تولیدکننده ای که نامش در کتاب گینس به ثبت رسید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولیدکننده ای که نامش در کتاب گینس به ثبت رسید

  • دوشنبه 01 دی 1399 21:29
  • شناسه 38763
تولیدکننده ای که نامش در کتاب گینس به ثبت رسید

میرقاسم میرزاده، بزرگترین تولید کننده مخزن پلی اتیلنی یکپارچه و قایق پلیمری دنیاست و این رکورد را در گینس به ثبت رسانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا میر قاسم میرزاده از تولیدکننده های خوشنام و خلاق کشور است که در سال 1334 در یکی از روستاهای شهرستان ارومیه به دنیا آمد.

میرزاده توانسته است در دو عرصه دانشگاه و صنعت افتخار آفرین باشد. وی دکترای اقتصاد و بازرگانی دارد و مدیرعامل یکی از کارخانه های برجسته استان آذربایجان غربی است. وی در دو دهه اخیر نام خود و محصولات واحد تولیدی اش را در بین برترین چهره ها و واحدهای تراز اول صنعتی کشور تثبیت کرده و همزمان موفقیت هایش در زمینه ساخت مخازن پلی اتیلن از او یک چهره صنعتی جهانی ساخته است.

خداحافظی با کارمندی و آغاز کارآفرینی در ایران پاش

این کارآفرین آذری، اوایل دهه 60 در جهاد سازندگی و در دهقان صنعت که از زیرمجموعه های این نهاد بود کار می کرد و توانست خدمات زیادی به مردم منطقه ارومیه ارائه کند.

وی در ادامه به فکر تاسیس یک واحد تولیدی کوچک افتاد و در سال 66 واحد تولیدی صنعتی “ایران پاش” را به تعبیر خود در آلونکی به ابعاد 2 در 2 متر راه اندازی کرد اما امروز این واحد تولیدی به عنوان بزرگترین کارخانه تولید کننده مخازن پلی اتیلن در جهان در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

ایران پاش بیش از 30 سال سابقه داشته و هم اکنون حدود ۶۵۰ نوع محصول در سبد کالایی خود دارد؛ تولید کننده بزرگترین تولید کننده مخزن پلی اتیلن یکپارچه دنیاست و عضو انجمن بین المللی روتومیشن مولدرز به مرکزیت نیویورک است.

تولید بزرگترین قایق پلیمری در جهان

میرزاده در رابطه با قایق تمام پلی ­اتیلنی می گوید: «این قایق (تندرو) بزرگ­ترین قایق یکپارچه پلی­ اتیلن در جهان به طول ۸ متر، عرض ۲.۵ متر و وزن یک تن است. این قایق با ابعداد کوچکتر در آمریکا ( طول ۷ و عرض ۲ متر) تولید می­ شود که کارایی آن نسبت به قایق تولیدی ما بسیار کم­تر است. این قایق برای کاربرد­های نظامی، شیلات، تفریحی و مسافری … مورد استفاده قرار می­گیرد. کابین­دار این قایق­ها را نیز تولید می­کنیم و  دارای ۳  مدل هستند.

همچین قایق جدیدی به نام کاتاماران به طول ۸ و عرض ۲.۵ تولیدکرده­ ایم. قسمت زیرین قایق (دارای گودی) کاتاماران با دیگر قایق­ ها متفاوت است و بر خلاف دیگر قایق­ ها دارای سرعت کم و مقاومت بیشتری است. این قایق نیز به صوررت ترن آبی قابل استفاده ­است. امکان اتصال ۶ قایق و هدایت آن با یک قایق امکان­پذیر است. معمولا قایق­ های مسافری بزرگ طرح کاتاماران را دارند. حدود دو سال که این قایق را به بازار ارایه می­ کنیم.»

چرا پلی اتیلن؟

مدیرعامل ایران پاش از دلایل انتخاب پلی ­اتیلن برای تولید این محصول می­ گوید: «بدین منظور بر روی قایق­های پلی­ اتیلن تمرکز کردیم که وزن مخصوص پلی­ اتیلن سبک­تر از آب است. اگر مشکلی برای قایق پیش آید، سرنشینان قایق به سادگی غرق نمی­شوند. این ایده و سرمایه ­گذاری را صرفا جهت حفظ جان فرزندان و هموطنانمان انجام داده­ ایم و از کسی کمک مالی و فنی نخواستیم. تمامی دستگاه ­ها، قالب­ها امکانات فنی و… متعلق به شرکت ایران­ پاش است. مواد اولیه آن هم از پتروشیمی تبریز تامین می­شود.»

صادرات به 34 کشور

کارآفرین موفق ارومیه ای می گوید: «به ۳۴ کشور صادرات داریم. چینی­ ها را باید تحسین کرد برای خرید یک محصول کارشناسان آنها حدود ۲۰ بار محصول را ارزیابی کردند! برای خرید مخزن ۴۵هزار، آن را پر از آب کردند تا از آن اطمینان حاصل کنند. اما متاسفانه برای ما ایرانی ها فقط قیمت مهم است و نه کیفیت. جای تعجب نیست که محصولات درجه سه چینی بازار ایران را اشغال کرده­ اند.

جدیدا به بلژیک فروش  داشته ایم. بلژیک از بزرگترین کشورهای تولیدکننده  قفس های پرورش ماهی و ... است و ما الان به این کشور این قفس ها را می فروشیم.

کشور ترکیه در زمینه بازی کودکان به ما سفارش می دهد و با مارک خودشان در ترکیه به فروش می رسانند. صادرات هم دارند.

وی از دیگر محصولات این شرکت می­ گوید: «انواع مخازن عمودی،افقی، معکبی، وان­ های پرورش ماهی، اسکله­ های شناور، قفس­ های پرورش ماهی در آب­های آزاد، مجموعه بازی کودکان در پارک ­ها، سرسره­ های آبی که از جنس پلیمر هستند در سبد کلایی ایران پاش موجود است.  

محصولات ما دارای دوسال گارانتی و تحت بیمه ایران هستند. حتی رنگ محصولات را ضمانت می­ کنیم. در صورتی که محصولات دیگر کشورها مانند چین و ترکیه که به کشور وارد می شود علاوه بر اینکه غیر استاندارد است، پس گذشت ۵-۶ ماه رنگ آن­ها از بین می­­رود. محصول به وزارت راه نیوجرسی داده ­ایم ۱۵ سال است که رنگ نارنجی آن ثابت مانده­است.»

بازدید از نمایشگاه ها؛ از عوامل موفقیت

وی به تمامی فعالان عرصه صنعت توصیه میکند که در نمایشگاه های تخصصی حضوری فعال داشته باشند. میرزاده می گوید:

«از سال ۶۶ که اقدام به تولید کردیم، یکی از عوامل موفقیت ما حضور و بازدید از نمایشگاه­ ها بوده­ است. به تمامی عزیزانی که علاقه ­مند به پیشرفت هستند، توصیه می­کنم در نمایشگاه های تخصصی غرفه­ دار باشند یا اگر محصولی برای ارایه ندارند از نوآوری و ابتکارات روز دنیا در نمایشگاه ها بازدید کنند.

تاسیس دانشگاه ایران پاش

دکتر میرزاده یک دانشگاه علمی – کاربردی در ارومیه راه اندازی کرده است که دانشجویان در محیط کار و عملیاتی با مهارت ها آشنا شوند.

وی در این باره می گوید: «در کشورهای توسعه یافته، دانشجویان در حین تحصیل دوره کارآموزی را در واحدهای صنعتی و تولیدی می گذرانند تا پس از دریافت مدرک دانشگاهی با تسلط تمام وارد بازار کار شوند.
متاسفانه امروز دانشجویان فارغ التحصیل در ایران قادر به پاسخگویی به جزئی ترین سوال در حوزه رشته تحصیلی خود نیستند چرا که عملاً کاری انجام نداده اند.
هدف من از راه اندازی دانشگاه علمی و کاربردی ایران پاش رفع این مشکل عمده بود تا دانشجویان ضمن تحصیل و کسب دانش تخصصی با تسلط کامل فنی وارد بازار کار شوند.

اصولاً در دانشگاه علمی کاربردی ایران پاش، هدف افزایش تعداد رشته و دانشجو نیست مهم ترین هدف ما تربیت دانشجویان رشته های فنی و مورد نیاز کشور است در حال حاضر حدود 200 دانشجو داریم اما در آینده نیز به تعداد رشته ها افزوده و دانشجویان بیشتری پذیرش می شوند.»

مهم ترین مشکل اقتصاد کشور از دیدگاه کارآفرین ارومیه ای

مدیرعامل ایران پاش معتقد است: «مهم ترین مشکل اقتصاد کشور بانک ها هستند، از منظر یک تولید کننده و یک فرد صنعتی سودها و کارمزدهایی که از سوی بانک ها دریافت می شود به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارند. در دنیا هیچ بانکی با این میزان کارمزد و با این حجم از دریافت سود بانکی وجود ندارد.

حتی در کشورهای اروپایی و امریکایی که با نام بهره بانکی از آن یاد می کنند نیم تا یک یا یک و نیم درصد بهره دریافت می شود در صورتی که در بانک های کشورمان بیش از 20 و چند درصد بهره بانکی به نام کارمزد و سود و عناوین به ظاهر موجه دریافت می شود که به نظرم مسائل شرعی را در پی دارد.

از عمده عوامل ورشکستی واحدهای صنعتی در ایران، رفتنشان به زیر پرچم بانک هاست، حتی یک مورد بزرگ صنعتی و تولیدی را سراغ ندارم که با استفاده از وام های بانکی به موفقیت دست یافته باشد، نتیجه گفتن این وام ها با آن همه بهره بانکی، یا در زندان بودن مدیران کارخانجات و یا ورشکستگی و تعطیلی واحدهاست.»

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «زندگی نامه صنعتگران»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها