رونق تولید با حذف بوروکراسی زائد امکانپذیر است/ جریان تولید را باید به خوبی فرماندهی کرد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رونق تولید با حذف بوروکراسی زائد امکانپذیر است/ جریان تولید را باید به خوبی فرماندهی کرد

  • چهارشنبه 30 تیر 1400 02:25
  • شناسه 65577
رونق تولید با حذف بوروکراسی زائد امکانپذیر است/ جریان تولید را باید به خوبی فرماندهی کرد

سه تن از اساتید دانشگاه های مختلف کشور با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی دستگاه های اقتصادی و دولت آینده پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، مهدی صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق  طی گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه ایران کالا در برنامه چشم انداز اظهارکرد: نمی‌توانیم بگوییم که می خواهیم وارد بازار هدف شویم اما نقطه وصل نداریم، برخی اوقات افرادی پلتفرم‌هایی را در حوزه صنعت خودرو پیشنهاد می‌دهند اما متاسفانه الان پلتفرم های پیشنهاد داده شده در خارج از کشور در حال امتحان پس دادن هستند و گفته می‌شود که صنعت خودرو از پلتفرم ارائه شده استقبال نکرده است اما در خارج از کشور نتیجه خوبی دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه  پلتفرم های موجود را از صاحب امتیازش قبول نکردیم ادامه داد: باید اجازه بدهیم که پلتفرم های ارائه شده در حوزه صنعت خودرو از سوی صاحب امتیازان مورد پیشنهاد قرار بگیرد.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق با اشاره به اینکه وزارت صنعت در دولت سیزدهم باید بتواند جریان تولید را به خوبی فرماندهی کند خاطرنشان کرد:  شکاف ظرفیت‌ها باید پر شود باید از تمام ظرفیت ها استفاده کرد تا تامین مواد اولیه مورد نیاز صورت بگیرد، تولید کننده باید بداند اگر محصولی را تولید می‌کند در کنار مشتری داخلی مشتری خارجی هم دارد، وزارت صمت باید در جهت فرماندهی خوب در عرصه تولید ورود پیدا کند و تولیداتمان در مقیاسی انجام شود که هزینه تولید را بتوانیم پایین بیاوریم و قدرت رقابت را  افزایش دهیم.

وی اظهار کرد:  باید کالاهای با کیفیت را به داخل و خارج از کشور عرضه کرد، شرایط برای جهش و توسعه تولید باید فراهم شود و تامین مالی تولید کننده مهم است مشکلات زیادی در خصوص تامین مالی تولید وجود دارد.

عباس علوی راد استاد دانشگاه آزاد یزد  با اشاره به اینکه وزیر صمت باید شاخص‌های رقابت‌پذیری را دنبال کند و شاخص های رقابت‌پذیری دنیا را پیش روی خود قرار دهد گفت: وزیر صمت باید شاخص‌های جهانی را  با شاخص‌های کشور خود مقایسه کند، شعار فعال شدن پنجره واحد تجاری را در سالهای اخیر همواره شنیده ایم .

وی با اشاره به اینکه متوسط شروع کسب و کار در نیوزلند نصف روز است اما برای کشور ما بیش از ۷۵ روز است افزود:  بروکراسی پیچیده را در شروع کسب و کارهای جدید شاهد هستیم به طوری که باید این بروکراسی ها را از صحنه برداشت و شاهد بهبود شرایط کسب و کار در کشور باشیم .

این استاد دانشگاه آزاد یزد با اشاره به اینکه  اگر می‌خواهیم تولید در کشور رونق بگیرد باید بروکراسی ها را در شروع کسب و کار برداریم گفت:  امنیت سرمایه‌گذاری باید  مورد توجه قرار بگیرد، باید آرامش را به لحاظ ثبات محیط اقتصاد کلان و مسائل منطقه ای و بین المللی داشته باشیم تا سرمایه‌گذاران با آرامش خاطر وارد فعالیت شوند، به واسطه امنیت سرمایه‌گذاری که وجود دارد می‌توانیم اثرات خوبی را  در اقتصاد شاهد باشیم، اگر بهبود شاخص فضای کسب و کار و امنیت اقتصادی داشته باشیم، مسیر برای جریان تولید باز خواهد شد.

مصطفی صفاری اقتصاددان و مدرس دانشگاه در ادامه برنامه با اشاره به اینکه باید به اسناد بالادستی برگردیم گفت: وزیر جدید صمت باید تیمی در بخش صنعت، معدن و تجارت تعیین کند و اقتصاد مقاومتی را پیش روی خود قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه برای خصوصی سازی احتیاج به امنیت سرمایه‌گذاری داریم اظهار کرد: دولت  دخالت در بازار نباید داشته باشد، اقتصاد مقاومتی را همواره باید در سرلوحه کارمان قرار دهیم، پشتیبانی تولید و مانع زدایی باید صورت گیرد، کوچک شدن دولت و واگذاری امور به مردم باید دنبال شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها