به حامل‌های انرژی می‌شود و  نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر روی این موضوع مانور می دهند ،باید بخشی از یارانه ها در راستای اصلاح تکنولوژی ،اصلاح بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف قرار بگیرد، هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از معضلات اقتصاد ایران است لذا نباید فقط به پرداخت نقدی توجه کرد اما اکثر نامزدها به پرداخت نقدی توجه دارند لذا باید اذعان داشت که پرداخت یارانه‌ها سیاستی پوپولیستی است.

مرتضی بکی حسکوبی استاد مدعو دانشگاه یورک تورنتو کانادا با اشاره به اینکه مصرف کننده باید به تکنولوژی دسترسی داشته باشد گفت: مالیات بر انرژی را در زمان خرید خودرو پرداخت می کنیم این در حالی است که کارایی تجهیزات انرژی پایین است به دلیل پایین بودن کارایی انرژی مصرف بالاست، در کانادا جهت بهینه سازی مصرف انرژی اقداماتی صورت گرفته است، به طوری که با برودت هوا در کانادا اصلاح الکوی مصرف دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اصلاح الگوی مصرف با جهت‌گیری تغییر سطح تکنولوژی و افزایش کارایی انرژی باید  دنبال شود افزود: در گام آخر قیمت حامل های انرژی باید اصلاح شود ،در اروپا به خاطر کوچک بودن محیط و برای جلوگیری از انتشار آلاینده ها مالیات بر انرژی بالاست .

این استاد دانشگاه یورک تورنتو کانادا ادامه داد: باید برنامه جامع برای همه ابعاد در نظر گرفته شود به طوری که باید به سراغ تکنولوژی‌ها در سطوح مصرف خانوار برویم تا اصلاح صورت گیرد، تولیدکنندگان باید ملزم به رعایت استانداردها شوند ،۲۴ درصد برق تولیدی ما در شبکه اتلاف می شود، نیروگاه های ما از نظر بازدهی وضعیت خوبی ندارند و مصرف انرژی در ایران بالاست، اصلاح قیمت‌های نسبی انرژی باید آخرین گام باشد، دولت  آینده باید اولین برنامه اش اصلاح  تجهیزات انرژی باشد.

وی با اشاره به اینکه اولویت اول دولت آینده باید اصلاح تکنولوژی ها باشد عنوان کرد:  ساختارهای تکنولوژی باید اصلاح شود و باید به سمت بهبود تکنولوژی هدایت شویم، مشخص است که وعده‌های  نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری محقق نمی شود به طوری که وعده هایشان تبعات منفی دارد، کاندیداها باید نگرش جامع داشته باشند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها