برای دفع خطر در قراردادهای تجاری و اقتصادی چکار کنیم؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برای دفع خطر در قراردادهای تجاری و اقتصادی چکار کنیم؟

 • سه شنبه 02 آذر 1400 17:09
 • شناسه 78259
برای دفع خطر در قراردادهای تجاری و اقتصادی چکار کنیم؟

دیوسالار رئیس دادگاه دادگستری تهران و پژوهشگر حقوق بین الملل گفت: به رغم ضرورت و پاک بودن فضای اقتصاد و تجارت و عاری بودن ازهرگونه واقعه مجرمانه یا حقوقی که باعث تلف شدن اموال و خسارات و هر کاری که موجب زیان به آورده مردم می شود، در صورت عدم آشنایی به حوزه تجارت و اقتصاد و بورس و ارز و ... هر نوع فعالیتی و  از طرف دیگر عدم اطلاع به موارد حقوقی به نحوی لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آقای دیوسالار افزود:  برای دفع خطر در قرارداد و فعالیت های صورت گرفته و همچینین اجتناب از ورود بازار بورس و سرمایه گذاری باید ببینیم که چطور می شود جلو ضررهای هنگفت و سرمایه ها را بگیریم.
این کارشناس حقوقی گفت: اولین گام احتیاط و توجه همه جانبه به عرصه اقتصادی است که موجب جلوگیری از اتلاف و زیان سرمایه می شود، در غیر این صورت خود فرد آسیب و ضرر می بینید . در گام بعد در صورت رعایت تمامی جوانب اختصاصی و فنی و احاطه داشتن به آن پذیرش ریسک نوسانات ارزی و افت و خیز مالی یا آثار عوامل خارجی مثل جنگ، در بازار بین اللملی توجه به آن موجب جلوگیری از خسارات می شود، اما علیرغم آن باید پذیرفت که دخالت‌ها عمدی و سهوی متعدد یا دست اندازی مجرمانه یا رفتار حقوقی موجب ریسک بالاتر می شود.
اینجاست که اختلال و سردرگمی افراد متضرر از جرم را به سمت دستگاه حاکمیتی و دولت و دستگاه قضایی و قانون‌گذاری برای جبران آن و احیای مطالبات آن می کشاند.
می شود گفت این شیوه ها و اصول فنی تا حدودی اگر رعایت شود موجب جلوگیری از زیان به سرمایه ها می شود. 
می‌بینیم که دولت ها با وضع قوانین ومقررات حتی به حریم خانوادگی پاگذاشته و مداخله کرده برای اینکه نظم ایجاد کنند. این مقررات باعث شده که مردم به نقش دولت پی ببرند و خواسته‌هایشان به سمت دولت‌ها و قوای مقننه (برای وضع قوانین) و قوه قضائیه سوق می‌دهند که حق بجایی است که باید در این خصوص کار بشود. 
البته این مساله نقطه عطفی است که تسلط دولت ها را نشان می دهد برای تثبیت بازار تجارت و بتوانند در این جهت گام بردارند. 
اقدامات دستگاه قضایی برای احیای عدالت و قوانین دولت برای ایفای حقوق مردم است که در همه کشورها مورد پذیرش است.
در گام دوم باید بدانیم مطابق اصل 106 قانون اساسی قوه قضاییه مستقل است و عهده دار صدور حکم است و برای شکایات و حل و فصل دعای و کشف و پیشگری از جرم شناخت شده است.  مطابق اصل 150 دادگستری مرجع رسیدگی به شکایات است. 
با این نگاه یکی از جرایمی که در بازار اقتصاد و تجارت موجب تحصیل مال و وجوه یا بردن اموال می شود و حتی با شیوه‌های جدید موجب کلاهبرداری های الکترونیک می شود یا حتی باعث بردن اموال می شود ، مبحث کلاهبرداری‌های کامپیوتری است که قانون هم به آن پرداخته و هر کس مرتکب چنین جرمی شود علاوه بر اینکه محکوم می شود به رد ماخوذه، به جزای نقدی و حبس هم محکوم می شود.
در این قانون شروع به جرم هم جرم دانسته شده است که افراد با شنات قوانین بهتر مواضع خود را پیش بینی کنند. 
بسیاری از وقایع مجرمانه و حقوقی که باعث هدررفت اموال می شود اینها اگر به خودی خود رها بشوند و هیچ قانونی نظارت براین رفتارها نباشد ناگزیر رخ می دهد و عده ای هستند که فراتر از قانون گام برمی‌دارند و باعث زیان می‌شوند و گاهی هم سهوا اتفاق می افتد اما مردم با شناخت قوانین که وجود دارد و وجود این قوانین باعث بازدارندگی می شود.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها

  چشم انداز اقتصاد

  بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها (466)

  آقایان احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مرتضی تهامی پور استاد دانشگاه شهید بهشتی و رحمان خوش اخلاق استاد دانشگاه اصفهان مشکلات آب استان اصفهان و راهکارهای خروج از این بحران را در برنامه چشم انداز بررسی کردند.

 • منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار

  پول کجاست

  منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار (2)

  این قسمت در مورد دعوت عموم مردم سرمایه گذاران به بخش تولید مواد پلیمری بجای چوب

 • اهمیت کشت گیاهان دارویی

  نبض کشاورزی

  اهمیت کشت گیاهان دارویی (49)

  آقایان محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی و وحیدرضا بهشتی مدیرشرکت داروسازی گیاهی به بررسی کشت گیاهان دارویی و مشکلات این حوزه پرداختند.

 • قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه

  چشم انداز اقتصاد

  قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه (465)

  آقایان سید مجتبی مجاوریان استاد دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ناصر یارمحمدیان استاد دانشگاه اصفهان و خانم سمیه رفیعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به معرفی راهکارهایی برای اصلاح الگوی مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی کشور پرداختند.

 • شرکت راشین کویر - آجیکس

  پیشران 41

  شرکت راشین کویر - آجیکس (1)

  ظرفیت کارخانه آجیکس سالانه 5000 تن می باشد که علاوه بر انواع پسته در زمینه بادام درختی و زمینی تخمه آفتاب گردان و دیگر محصولات بومی استان مانند خرما و گردو فعالیت می کند.

آخرین خبرها