مشکلات اقتصادی کشور با رئیس جدید بانک مرکزی رفع خواهد شد؟؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مشکلات اقتصادی کشور با رئیس جدید بانک مرکزی رفع خواهد شد؟؟

  • پنجشنبه 22 مهر 1400 04:53
  • شناسه 77627
مشکلات اقتصادی کشور با رئیس جدید بانک مرکزی رفع خواهد شد؟؟

آقایان علی چشمی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، حبیب انصاری سامانی استاد دانشگاه یزد، غلامرضا خدابخش سربندی کارشناس رسمی دادگستری در امور بانکی و سهراب دل انگیزان استاد دانشگاه کرمانشاه در برنامه چشم انداز به بررسی راهکارهای حل مشکلات بانکی و پولی کشور پرداختند.

سهراب دل انگیزان استاد دانشگاه اعتماد به بانک مرکزی و سیاست های پولی به خود بانک مرکزی و رفتارهایی که داشته است باز می گردد و اینکه آیا سیاست هایی که تا کنون ابلاغ کرده اند چه دولت و چه بانک مرکزی خودشان بر اساس این سیاست ها رفتار کرده اند و به این سیاست ها پایبند بوده اند.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که قاعده کلی ای در اقتصاد وجود دارد که نرخ رشد پولی باید با نرخ رشد اقتصادی باید برابر یا نهایت دو درصد بیشتر باشد و اگر این قاعده کلی را در بانک مرکزی اعمال کنیم و تماما پایبند باشیم به این قاعده موجب ایجاد اعتماد خواهد شد اما اگر سیاست ها لحظه ای و با توجه به شرایط موجب شود که از این قاعده پیروی نکنیم دیگر نمی توانیم به سیاست ها اعتماد پیدا کنیم و جامعه متوجه این موضوع خواهد شد که قواعد بر اساس نگاه های سلیقه ای افراد یا گروه های بانفوذ یا فشارهای ژورنالی و ... ممکن است تغییر کند و این موجب از بین رفتن اعتماد خواهد شد.

آقای دل انگیزان: اعتماد در یک روز ایجاد نمی شود و باید در طول یک دوره اتفاق بیفتد و جنس اعتماد نیز از جنس حباب است یعنی مدت زیادی برای شکل گرفتن آن زمان خواهد برد و با یک رفتار غلط مدیریتی یا سیاست مدارانه یا یک دروغ از بین خواهد رفت و به شدت ما را در این حوزه دچار مشکل خواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: برای ایجاد اعتماد به سیاست ها باید خود مجموعه حاکمیتی کشور به عنوان یک قاعده بر آن سیاست ها ایستادگی کنند و آن را ادامه دهند و به مرور زمان نهاد ها خودشان را با آن رفتار شکل خواهند داد.

آقای دل انگیزان در بخش دیگر از سخنان خود در مورد ساخت یک میلیون واحد مسکن سالانه گفت: ساخت این تعداد با مسکن از زوایای متعدد باعث انبساط بسیار بزرگی در اقتصاد کشور است و نیاز به بودجه بالایی دارد.

وی افزود: ساخت یک میلیون مسکن در کشور همه منابع سایر بخش‌ها را نیز به سمت این حوزه جذب خواهد کرد و اگر قرار باشد در یک سال یک میلیون واحد مسکن ساخته شود تعادل بین عرضه و تقاضا ی مصالح ساختمانی از بین خواهد رفت.

دل انگیزان در پایان گفت: برای توسعه مسکن در کشور نیاز داریم مطالعه و برآورد دقیقی از رقم این تعداد واحد مسکونی داشته باشیم تا با توجه به میزان کمبود واقعی در کشور اقدام به ساخت همان تعداد مسکن کنیم.

علی چشمی استاد دانشگاه فردوسی مشهد یکی دیگر از مهمانان برنامه چشم انداز در گفتگو با دکتر پرویزیان با بیان اینکه بانک مرکزی در سال های اخیر عملکرد مناسبی نداشته است گفت: با اعمال سیاست گذاری های درست بانک مرکزی در نظام پولی، بانکی و ارزی کشور می توانیم روند مثبت و رو به رشدی را در اقتصاد کشور پیش بینی کنیم.

چشمی ادانه داد: در کشورهای پیشرفته بانک مرکزی به طور مستقل از پارلمان یا ریاست جمهوری و براساس جمع بندی از شرایط اقتصادی حاکم در کشور تصمیم گیری می کند مثلا برخی از کشورها در پاندمی کرونا با استفاده از سیاست پولی انبساطی تا توانستند به اقتصاد پول تزریق کردند تا بنگاه ها دچار مشکل نشده و اوراق قرضه دولتی خریداری شود و کسری بودجه دولت به درستی تأمین شود و متناسب با حجم پولی که به اقتصاد تزریق کردند دچار تورم نشدند هر چند که با توجه به این که مقدار پول تزریق شده به اقتصاد آن قدر زیاد بوده که به مقدار بسیار کمی دچار تورم شده اند.

وی گفت: بانک مرکزی سیاست های پولی دقیقی را طراحی نکرده است و از ابزارهای پولی به درستی استفاده نکرده است.

بانک مرکزی ما دچار یک سری روز مرگی ها هست و رئیس کل بانک مرکزی همانند یک مسئول دولتی دون پایه رفتار می کند و منتظر دستورات است تا آن ها را اجرا کند.

این استاد دانشگاه افزود: متاسفانه در دوره ریاست رئیس کل بانک مرکزی دوره قبل، دولت  ۴۰ درصد کسری بودجه را از محل تن خواه  بانک مرکزی تامین کرد.

تا کنون بانک مرکزی تنها وظیفه تأمین پول را داشته و رئیس بانک مرکزی با توجه به نیازهای دولت تنها با یک امضا بودجه مورد نیاز دولت برای طرح ها مثل خرید تضمینی گندم و .... را تأمین کرده است وچاپ پول و  پشتوانه این تأمین پول مهم نبوده است.

چشمی گفت: در حال حاضر بانک مرکزی جایگاه لازم را ندارد و در حال حاضر به رئیس کل بانک مرکزی ای نیاز داریم که بتواند جایگاه بانک مرکزی را برای سیاست مداران مشخص کند.

وی اظهار داشت: رئیس بانک مرکزی باید بتواند جلوی دست اندازی ها به اعتبارات با بگیرد و باید توانایی مهار شوک های وارد شده به اقتصاد را داشته باشد.

وی با بیان اینکه کمبود نظارت بر شبکه بانکی با مشکلات پولی و ارزی گره خورده است اضافه کرد: بانک های ایران از لحاظ وسعت کوچک هستند و دولت به دلیل کمبود سرمایه توانایی وسعت بخشیدن به بانک های خود را ندارد. البته بانک های خصوصی پتانسیل این افزایش وسعت را دارند که متاسفانه به دلیل وجود موانعی فعلا این امر محقق نخواهد شد.

آقای انصاری سامانی استاد دانشگاه یزد گفت: در سال های گذشته مهمترین دغدغه اقتصاد کشور وجود بی ثباتی در جایگاه بانک مرکزی کشور بوده است.

وی گفت: متاسفانه ساختار بانک مرکزی از درون مناسب نبوده و تورم بالا و شوک های اقتصادی باعث شده اند تا جایگاه فعلی بانک مرکزی مناسب نباشد. بی انضباطی های پولی منجر به خلق پول گسترده شده و افزایش تورم و نوسانات ارزی نیز به این بی نظمی دامن زده است.

انصاری سامانی گفت: کنترل نرخ تورم، نرخ بهره و حجم پول از وظایف بانک مرکزی است. همچنین حفظ ارزش پول ملی نیز یکی از سیاست های مهم این بانک است. متاسفانه بانک مرکزی در موقعیت فعلی توانایی کنترل کردن این چند موضوع با یکدیگر را ندارد.

ایشان ادامه داد: دولت با نگاه ابزاری به بانک مرکزی باعث شده است تا این بانک جایگاه خود را از دست بدهد. برخی انتظارات نابجا از سیستم بانکی، تحریم های اعمال شده، نابسامانی های ارزی ، رانت ها و دخالت برخی افراد در امور بانکی باعث به وجود آمدن گره های بیشماری در سیستم بانک مرکزی شده است. در ضمن همین عوامل باعث می شود تا بانک مرکزی نتواند به صورت یک نهاد مستقل عمل کند.

انصاری سامانی با بیان اینکه استفاده از متخصصین اقتصادی به عنوان مشاور برای رئیس جدید بانک مرکزی بسیار مفید است گفت: بانک مرکزی از یک طرف باید به نهادهای پولی و بانکی بین المللی پاسخگو باشد و از طرفی بر بانک ها نظارت کافی داشته باشد. بنابراین استفاده از این افراد خبره در این امور به تصمیم گیری های درست کمک خواهد کرد.

آقای خدابخش سربندی کارشناس رسمی دادگستری در امور بانکی از میهمانان دیگر برنامه چشم انداز گفت: مهمترین رکن اعمال سیاست های بانک مرکزی، بانک ها هستند. بانک ها می توانند به عنوان یک بازوی قوی در توزیع اعتبارات، سودآوری، کفایت سرمایه و دارایی ها به بانک مرکزی کمک رسانی کنند.

وی با بیان اینکه ترازنامه های بانک ها توسط بانک مرکزی بررسی می شود گفت: آقای صالح آبادی باید بتواند با سیستم اقتصادی قوی و اتخاذ سیاست های درست، شرایط پولی کشور را به سمتی هدایت کند که شاهد اثرات مثبت اقتصادی باشیم.

سربندی گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال ۶۲ تصویب و در سال ۶۳ به اجرا در آمد و قرار شد بعد از اجرای آزمایشی مجددا بازنگری شود که متاسفانه از زمان اجرای آزمایشی این اتفاق رخ نداده است.

وی افزود: بانک مرکزی باید بر اعتبارات بانک ها در حوزه های مختلف اقتصادی نظارت داشته باشد.متأسفانه در حال حاضر بانک ها در حوزه های اقتصادی که سودآوری بیشتری دارند، مثل تولیدی ها، ورود کرده اند.

سربندی گفت: بخش عمده بانک ها صورت های مالی زیان ده دارند و مطالبات معوق شبکه بانکی نیز بالاست که در صورت وصول این معوقات ترازنامه های بانکی به تعادل می رسند.

ایشان درخصوص ساخت مسکن در کشور هم گفت: اعتبارات ساخت مسکن توسط بانک مسکن تامین شد و چون این بانک منابع کافی جهت تامین این اعتبارات را نداشت بانک مرکزی اعتبارات ارزان قیمتی در قالب تسهیلات به بانک مسکن  داد تا در اختیار انبوه سازان قرار بگیرد.

وی گفت: برای ساخت این تعداد مسکن بهتر است ابتدا میزان تقاضا برای مسکن در سطح کشور مورد سنجش قرار بگیرد تا متناسب با تعداد تقاضاها، ساخت مسکن انجام شود.

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها