اعتراض ایران به خلف وعده افغانستان برای حقابه هیرمند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اعتراض ایران به خلف وعده افغانستان برای حقابه هیرمند

  • پنجشنبه 02 تیر 1401 15:11
  • شناسه 121375
اعتراض ایران به خلف وعده افغانستان برای حقابه هیرمند

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: جلسه کمیساران مشترک آب هیرمند، بین ایران و افغانستان به علت ارائه نشدن آمار کامل و دقیق از طرف هیئت مذاکره کننده افغانستانی با اعتراض کشورمان روبرو شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آقای محمد جوانبخت با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین جلسه این کمیساریا در اواخر خرداد در تهران افزود: در این جلسه که به مدت 3 روز و با هدف اجرای معاهده سال 1351 شمسی مبنی بر احیای حقابه 820 میلیون متر مکعبی ایران از رودخانه هیرمند به طول انجامید هیئت مذاکره کننده افغانستانی, متاسفانه فاقد اطلاعات کامل و دقیق از وضع ابی این رودخانه بود که مورد قبول ما قرار نگرفت.

وی افزود: بر اساس مواد پیش بینی شده در این معاهده, در این گونه موارد ایران می تواند درخواست بازدید از ایستگاه بالا دست سد " کجکی " (با فتح کاف و جیم) افغانستان که در 70 کیلومتری مرزهای ایران است داشته باشد که پس از طرح این درخواست, طرف افغانستانی با آن موافق نکرد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو همچنین گفت: افغانستان با احداث بند انحرافی کمال خان در نزدیکی مرز ایران, قسمتی از حقابه ایران را به سمت شوره زارهای موسوم به " گودزره " منحرف می کند و مانع ورود آب به کشورمان می شود که در این جلسه به این موضوع نیز اعتراض کردیم.

آقای جوانبخت با اشاره به حمایتهای گسترده سالیان متمادی ایران از افغانستان ابراز امیدواری کرد هیئت افغانی با رساندن پیام این جلسه به مسئولان مافوق خود, درباره تامین حقابه ایران مسئولانه تر برخورد کنند و موجب سرازیر شدن آب به سمت ایران شوند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها