اصول حاکم بر سیره اقتصادی امام حسین(ع) | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اصول حاکم بر سیره اقتصادی امام حسین(ع)

 • جمعه 31 مرداد 1399 11:28
 • شناسه 44904
 اصول حاکم بر سیره اقتصادی امام حسین(ع)

لزوم توجه به اقتصاد سالم به اندازه‌ای در مکتب امام حسین(ع) مورد اهتمام است که وقتی در روز عاشورا در مورد دلیل عدم پذیرش حقانیت امام از جانب دشمنانش از ایشان سؤال می‌شود امام حسین(ع) پاسخ می‌دهند: «شکم‌های آنها از حرام پر شده است».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا نوشتار حاضر با تأسی از رهنمود امام در کربلا به سیره اقتصادی ایشان می‌پردازد. واژه «سیره» در لغت مشمول معانى پرشمارى همچون روش، راه، سنت، عادت، خوى، اخلاق، رفتار، مذهب و انتظام می‌شود. معناى اصطلاحى این کلمه در واژه‏‌هاى مرکبى مانند « سیره حسینی »، عبارت از «گزارشی از تاریخچه زندگانى» است. آن‏گاه که این واژه براى گونه‏‌اى ویژه از سیره، مانند «سیره اقتصادی»، استعمال شود عبارت از بررسى تحلیلى ـ تاریخى رفتارهاى اقتصادى امام حسین علیه السلام است. یکى از ویژگى‏‌هاى این مفهوم عمومیت آن هم نسبت به اندیشه‌ها و هم نسبت به  پدیده‏‌ها و عملکردهاى اقتصادى‌اى است که در طول حیات امام اتفاق افتاده‏ است.


اصل مالکیت
اسلامی که امام حسین(ع)، منادی رهنمودهای آن بود ضمن قبول و احترام به آزادی و مالکیت فردی و وضع قوانین و حقوقی برای آن؛ برخلاف سه مکتب آزادی در مالکیت (لیبرالسیم اقتصادی)؛ محدودیت در مالکیت (سوسیالیسم) مالکیت مطلق دولت (کمونیسم) مالکیت هر مالی را مطلقا از آن خداوند می‌داند. چنانکه قرآن کریم می فرماید: «أَلَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللهَ لَهُ مُلْکُ السَّمواتِ وَ الاَرْضِ وَ ما لَکُمْ مِنْ دوُنِ اللهِ مِنْ وَلِی وَ لا نَصیرٍ؛ آیا نمی‌دانی که خدا فرمانروای آسمان‌ها و زمین است و شما را جز او یاری و یاوری نیست» (البقره/۱۰۷) روشی که اسلام اتخاذ می‌کند با طبیعت و فطرت انسان سازگاراست؛ لذا در چارچوب ارزش‌های دینی و اخلاقی به مردم آزادی می‌دهد و بدین وسیله آزادی در مجرای صحیح خود قرار می‌گیرد؛ بدین معنا که از راه صحیح کسب مال شود و در موارد صحیح خرج گردد. بنابراین مالکیت انسان نمی‌تواند مطلق و ملازم با آزادی تصرف بی‌قید و شرط باشد و به تعبیری مالکیت اعتباری، مجازی و عاریتی است و انسان برای تصرف در جهان حتی جان و مال خود، به حدودی که خداوند تعیین کرده است مکلف می‌شود و نمی‌تواند بدون اذن خداوند درامکانات عالم تصرف کند.

مالکیت انسان برآنچه که در اختیار اوست، تنها عطیه‌ای الهی است و باید در راه او و به گونه‌ای که فرمان می‌دهد، صرف شود. «وَ ءَاتُوهُم مِن مالِ اللهِ الَّذی ءَاتاکُمْ؛ و از آن مال که خدا به شما ارزانی داشته است به آنان بدهید»(نور/۳۳) همچنین درباره انفاق می‌فرماید: «و مما رزقناهم ینفقون؛ از آنچه ما به شما دادیم انفاق کنید»(البقره/۳) چنان‌که در روایت معصومان(ع) نیز وارد شده: «إِذْ کَانَ‏ الْمَالِکُ‏ لِلنُّفُوسِ‏ وَ الْأَمْوَالِ‏ وَ سَائِرِ الْأَشْیاءِ الْمَلِکَ‏ الْحَقِیقِی‏ وَ کَانَ‏ مَا فِی‏ أَیدِی‏ النَّاسِ‏ عَوَارِی‏ وَ أَنَّهُمْ مالکین مَجَازاً لَا حَقِیقَةَ لَه؛ خداوند مالک حقیقی مردمان و اموال و دیگر چیزهاست، و آنچه در دست مردم است امانت است».
با شناخت این مبانی و مقایسه آن با نگرش‌های غیردینی به خوبی می‌توان دریافت کرد که چگونه باورهای دینی در اصلاح رفتارهای انسان از جمله در حوزه اقتصاد اثرگذارند. پذیرش عمیق و آگاهانه باورهای اصیل دینی، عملکرد اقتصادی انسان دینی را به کلی دگرگون می‌سازد. در این جا به اصلی‌ترین این باورها به عنوان اصول محوری اشاره می‌شود:


اصل عدالت اجتماعی
اصل عدالت در فعالیت اقتصادی ازمهم ترین اصول در نظام اقتصادی است، اقامه قسط و عدل هدف فرستادن کتاب و نهادن میزان میان مردمان شمرده شده است.«لَقَدْ اَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَ المیزانَ لَیقُومَ النّاسُ بِالقِسْطِ وَ أنْزَلْنَا الْحَدیدَ فیهِ بَأسٌ شَدیدِّ وَ مَنافِعُ لِلنّاسِ وَ لِیعْلَمَ اللهُ مَنْ ینْصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیبِ إنَّ اللهَ قَوی عَزیزٌ؛ ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب و میزان نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند؛ و آهن را نازل کردیم که در آن نیروی شدید و منافعی برای مردم است، تا خداوند بداند چه کسی او و رسولانش را یاری می‌کند بی آنکه او را ببینند؛ خداوند قوی و شکست‌ناپذیر است» (الحدید/۲۵)


اصل اعتدال و میانه‌روی
اعتدال و میانه‌روی از دیدگاه امام حسین(ع)، قلمرو وسیعی دارد و در اقتصاد نیز به عنوان یک اصل خلل‌ناپذیر اسلامی مطرح می‌گردد. اساسا «اقتصاد» به معنای اعتدال و میانه‏‌روی است که البته در زمینه مصرف نمود بیشتری دارد.


اصل نفی تکاثر
یکی از اصول سیره اقتصادی معصومان(ع) نفی تکاثر و استئثار(ویژه‌خوارى و انحصارطلبی) است. در نگرش اهل‌البیت(ع) گردش ثروت در دست عده‌ای کم، از اصول انحراف حکومت‌های بیدادگر برشمرده است. «لایجْمَعُ المالُ إلّا بِخَمْسِ خِصالٍ: بِبُخْلٍ شَدیدٍ، وَ اءمَلٍ طَویلٍ، وَ حٍرصٍ غالِبٍ، وَ قَطیعَةِ الرَّحِمِ، وَ ایثارِ الدُّنیا عَلَی الآخِرَةِ؛ ثروت انباشته نمی‌گردد مگر با یکی از پنج خصلت: بخیل بودن، آرزوی طول و دراز داشتن، حریص بر دنیا بودن، قطع صله رحم کردن، آخرت را فدای دنیا کردن.
 

اصل نفی انباشت درآمد
در نظام اقتصادی معصومان از جمله امام حسین(ع) انباشت ثروت به شدت نکوهش شده و چنین عملی را به عذابی سخت بشارت داده است. از این رو، یکی از مهم‌ترین وظایف حاکم اسلامی چرخه تولید و رشد اقتصادی و توزیع ثروت را برای همه شهروندان میسر سازد و از انباشت ثروت و امکانات عمومی در دست عده‌ای خاص جلوگیری کند.
با توجه به آنچه یاد شد، در متون دینی به ویژه در کلام امام حسین(ع) اهمیت مبانی و اصول اقتصادی به عنوان اساس و بن‌مایه‌های هرگونه فعالیت‌های اقتصادی به خوبی نمایان است. بر اساس تعالیم حسینی باور به خدای یگانه، اصل خدا مالکی، باور به معاد و رستاخیز، فقر وجودی بشر و اصولی چون اصل عدالت اجتماعی، اصل آزادی اقتصادی و نفی انباشت ثروت، به عنوان مبانی نظری اقتصادی از مصادیق بنیانی و زیرساخت‌های تحقق اقتصادی سالم و پویا است.

رفتار حضرت سیدالشهدا(ع) نشان‌دهنده چگونگی توانایی برای آبادسازی دنیا به دور ازطلب دنیاست و ایشان به این وسیله به الگویی برای اعصار پس از خود تبدیل شد و او راه ساختن جامعه آرمانی را به انسان می‌آموزد. هر چند شیوه رفتارى او براى فرد مسلمان حائز اهمیت بیشتری است. زیرا از دیدگاه فرد مسلمان، امام حسین(ع) انسان کامل و مظهر عالی‌ترین جلوه ارزش‌هاى انسانی و اسلامى است و چنانکه رسول خدا(ص) فرمود: حُسَینٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَین‏؛ حسین از من است و من از حسین هستم» و نیز فرمود: حسین پاره تن من است. وقتی پیامبر اعظم(ص) در صراط مستقیم باشد پاره تن او امام حسین(ع) نیز جلوه‌ای از آن راه مستقیم الهی است.
متأسفانه رفتارهاى اقتصادى امام حسین(ع) به طور کامل در تاریخ ضبط نشده است و هرچند شناخت حقیقت رفتارهاى اقتصادى امام حسین(ع) نیازمند تحقیق و پژوهش بیشترى است به ویژه آنکه این بعد از شخصیت آن امام بزرگ تا کنون به طور مستقل و جامع مورد مطالعه و تحلیل قرار نگرفته است اما آرمانی و غیرقابل تعمیم بودن، از جمله ایراداتی است که معمولا در چنین مباحثى مطرح مى‌‏شود که در پاسخ به این ایرادات باید گفت:
اولا: اتخاذ الگوهاى آرمانى براى تحلیل و ارزیابى رفتارها یک ضرورت علمى است و غرض دانشمندان از این کار به هیچ وجه عمومیت داشتن این الگوها نبوده، بلکه صرفا اتخاذ یک چارچوب منطقى براى تجزیه و تحلیل رفتارها و آثار و پیامدهاى آنها مورد نظر است.
ثانیا: نمونه آرمانی در هر مکتبى مطابق عقاید و ارزش‌هاى مورد قبول همان مکتب ساخته مى‏‌شود و طبیعتا در اسلام، رفتار انسان‌هاى کاملی مانند امام حسین(ع)، براى اتخاذ چنین نمونه‏‌اى کاملا مناسب است؛ به ویژه آنکه آن حضرت در احادیث پیامبر اکرم(ص) با عناوین ویژه‌ای معرفى گردیده است.
ثالثا: موارد غیر قابل تعمیم در رفتار امام حسین(ع)، یا صراحتا توسط خود معصومان(ع) بیان گردیده و یا با مقایسه آنها با اندیشه و گفتار حضرت قابل شناسایى است.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • تولید اندروید باکس ایرانی در خرمشهر

  تولید اندروید باکس ایرانی در خرمشهر

  سرانجام تولید دستگاه فیزیکی «پادباکس» متعلق به «سرزمین هوشمند پاد» آغاز شده و هم‌اکنون در حال توسعه در کارخانه «فناپ‌تک» در شهرک صنعتی خرمشهر است و بزودی راهی بازار می‌شود.

 • گردشگری ایران بعد از دوره کرونا اوج می گیرد

  گردشگری ایران بعد از دوره کرونا اوج می گیرد

  صنعت گردشگری در دوره شیوع کرونا ضرر زیادی را متحمل شده اما این دوران همانند دیگر بحران‌ ها به پایان می‌رسد و باید برای دوران پسا کرونا که انفجار گردشگر است مهارت‌های لازم را فرا گرفت.

 • اینفوگرافیک / رتبه ایران در پرداخت یارانه انرژی در جهان

  اینفوگرافیک / رتبه ایران در پرداخت یارانه انرژی در جهان

  آژانس بین‌المللی انرژی، گزارشی درباره یارانه پرداختی دولت‌ها در بخش حامل‌های انرژی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، ایران با ۲۹.۷ میلیارد دلار، در جایگاه نخست پرداخت یارانه انرژی در جهان قرار دارد. سایر اطلاعات را ببینید.

 • آغاز خط تولید نخ پنبه‌ای در یزد

  آغاز خط تولید نخ پنبه‌ای در یزد

  خط تولید نخ پنبه‌ای پلی استر با ظرفیت تولید ۱۰۰۰ تن با حضور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در استان یزد افتتاح شد.

 • آغاز بکار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

  آغاز بکار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

  گروه صنعتی مینو پس از تکمیل زنجیره تامین مواد اولیه و خریداری کارخانجات متعدد تولید روغن، کنسرو و کمپوت، قند و شکر، آب و دیگر محصولات مصرف خانوار اقدام به تاسیس و راه اندازی سلسله فروشگاههای زنجیره ای با نام مینو مارت کرد.

 • استارت واردات با کدام خودرو؟

  استارت واردات با کدام خودرو؟

  رئیس شورای رقابت -نهادی که نقش اصلی را در قیمت‌گذاری خودرو و تحولات بازار دارد- با اعلام حمایت از آزادسازی واردات خودرو، این اتفاق را عامل «تولید رقابتی و افزایش کیفیت خودروهای داخلی» دانست

 • خدمات آزمایش پزشکی در منزل با پلتفرم «آزمایش آنلاین»

  خدمات آزمایش پزشکی در منزل با پلتفرم «آزمایش آنلاین»

  دیگر لازم نیست برای انجام آزمایشات، برخی از معاینات و به طور کلی هرگونه خدمات پزشکی از محل کار، سازمان، منزل و ... خود خارج شوید. تنها کافیست از طریق سایت و یا تماس تلفن با آزمایش آنلاین، خدمات مورد نظر خود را اعلام کرده و سپس آن را در محل درخواستی خود دریافت کنید.

 • گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات

  گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات

  بیستمین دوره نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات، ماشین آلات و مواد اولیه بیسکویت که از 31 شهریور سالجاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آغاز شد، به کار خود پایان داد.

 • نسخه ۹.۸ اپلیکیشن مسیریاب «نشان» منتشر شد

  نسخه ۹.۸ اپلیکیشن مسیریاب «نشان» منتشر شد

  جدیدترین نسخه از اپلیکیشن نقشه و مسیریاب «نشان» منتشر شده و ضمن رفع مشکلات گزارش شده و بهبود بخش‌های مختلف، به تسهیل مکانیزم مسیریابی و شناخت کاربران از مراکز واکسیناسیون کرونا نیز کمک می‌کند.

 • پیمان شانگهای و بخش خصوصی

  پیمان شانگهای و بخش خصوصی

  پیوستن ایران به ‌پیمان شانگهای که حاصل یک ماراتن دیپلماتیک ۱۶ساله از سوی دستگاه سیاست خارجی کشور بود؛ امیدهایی را برای گشایش فضای بین‌المللی به روی اقتصاد ایران در میان فعالان و صاحب‌نظران حوزه کسب و‌کار زنده کرده است، اما این امیدها نیز در سایه بیم‌ها و تردیدهایی قرار دارند.

 • بورس امروز 4 مهر / بازار متعادل شد

  بورس امروز 4 مهر / بازار متعادل شد

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بیش از 2 هزار واحد رشد کرد و حال و هوای بورس و فرابورس متعادل بود.

 • رشد ۴۷ درصدی تجارت ایران

  رشد ۴۷ درصدی تجارت ایران

  رییس کل گمرک ایران گفت: تجارت خارجی ایران در این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

 • تنظیم بازار خودرو

  تنظیم بازار خودرو

  آقایان علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، فرید زاوه کارشناس صنعت خودرو، مهدی دادفر دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو، حسن کریمی سنجری کارشناس بازار خودرو و محمد رضا نجفی منش رئیس صنایع همگن قطعه سازان خودرو در گفتگو با برنامه چشم انداز به حل مشکلات بازار خودرو و مشکلات آن پرداختند.

 • تداوم روند صعودی شاخص بورس

  تداوم روند صعودی شاخص بورس

  شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، چهارم مهرماه) با ۲ هزار و ۶۰۱ واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و ۴۲۴ هزار واحدی قرار گرفت.

 • سقف وام مسکن در فرابورس افزایش یافت

  سقف وام مسکن در فرابورس افزایش یافت

  معاونت توسعه کسب و کار شرکت فرابورس ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بانک مسکن، در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن اعطایی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن در فرابورس ایران بدین شرح است:

 • رازی گواهی تاییدصلاحیت جهانی برای آزمایشگاه مرجع آبله گوسفندی کسب کرد

  رازی گواهی تاییدصلاحیت جهانی برای آزمایشگاه مرجع آبله گوسفندی کسب کرد

  موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، برای تنها آزمایشگاه مرجع بین المللی آبله گوسفندی و بزی کشور مستقر در این موسسه، گواهی ایزو ISO/IEC 17025:2017 کسب کرد.

 • فرهنگ اقتصادی اربعین

  فرهنگ اقتصادی اربعین

  قیام اباعبداله و حادثه عظیم عاشورا طی حدود ۱۴۰۰ سال همواره منشاء تحولات بزرگ و معجزه گونی بسیاری بوده است كه بی شك انقلاب اسلامی ایران و حماسه جنگ تحمیلی از آن جمله است.

 • کاهش سرعت تولید صنعتی ایران و قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 4 مهر

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون کاهش سرعت تولید صنعتی ایران و قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا پرداختند.

 • شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  آقایان علی سعدوندی اقتصاد دان، تیمور رحمانی استاد دانشگاه تهران، وحید شقاقی شهری مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی و سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون مجلس در برنامه چشم انداز به بیان دیدگاه های خود دررابطه با شفاف سازی ترازهای بانکی و مدیریت بهینه پولی و مالی پرداختند.

 • تولید میلیون لیتر الکل طبی در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

  تولید میلیون لیتر الکل طبی در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

  مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت:۳۴ میلیون و ۴۳۳ هزار لیتر الکل طبی در دوره یکساله بهره برداری (اول مهرپارسال تا پایان شهریور امسال) در این شرکت تولید شد که ۱۰درصد بیشتر از ظرفیت اسمی این واحد صنعتی بود.

 • تولید محصول جدید فولادی در ذوب آهن اصفهان

  تولید محصول جدید فولادی در ذوب آهن اصفهان

  سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد کارخانه ذوب آهن اصفهان گفت: میلگرد آلیاژی ۳۰ به عنوان سومین محصول تولیدی یک ماه گذشته به سبد محصولات ذوب آهن اصفهان اضافه می شود.

 • تولید ۵ میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

  تولید ۵ میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

  سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی از تولید ٣ و نیم میلیون دز واکسن رازی تا هفته آینده خبر داد و نتایج مقایسه واکسن سینوفارم با کووپارس را اعلام کرد.

 • تغییر نام هتل‌های فرودگاهی امام خمینی(ره) / انتخاب نام ایرانی و خداحافظی با نووتل

  تغییر نام هتل‌های فرودگاهی امام خمینی(ره) / انتخاب نام ایرانی و خداحافظی با نووتل

  مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات گفت: با هدف بومی‌سازی و انطباق خدمات هتل‌های فرودگاهی امام خمینی با میهمان نوازی ایرانی و عدم وابستگی به یک برند خارجی، نشان هتل‌های فرودگاهی امام‌خمینی(ره) به "رکسان" (REXAN) تغییر کرد.

 • بررسی و تحلیل مشکلات و دغدغه های گندم کاران

  بررسی و تحلیل مشکلات و دغدغه های گندم کاران

  نبض کشاورزی با محوریت بررسی مشکلات گندم کاران و کارخانجات تولید آرد

 • لوح تقدیر و نشان برند سبز به صنایع چوب خزر کاسپین اهدا شد

  لوح تقدیر و نشان برند سبز به صنایع چوب خزر کاسپین اهدا شد

  کت صنایع چوب خزر کاسپین در کنفرانس بین‌الملی و جایزه برند سبز، در میان 24 شرکت دریافت کننده این جایزه قرارگرفت.

 • فروش هایما S۷ پلاس بدون قرعه کشی  + قیمت

  فروش هایما S۷ پلاس بدون قرعه کشی  + قیمت

  طرح فروش نقدی هایما S۷ پلاس توربوشارژ اتوماتیک بدون قرعه کشی با موعد تحویل حداکثر ۳ ماه انجام می‌شود.

 • گفگوی اصناف / بررسی بازار ارز و رمز ارز

  گفگوی اصناف / بررسی بازار ارز و رمز ارز

  آقای سلطانی زاده عضو کانون صرافان ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا به بررسی قیمت ارز و رمز ارزها و مشکلات آنها پرداخت.

 • بورس امروز 3 مهر / شروع خوب بورس در ابتدای فصل برگ ریزان

  بورس امروز 3 مهر / شروع خوب بورس در ابتدای فصل برگ ریزان

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل با رشد 35 هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی شد.

 • شاتل موبایل، استفاده از سامانه آموزشی «شاد» را رایگان کرد

  شاتل موبایل، استفاده از سامانه آموزشی «شاد» را رایگان کرد

  هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ و با هدف تسهیل آموزش از راه دور، شاتل موبایل ضمن عرضه بسته های ویژه آغاز سال تحصیلی، استفاده از سامانه شاد (شبکه آموزشی دانش آموزان) را برای تمامی مشترکین سیم‌کارت‌های خود، رایگان کرد.

 • بیش از ۳.۵ میلیون تن خرمای استعمران خریداری شد

  بیش از ۳.۵ میلیون تن خرمای استعمران خریداری شد

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به ادامه روند موفق خرید تضمینی خرمای استعمران و استقبال نخل‌داران، گفت: تاکنون در مجموع سه میلیون و ۵۷۸ هزار و ۸۹۸ کیلوگرم خرمای استعمران از نخل‌داران خوزستانی خریداری شده که ۳۳.۰۶ درصد آن درجه یک است.