کاهش تورم با انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کاهش تورم با انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی

  • یکشنبه 18 مهر 1400 03:19
  • شناسه 77568
کاهش تورم با انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی

سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، عباس علوی راد استاد دانشگاه آزاد یزد، کامران ندری استاد دانشگاه امام صادق، پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران و ایمان زنگنه دکتری اقتصاد پولی برای بررسی مشکلات بانک مرکزی و انتصاب رئیس جدید این بانک به گفتگو با برنامه چشم انداز پرداختند.

دبیر انجمن اقتصاد دانان ایران در این برنامه گفت: با چاپ 4هزار هزار میلیارد تومان پول توسط بانک مرکزی در دولت قبلی، رشد اقتصادی منفی وکسری بودجه کاملا قابل پیش بینی بود وگرانی به وجود آمده امروز به دلیل همین مشکلات است.

آقای مولوی گفت: جهت حفظ ارزش پول ملی باید روند چاپ بی رویه آن متوقف شود. متوسط رشد اقتصادی کشور طی ده سال گذشته صفر بوده است و با تورم بیش از 50 درصد در سه سال گذشته اقتصاد کشور رو به نزول گذاشته است.

مولوی با بیان اینکه راه های قدیمی که در حوزه اقتصاد از آن ها استفاده کرده ایم ما را به مراتب جدیدی نمی رساند و انجام اشتباهات زیاد ضربه های بسیاری به اقتصاد کشور وارد کرده است خاطر نشان کرد: از رئیس جدید بانک مرکزی انتظارات زیادی می رود اما یکی از مهم ترین کارهایی که ریاست جدید بانک مرکزی باید در اولین فرصت صورت دهد نه گفتن به ذی نفعان تورم، نرخ بهره حقیقی منفی و ذی نفعانی که کشور را بدون تورم نمی توانند تصور کنند است.

وی افزود: با تورم بالای 50 درصد رشد اقتصادی در کشور امکان پذیر نیست و این تورم با روش های قبلی قابل کنترل نیست بنابراین از رئیس جدید بانک مرکزی انتظار می رود با استفاده از مشاورانی که علم اقتصادی به روز دارند در سیستم جدید بانک مرکزی برای مهار تورم استفاده شود. بانک مرکزی می تواند این افراد را به عنوان مشاور اجرایی در حوزه های مالی خاص معرفی کند.

مولوی ادامه داد: چندین دهه اقتصاد دولتی در کشور حکمفرما بوده و برای خروج از رکود اقتصادی نیازمند تفکری خارج از تفکر اقتصاد دولتی هستیم ریاست کل بانک مرکزی با شفاف‌سازی در روابط مالی بانک مرکزی می‌تواند با تقابل به تقابل با ذینفعان تورم و تحریم در اقتصاد ایران بپردازد.

وی در پایان گقت: اجرای بازل ۳ پاشنه آشیل صنعت بانکداری است و باید با استفاده از استانداردهای بانکداری بین المللی به رعایت آن بپردازیم.

عباس علوی راد استاد دانشگاه آزاد یزد مهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: با تغییر مدیریت بانک مرکزی انتظار داریم تورم در کشور کاهش یابد، با کاهش تورم و فعال شدن اقتصاد، تغییر در موازنه پول پایه به وجود خواهد آمد. پس از جنگ تحمیلی خطاهای سیستماتیک زیادی رخ داده است رؤسای بانک مرکزی و خودبانک ها در سال‌های پس از جنگ، ۷ برابر رشد اقتصادی، رشد نقدینگی ایجاد کردند.

وی گفت: در شرح وظایف رئیس جدید بانک مرکزی آمده است، حفظ ارزش پول ملی، استحکام قیمت‌ها و بانکهایی که از نظارت بانک مرکزی خارج شده اند وظایف ایشان در مدیریت بانکداری است. برای خروج از بحران اقتصادی که در نتیجه این خطا های سیستماتیک رخ داده، باید متکی به درآمدهای بالای ارزی باشیم تا بتوانیم از این تنگنا خارج شویم که با توجه به شرایط تحریم چنین چیزی مقدور نیست.

علوی ادامه داد: قبل از FATF  تعدادی از بانک‌های جهانی برای تعامل با بانک‌های ایرانی وارد مذاکره شده بودند اما بعد از برجام متوجه شدیم که از استانداردهای بانکی بین المللی عقب هستیم و این بانک ها ارتباطشان را با بانک‌های کشور قطع کردند. تورم بالای ۵۰ درصدی که هم اکنون در ایران هستیم به FATF ربطی ندارد، بلکه مشکل در نظارت بانک مرکزی بر بانکهای خصوصی و سایر بانکها و موسسات مالی است.

ایشان با بیان اینکه در دهه‌های گذشته بانک مرکزی اعتبار خودش را به طور کامل از دست داده است گفت: امیدواریم با ریاست جدید بانک مرکزی این اعتبار مجددا بازگردد.

 ایمان زنگنه کارشناس دکترای اقتصاد پولی مهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: در 5 سال گذشته شاهد افزایش پایه پولی بوده ایم. بانک مرکزی با وعده و وعید نمی تواند این مشکلات را برطرف کند همچنین با منتشر نکردن آمارها نمی‌توان جلوی رشد تورم را گرفت.

وی با اشاره به اینکه ساختار نظام پولی و بانکی در کشور دچار مشکل است گفت: با عضویت در FATF هم بسیاری از مشکلات پولی و بانکی حل نخواهد شد همانطور که بعد از برجام تعدادی از بانک ها اروپایی تصمیم به مشارکت با بانک های کشور داشتند اما به دلیل نبود زیرساختهای درست پولی و بانکی این همکاری‌ها محقق نشد.

این کارشناس گفت: با کنترل تورم بسیاری از معضلات و مشکلات اقتصادی در کشور حل خواهد شد. در صورتی که رئیس کل بانک مرکزی بتواند تورم را کنترل کند می توانیم بگوییم که بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی حل شده است.تورم تعادل های مخربی را ایجاد کرده و ساختار رشد و توسعه اقتصادی را از بین برده است به طوری که فعالیت های اقتصادی سودآور نیستند. به دلیل وجود چنین وضعیتی در اقتصاد کشور، هیچکدام از کارهای تولیدی صرفه اقتصادی ندارد و به همین دلیل اگر راهکاری برای خروج از تورم رکود پیدا نکنیم تورم به زودی به بالای ۷۰ درصد نیز خواهد رسید.

وی با بیان اینکه دکتر صالح آبادی می تواند برای مهار تورم برنامه مشخصی ارائه دهد گفت: با ارائه این برنامه و تعیین زمانبندی آن طی بازه مشخص شده، می تواند میزان تحقق برنامه خود را به مردم اعلام کند.

کامران نظری استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق در ارتباط با برنامه چشم انداز گفت: مشکلات ساختاری در حوزه بانکداری و مدیریتی موجب شده بانک مرکزی نتواند نظارت کافی بر فعالیت بانک ها داشته باشد. از طرف دیگر بانک مرکزی با توسعه روز افزون بانک‌ها نیز روبروست و این به دلیل ضعف در نظارت بر زیرساختهای بانکداری است. از سوی دیگر بانک مرکزی همیشه تحت نظارت دولت و در نفوذ دولت بوده است و به همین دلیل هیچ وقت نتوانسته نظارت درستی بر بانک ها و موسسات مالی داشته باشد.

وی اظهار داشت: فشار بیش از حد بانک مرکزی به بانک ها موجب تنش و التهاب سیاسی در جامعه خواهد شد مثلا برخورد بانک مرکزی با موسسات مالی غیر مجاز منجر به تجمع مال باختگان و اخلال در نظم عمومی جامعه شد که در نهایت طلب مال باختگان از جیب عموم مردم پرداخت شد و جامعه متحمل تورم بالایی شد. البته موسسات مالی غیر مجاز در مقایسه با بانک ها بسیار کوچک هستند و همین وسعت بیش از حد بانک ها مانع از نظارت بانک مرکزی بر آن ها شده است وظیفه اصلی بانک مرکزی کنترل تورم است و هه نا کارآمدی ها منجر به بالا رفتن تورم و در نتیجه گرانی بر زندگی و معیشت مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه همه مشکلات را نمی توان از نتایج تحریم ها دانست گفت: بسیاری از مشکلات ساختاری در نظام پولی و بانکی کشور وجود دارد که باید به شکل فنی و تخصصی، با نگرش درست اصلاح شود.

سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نقص در سیستم پولی و بانکی کشور از عوامل عقب ماندگی اقتصادی است که اگر اصلاح نشود مشکلات اقتصادی کشور نیز برطرف نخواهد شد. وزارت اقتصاد باید در راستای منافع جامعه نظارت پولی و مالی بر همه بانک ها داشته باشد.

وی گفت دادن تسهیلات خاص به افراد خاص از طرف بانک ها باعث به وجود آمدن فشار بر مردم شده و ضعف نظارتی در بانک مرکزی باعث شده است که بانکها از اجرای قوانین سر باز زنند، اگر بانک ها اصلاح شوند قطعا شاخص اقتصادی نیز اصلاح خواهد شد. وزیر اقتصاد مسئول غیر مستقیم نظارت بر بانک مرکزی است، اگر شفافیت در قوانین وارد سیستم بانکی و دستگاه های مرتبط شود و همچنین هیئت نظارت کنندگان بانک مرکزی از نظر عملکرد قوی باشند کشور از این رکود خارج خواهد شد.

آقای نظری گفت: متأسفانه بانک ها از وظیفه اصلی خود عدول کرده و به بنگاه داری روی آورده اند و تلاطم موجود در بازار به دلیل مداخله بانک ها در بیشتر حوزه هاست. قوانین مصوب شده از طرف مجلس، برای جلوگیری از دخالت بیش از اندازه بانک ها در امور اقتصادی و نظارت کافی بانک مرکزی بر آن ها می باشد.

وی در پایان گفت: هشتاد درصد نمایندگان مجلس از عملکرد بانک ها رضایت ندارند و بانک ها با بنگاه داری به اقتصاد مردم کمکی نمی کنند. در صورت تصویب اصلا ح قانون بانک مرکزی بانک داری ها نیز کامل اصلاح خواهد شد.

 

 

 

 

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها