صنعت تولید سیب و مسائل پیش روی آن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

  صنعت تولید سیب و مسائل پیش روی آن

  • دوشنبه 19 مهر 1400 19:43
  • شناسه 77597
  صنعت تولید سیب و مسائل پیش روی آن

کمال یداللهی مدیر اتحادیه سراسری باغبانی ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا در خصوص گرانی سیب گفت: میزان تولید سیب کشور 4/2 میلیون تن است که با شرایط امسال میزان تولید به 4/3 میلیون تن هم می رسد که مازاد تولید هم داریم اما میزان سیب های درجه دو و صنعتی بیشتر از درجه یک هست و این باعث شده  تولیدکنندگان هزینه هایی که کرده اند به دست نیاورند.

آقای یداللهی افزود: با هماهنگی که با دولت شده قیمت خرید تضمینی برای سیب های صنعتی و درجه یک اعلام شده  که کشاورزان متضرر نشوند و در حال حاضر سیب صنعتی با قیمت 1460 تومان از کشاورزان خریداری می شود . 
وی افزود: متاسفانه هزینه های تولید در بخش کشاورزی بسیار افزایش یافته است از جمله در بخش های حمل و نقل و نهاده های کشاورزی که باعث شده هزینه ها در سرجمع بالا برود. از آن طرف کشش بازار طوری است که امکان افزایش قیمت وجود ندارد و مردم توانایی خرید میوه های سنگین را ندارند که این امر روی درآمد کشاورز تاثیر گذاشته است.
مدیر اتحادیه سراسری باغبانی ایران در ادامه گفت: ما امسال به خاطر افزایش تولید میزان بار سیب افزایش داشته و سیب‌های درجه دو و سه ریزتر است و بازارپسندی ندارد و به سمت مصارف صنعتی سوق داده می شود.
وی با اشاره به اینکه قیمتی که اعلام شده مربوط به سیب های صنعتی است گفت: دولت ورود کرده که کشاورز ضرر نکند. در بخش بازار اگر بتوانیم توان مالی در بخش تشکل های کشاورزی بالا ببریم و تعاونی ها محصول را در زمان مناسب از کشاورز خریداری کنند دست واسطه ها کوتاه می شود.
آقای حسین غیبی مدیرعامل تعاونی باغداران دماوند و تهران هم در ادامه گفتگو گفت: تعاونی‌هایی که در سطح کشور فعالند باید سرمایه‌هایی داشته باشند که در زمان برداشت محصول آنرا خریداری کنند و بعدا آن‌را به بازار بفرستند یا صادرکنند.
سوال: چرا قدرت از تشکل ها گرفته شده است؟
 غیبی مدیرعامل تعاونی باغداران دماوند و تهران: تعاونی‌ها اکنون توان کمی دارند و باید در دولت این امر پیگیری شود و تقاضا و درخواست تسهیلات داشتیم که اگر موافقتی هم شده با کارمزد بالا بوده است. بازار سنتی است و عرضه زیاد است.
سوال: با توجه به این بازار برای کشاورز مقرون به صرفه نیست، چکار باید کرد؟
 غیبی مدیرعامل تعاونی باغداران دماوند و تهران: در بحث محصولات باغی و در سیب قیمت بین 4 تا 7 هزار تومان است و هزینه های بسته بندی بالا رفته است. هزینه  بسته بندی سیب تا سردخانه بین 3 تا 3500 هر کیلو سیب می شود. اما سیب در سردخانه ها بین ده تا 15 و در میدان تره بار 15 درصد بالاتر و برای مصرف کننده با قیمت بیش از 30 هزار تومان به فروش می رسد. 
یدالهی مدیر اتحادیه سراسری باغبانی ایران هم گفت: با توجه به افزایش سطح زیر کشور صنایع جانبی گسترش پیدا نکرده است و ظرفیت نگهداری ما در بخش باغبانی پایین است. در جاهایی که سرمایه گذاری بیشتری شده است کارخانه‌های بیشتری وجود دارد اما پراکنش سردخانه ها در کشور به اندازه سطح زیر کشت نیست. در بحث تغییر کاربری هم اراضی زراعی را نمی توان زمین کشاورزی را تبدیل به سایربخش ها کرد.
وی در ادامه گفت: اعتبارات زیاد درخواست کردیم و تدابیری اندیشیده شده که باغ‌هایی که دچار مشکل می شوند به آن‌ها کمک کرد. 
یدالهی گفت: اعضای تعاونی ها مردم هستند و وقتی سهام تعاونی ها با توجه به تورم نگاه کنیم قیمت سهام مربوط به قبل است اما نهاده های کشاورزی افزایش داشته است.
سوال: چرا افراد کشاورز در بخش تشکل ها فعال نیستند ونقشی ندارند؟
یدالهی: در تشکل بخش کشاورزی روش تعیین اعضای هیئت مدیره به این صورت است که  افراد در مجمع کاندید می‌شوند و مردم فرد معتمد را انتخاب می کنند بنابر این در تعیین آن  نقش دارند. همه تشکل ها موظفند مجمع ها را به صورت منظم برگزار کنند.
وقتی باغدار هزینه یک هکتار باغ بین 50 تا 70 میلیون تومان در طول سال متحمل می شود. میانگین کشوری ما 16 تن سیب است که کیلویی پنج هزار تومان فقط هزینه درمی آید و سودی عایدش نمی شود.
راهکار و برنام ها :
یدالهی مدیر اتحادیه سراسری باغبانی ایران: ما می بایست در بخش خدمات حمایتی دولت باید به کشاورزی و باغدار 
تفاوتی بین باغداری و زراعت ایجاد کنیم، برای کاهش هزینه تولید باید مکانیزاسیون را افزایش دهیم. تقاضا کردیم دولت برای آن اعتبارات بلاعوض در نظر بگیرد. دولت از تشکل های کشاورزی حمایت کند و تسهیلات بیشتری اعطا شود.

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها