ضرورت برنامه علمی مدیریت منابع آبی کشور/ هیچ سیاستی برای تراز تجاری آب نداریم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ضرورت برنامه علمی مدیریت منابع آبی کشور/ هیچ سیاستی برای تراز تجاری آب نداریم

  • پنجشنبه 20 خرداد 1400 14:58
  • شناسه 64263
ضرورت برنامه علمی مدیریت منابع آبی کشور/ هیچ سیاستی برای تراز تجاری آب نداریم

اندایش استاد دانشگاه شهید چمران اهواز، نجفی علمدار استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیسی پژوهشگر اقتصاد آب با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی وضعیت منابع آبی کشور پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، یعقوب اندایش استاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه در کشور ما توزیع و بارش ها نامتوازن است گفت: ما کشوری خشک و نیمه خشک هستیم به طوری که مسئله آب با موضوعات اجتماعی گره خورده است و  مدیریت آب در حال حاضر سخت است، نوسانات زیادی در واردات و صادرات آب مجازی داریم لذا هیچ سیاستی برای تراز تجاری آب نداریم .

وی با اشاره به اینکه باید وارد کننده آب باشیم افزود: بخش گندم بیشترین مصرف آب را دارد، برای پروژه های جدید باید توجیه آب بری را محاسبه کنیم ،پروژه‌های جدید را باید در جایی احداث کرد که آب وجود داشته باشد.

اندایش خاطرنشان کرد:  آمایش سرزمین در بخش آب حائز اهمیت است و  باید جزء برنامه‌ها قرار بگیرد، باید بتوانیم کشت فراسرزمینی داشته باشیم، متاسفانه ۷۰درصد از آب کشور تبخیر می شود به طوری که در حوزه سدسازی افراط شده است،برخی از همکاران ما تفریط می‌کنند و می‌گویند که باید همچنان سد ساخته شود.

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه برای مدیریت منابع آب سد لازم داریم اما باید حقابه پایین دستی آب تامین شود افزود:  سد لازم داریم اما درست مدیریت نشده است،  پروژه‌های جدید باید توجیه اقتصادی آب داشته باشند.

 حامد نجفی علمدار  استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه مشکل آب و چالش آب داریم گفت: از جامعه نخبگان حوزه آب نقد داریم لذا باید واژه ها را در جایی درست به کار برد، به طوری که چندین سال است که جامعه با بحران آب و  جنگ آب مواجه است و مدام این واژه ها تکرار می شود اما اتفاقی صورت نمی گیرد لذا باید نسبت به کاربرد واژه ها دقت کرد.

وی با اشاره به اینکه ما در بخش آب دچار مشکل هستیم  ادامه داد: بیشترین مصرف آب در حوزه کشاورزی است لذا باید افزایش راندمان آب را  در سطح مزرعه داشته باشیم این در حالی است که مدیریت بهره‌وری آب در کشور ما درست نیست.

نجفی علمدار با اشاره به اینکه  بهره وری فیزیکی در یک دهه اخیر افزایش یافته است افزود: بخش کشاورزی وابسته به کشت آبی است، اولین دعوا در بحث آب تشتت  در مدیریت کلان آب است، متولی بالادست در کشور مشخص نیست،  به طوری که ناظر وزارت نیرو و مصرف کننده وزارت جهاد کشاورزی است،لذا این دو با هم تعارض منافع پیدا می کنند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس افزود: ما کشاورزی هوشمند و مدرن نداریم، کشاورز نسبت به سیاست‌های اقتصادی نمی‌تواند پاسخ مناسبی بدهد و همین موضوع باعث می شود سیاست‌ها ابتر بماند، بخش کشاورزی باید محور توسعه باشد، آب را نمی توان در زنجیره تامین کالای کشاورزی گسسته دید، ما یکی از بزرگترین وارد کنندگان آب مجازی در کشور هستیم، مسئله  بهره‌وری و توزیع آب باید حل شود و نگاه پروژه ای به آب نباید داشته باشیم، آب یک پکیج مدیریتی می‌خواهد، باید حکمرانی مناسب برای آب اعمال شود.

آرش رئیسی پژوهشگر اقتصاد آب با اشاره به اینکه در حوزه آب با  بخشی نگری مواجه هستیم گفت: در حوزه آب هر کسی هر جور که دوست دارد بخش خودش را پیش می برد، آب موضوعی فرابخشی است به طوری که نحوه اجرا به صورت دستوری است.

وی اظهار کرد: در نظام حکمرانی درست، تصمیم سازی باید به صورت مشارکتی باشد، ما سازمان چند تخصصی لازم داریم که بتواند بگوید سیاست افزایش جمعیت و خودکفایی آیا با هم  تناقض دارند یا خیر.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «منابع طبیعی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها