مسائل و مشکلات صنعت کشت و تولید پسته | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مسائل و مشکلات صنعت کشت و تولید پسته

  • چهارشنبه 21 مهر 1400 22:10
  • شناسه 77625
مسائل و مشکلات صنعت کشت و تولید پسته

ذبیح الله اعظمی دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده جیرفت و عنبرآباد در گفتو با شبکه ایران کالا در پاسخ به مشکلات کشاورزان گفت: تقریبا یک میلیون و 250 هزار تن خرما در کشور تولید می شود که 250 هزار تن آن مربوط به استان کرمان به خصوص جنوب آن است  (مضافتی و کلوته)  که بیشتر آن در جنوب کرمان تولید می شود و به علت کاهش بارندگی قیمت خرما ریزش کرد و موقع برداشت و طوفان بخشی از محصول  را از بین برد.

آقای اعظمی در ادامه افزود: مبلغی که بیمه پرداخت می کند بسیار ناچیز است که در طرحی در کمیسیون کشاورزی بحث شده و به صحن می رود و درباره آن تصمیم گیری می شود. هزینه سردخانه و کارگر هم هست که آن هم موضوعی است.

این نماینده مجلس درباره قیمت هم گفت: قیمت خرمای کرمان مثل مضافتی الان خوب است اما خرمای کبکاب بوشهر پایین است  و رقم استعمران استان خوزستان هم وضع خوبی ندارد.

دبیر کمیسیون کشاورزی افزود: متوسط عملکرد ما اندازه متوسط جهانی است که حدود شش تن است . خرمای تولید جیرفت حتی تا 15 تن یا 20 تن هم برداشت می شود.

آقای اعظمی درباره توسعه این بخش هم گفت: خرماهایی که ویژه هر منطقه است چرا توسعه پیدا نکرده است وزارت جهاد کشاورزی هم باید برنامه داشته باشد و ضعف مدیریت از مشکلات عمده این بخش است.

سوال: چرا دلالی و واسطه گری در بازار ایران بیداد می کند

احمدرضا فرشچیان عضو انجمن ملی  پسته ایران دیگر میهمان برنامه نبض کشاورزی در پاسخ به این سوال گفت: دلالی هم بخشی از چرخه اقتصادی است اما اینکه منفعت آنها بیشتر از افراد دیگر است با قاطعیت نمی توان تایید کرد و شاید بتوان گفت با وجود دلال ها که معظلی کوچک است که مطالبی که گفته می شود برای این است که صورت اصلی مساله را پاک کنیم و مشکلات اصلی مربوط به پسته بیان نشود.

آقای فرشچیان افزود: اگر نگاهی به مساله  کشاورزی بیندازیم می بینیم که آموزش از این بخش رخت بسته است و وزارت جهاد کشاورزی در این مدت کار به خصوصی نکرده است و نسبت به کشورهای دیگر آنچه لازم است انجام نداده است سهم ما از بازارهای دنیا درمحصولات دنیا چقدر است عددی نداریم.

وی در ادامه گفت: اگر می خواهیم ببینم که چرا دیگر کشورها جای ما را گرفته اند، یک بخش کیفی است و مشکلات مثل آفلاتوکسین و غیره که این مشکل برطرف نشده است و بازارهای اروپا واگذار شده است. ئر بحث صادرات پسته و رقابت پذیری که در آن است کشاورزی از اقتصاد نمی توان مجزا کرد

وی تاکید کرد: در کشوری که شما بیش از چهل درصد تورم دارید کشاورزی از آن مستثنی نیست.

وقتی شما این بحث را دارید صادرات هم بخشی از زنچیره است این کالا باید به بازارهای جهانی ارسال شود  و هر وقت این تورم وجود دارد در بازارهای دنیا چطور می توان با بازار دنیا رقابت کرد.

آقای فرشچیان درباره صادرات هم گفت: تورم که صادرکردنی نیست. از طرف دیگر برای محصول کشاورزی پایه ارز برای آن مشخص می کنیم و با هزینه های بازار آزاد در مقام مقایسه با کالاهایی مثل پتروشیمی که ارز سوبسیدی می گیرند نمی تواند رقابت کند.

 از طرف دیگر فروش دستوری موازنه ایجاد نمی کند. ما در سال گذشته حدود یک و نیم میلیارد دلار درآمد حاصل از پسته داشته ایم و محصول کشاورزی سه میلیارد دلار ارز برگردانده است که نه وام گرفته و نه سوبسید داشته است. کالا با قیمت آزاد تولید کرده و با انرژی آزاد گرفته است. (بدون دریافت یارانه)

وی تاکید کرد: کشاورزی هم باید مثل چیزهای دیگر صادرات آن ازاد باشد.

ذبیح الله اعظمی دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده جیرفت و عنبرآباد  در ادامه گفت: قیمت پسته حدود 250 هزار تومان است که حدود هشت دلار است که برای مردم این قیمت بالاست.

پسته دو پایه است و رقم پیترز بهترین رقم برای گرده افشانی است . آمریکا سه تا شش تن برداشت می کند و کرمان هزار و صدکیلیو متوسط آن است اما در کرمان کشاورز و باغداری داریم که ده تا 14 تن تولید می کند. ترویج کشاورزی کجاست. موسسه تحقیقات کشور الان دو محصول جدید معرفی کرده است. در مورد آفلاتوکسین هم کارگاه های ضبط پسته ایجاد کردیم .

مشکلات صادرکننده ها

فرشچیان:  اولین مشکل این است که مسئولین تصمیم می گیرند که صادرکننده اجرا کند هیچ جا بخش خصوصی و باغدار حرفش شنیده نمی شود. از بانک مرکزی و مجلس بگیرید تا ... این مشکل وجود دارد.

مجلس طرحی در دست دارد که صادرکننده طی سه ماه ارز را برگرداند آیا از صادرکننده آیا سوال شده که فرآیند صادرات چقدر طول می کشد ولی می بینیم که تصمیم طور دیگری گرفته می شود. نتیجه آن می شود که صادرکننده خوش نام کنار می کشد و دلال جلو می آید . امروز صادرات پسته متوقف شده چون نمی تواند با ارز نیمایی رقابت کند.

پیشنهاد بخش خصوصی و تشکل ها این است

سالی سه تا چهار میلیارد دلار بخش کشاورزی صادرات دارد پتانسیل آن تا ده میلیارد دلار دارد و باید آنرا رها کرد که بتواند به این سطح برسد. نمی توان با ارز دستوری رقابت کند. هر چه کشاورز با این ارز فروش بیشتر کند عواید آن هم به جیب کشاورز می رود.

اعظمی نماینده مجلس هم در پایان گفت: بحث پیمان سپاری ارزی کمر صادرکننده  را شکسته  بحث کارت های بازرگانی یکبار مصرف مافیا شده است و دلالی ایجاد کرده و برگشت ارز هم بحبث دیگر است  و اینجا مشکل داریم پسته ترکیه و آلمان می رود به اسم آنها صادر می شود.

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها