آیا صنعتی سازی راه حل مشکل مسکن است؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آیا صنعتی سازی راه حل مشکل مسکن است؟

 • دوشنبه 22 شهریور 1400 22:06
 • شناسه 67198
آیا صنعتی سازی راه حل مشکل مسکن است؟

عبدالصمد سلطانیه عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان قزوین، بیگدلی رئیس انبوه سازان مسکن و ساختمان، فخرالدین زاوه عضو هیئت علمی پژوهشکده وزارت راه و مسکن و شهرسازی و حسین زهی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با حضور در برنامه چشم انداز در خصوص بازار مسکن گفتگو کردند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان قزوین در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: نبود سیاست گذاری در برنامه های دراز مدت در حوزه مسکن یکی از بزرگترین چالش هاست.

آقای عبدالصمد سلطانیه ادامه داد: در حال حاضر ساخت مسکن در کشور به صورت صنعتی تنها 5 درصد است و مابقی ساخت و سازها به صورت سنتی انجام می‌شود.

وی افزود: صنعتی سازی نیازمند سرمایه گذاری بالاست و سرمایه گذاران در صورتی که ریسک سرمایه گذاری پایین باشد حاضر به سرمایه گذاری هستند در حالی که سرمایه گذاری در حوزه مسکن ریسک بالایی دارد.

این فعال حوزه مسکن اظهار داشت: صنعتی سازی فرآیندی زمان بر است و نیاز به آموزش و ایجاد زیرساخت در این حوزه دارد.

سلطانیه با بیان اینکه قیمت ها در بازار مسکن مدام رو به افزایش است و ثبات در این حوزه وجود ندارد گفت: سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در بازاری دارند که قابل پیش بینی و ثبات باشد.

رئیس انبوه سازان مسکن و ساختمان میهمان دیگر این برنامه گفت: مهمترین مسئله در حوزه مسکن قدیمی بودن سبک ساختمان سازی است و متأسفانه با وجود خطراتی که این نحوه از ساخت و ساز دارد کسی متولی اصلاح این سبک نیست.

آقای بیگدلی ادامه داد: در اساسنامه نظام مهندسی، نوآوری، به روزرسانی و حمایت از تکنولوژی ها مورد تأکید قرار گرفته و بسیاری از انبوه سازان منتقد اجرا نشدن این موارد هستند.

وی افزود: استفاده بی رویه از مصالح ساختمانی مثل آهن و سیمان در هر متر مربع موجب گران سازی و مقرون به صرفه نبودن صنعتی سازی است که باید برطرف شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده وزارت راه و مسکن و شهرسازی در ادامه گفتگو با چشم انداز گفت: استفاده از فناوری‌ها در این چند دهه اخیر افزایش پیدا کرده ولی مشکل صنعتی سازی در کشور عدم تحول و شکوفایی در ساختمان سازی است.

آقای فخرالدین زاوه با اشاره به این که باید نگرش مطلوب نسبت به این حوزه صورت گیرد ادامه داد: تا زمانی که نگرش به این حوزه تغییر نکند با صنعتی سازی مشکل حل نخواهد شد.

وی افزود: تکنولوژی ساخت و ساز در کشور سنتی است و قبل از هر اقدامی باید زیرساخت این حوزه فراهم شود تا صنعتی سازی اقتصادی هم باشد که در این بین نقش سرمایه گذاران و بخش خصوصی غیر قابل انکار است.

زاوه گفت: یکی دیگر از مشکلات و چالش ها در این حوزه نبود آموزش کافی در بهره برداری و استفاده از مصالح ساختمانی است که نظارت نظام مهندسی در این زمینه باید بهتر و با کیفیت تر باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان قزوین گفت: صنعتی سازی زمان تولید را کاهش می دهد و قابلیت برنامه ریزی و کنترل پروژه در این نوع ساخت و ساز وجود دارد بنابراین صنعتی سازی می تواند در بازه زمانی کوتاه برطرف کننده مشکل مسکن باشد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در خصوص طرح جامع ملی مسکن گفت: خوشبختانه نظام مهندسی در بحث استحکام و نوآوری ورود کرده ولی متأسفانه در طرح ملی مسکن به صنعتی سازی اشاره ای نشده است.

آقای حسین زهی افزود: امیدواریم با اصلاح قانون در این حوزه این مشکل رفع شود.

آقای سلطانیه در جمع بندی سخنان خود گفت: قیمت زمین بخش عمده ای از قیمت ساختمان است و باید برای حل مشکل مسکن زمین به صورت رایگان در اختیار انبوه سازان و صنعتی سازان قرار گیرد.

صنعتی سازی در هر منطقه از کشور باید متناسب با شرایط همان منطقه باشد و ساخت و سازهای غیر حرفه ای موجب اختلاف قیمت مسکن در مناطق مختلف می شود و صنعتی سازی می تواند به کاهش این اختلاف قیمت ها کمک کند.

مطالب بیشتر از «مسکن و شهرسازی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تیزر شرکت چای وحدت گرکرود

  پیشران

  تیزر شرکت چای وحدت گرکرود (16)

  چای سبز و خوش رنگ بعد از برداشت از مزارع در کوتاه ترین زمان ممکن و پس از بررسی کارشناسان و تایید کیفیت وارد کارخانه شده و اینجاست که عملیات فراوری چای در کارخانه چای وحدت آغاز می شود.برگ های سبز چای بعد از آنکه حدود 8 ساعت به خود باد سرد دیدند وارد محیطی با دمای 25 درجه می شوند و در این محیط بادهای گرم و سرد را باید تا مدت 5 ساعت تحمل کنند اینجاست که رفته رفته برگ ها تغییر رنگ داده و فرایند خشک شدن آغاز می شود. برگها بعد از تخمیر و اکسیداسیون دیگر خشک خشک خشک می شوند و مرحله تفکیک و جدا سازی آغاز می شود چای ها در این مرحله به گروه های ممتاز، قلم، شکسته یک، شکسته دو و باروتی تقسیم شده و بسته بندی می شوند و برای ذخیره سازی به انبار می رود.کارخانه چای وحدت از اولین کارخانه هایی بود که در سال 73 با ظرفیت تولید 30 تن چای خشک در منطقه گرکرود رانکوه راه اندازی شد که تا امروز توانسته به اهالی این منطقه خدمت رسانی کند و باری از روی دوش چای کاران این منطقه بردارد. کیفیت چای خشک در کارخانه چای وحدت به قدری بالا است که علاوه بر نیاز بازار داخل محصولات تولیدی به بازارهای جهانی نیز صادر می شود ، که از مقاصد صادراتی آن می توان به کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و روسیه اشاره کرد.

 • تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان

  پیشران

  تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان (14)

  سیم و کابل مازند طبرستان با نام تجاری مسکات انواع سیم و کابل مسی و آلومینومی را به صورت صنعتی و غیر صنعتی تولید می کند.

 • تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو

  پیشران

  تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو (13)

  شركت انديشه در سال 1363 با نام قطعه سازی و قالب سازی انديشه به عنوان سازنده قالبهای پلاستيكی برای برخی ادوات كشاورزی ، لوازم خانگی و اتومبيل ، فعاليت خود را آغاز نمود. پس از 10 سال تجربه موفق در زمينه ساخت انواع قالبها ، پروژه توليد كمربند ايمنی خودرو در سال 1374 تحت مطالعه و بررسي قرار گرفته كه اين مطالعات حدود 3 سال به طول انجاميد . در طی اين مدت كارخانه با ادوات لازم جهت توليد ، مونتاژ و آزمايشات مربوط به كمربند ايمنی تجهيز گشت . طی مدت كوتاهی اولين نمونه ها طراحی و تحت مطالعات فنی و آزمايشات مختلف در آمدند . نتايج آزمايشات صورت گرفته رضايت بخش بود و متعاقباً در بهمن ماه سال 1376 شركت موفق به اخذ تائيديه های كيفی مورد نياز از خودرو سازان ايرانی گرديد . همزمان با توسعه كيفی محصولات شركت انديشه شروع به توسعه فضای كارخانه نمود

 • تیزر صنایع سنگ آرین

  پیشران

  تیزر صنایع سنگ آرین (11)

  صنایع سنگ آرین زیبایی بلند مدت را با محصولات ساخته شده از سنگهای مرمر، گرانیت، تراورتن و دیگر سنگ های تزیینی به خانه و محل کار شما عرضه می کند. صنایع سنگ آرین تنها تولید کننده ای است که قابلیت تولید تمامی طرح های سنگی مورد نظر مشتریان را دارا است که با مراجعه به گالری محصولات این شرکت می توانید به گستره توانایی این شرکت در فرآوری سنگ ساختمانی و تزئینی پی ببرید. صنایع سنگ آرین قطعا اولین مجموعه فراورش سنگ در داخل کشور نیست اما یکی از بهترین ها ست

 • تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع )

  پیشران

  تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع ) (10)

  هدف متخصصین و تلاشگران شرکت دابوصنعت تا سال 1400 تبدیل شدن به یک هلدینگ دانش بنیان در حوزه صنعت تاسیسات و انرژی کشور، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و به کمک متخصصان بومی است تا در راستای تحقق طرح‌های ملی مرتبط با بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در راستای چشم‌انداز کشور، موقعیت رقابتی متمایزی را در صنعت تاسیسات گرمایشی و خدمات انرژی ایجاد نماید . امروزه محصولات دابو صنعت را می توان در حوزه های مختلف صنعت ایران از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ، نیروگاه ها و بخش های مختلف دیگر مشاهده کرد که این مسئله نشان دهنده توانمند بودن این مجموعه در تامین نیازهای داخلی است.

آخرین خبرها