قیمت گندم باید اصلاح شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

قیمت گندم باید اصلاح شود

  • چهارشنبه 18 فروردین 1400 13:39
  • شناسه 61925
قیمت گندم باید اصلاح شود

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: در حال حاضر بحث قیمت محصولات کشاورزی به ویژه گندم را داریم که اگر اصلاح نشود گندم ممکن است به بیراهه برود و دولت نتواند گندم را خریداری کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به وضعیت تولید گندم در سال ۱۴۰۰ گفت : در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ بیش از ۶ میلیون هکتار از اراضی زیر کشت گندم قرار گرفت امیدوارم با این شرایط خوبی که در اکثر استانهای کشور داریم به کشت مطلوب برسیم.

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم توجه خوبی به گندم شد افزود:  در سال ۹۵ به خودکفایی در محصول گندم رسیدیم.

ایمانی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی از اول فصل گندم  مشکل بذر، کود و  سوخت را داشتیم و الان در حال حاضر بحث قیمت محصولات کشاورزی به ویژه گندم را داریم که اگر اصلاح نشود گندم ممکن است به بیراهه برود و دولت نتواند گندم را خریداری کند.

وی  با اشاره به اینکه قیمت گندم بر اساس هزینه های تولید بیشتر از قیمت تمام شده است گفت: قیمت بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی منتفی است، قانون‌گذار در پاییز قانونی را وضع کرد که در قانون شورایی پیش بینی شد که این شورا باید شکل بگیرد و بر اساس آیتم‌هایی نرخ محصولات کشاورزی به ویژه گندم را باید تعیین کرد.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه در استان بوشهر، سیستان و بلوچستان و بخشی از  استان فارس نیز گندم را برداشت می‌کنند افزود:  گندم کار بلاتکلیف است نمی داند که قیمت گندم چقدر است.

وی با اشاره به اینکه معمولاً ۶ میلیون هکتار زیر کشت گندم می‌رود که دو میلیون هکتار  آن آبی و ۴ میلیون هکتار دیگر به صورت اراضی دیم است عنوان کرد : ما خودمان اعتقاد داریم که در تولید گندم خلع عملکرد داریم لذا  کمتر از ۵۰ درصد از پتانسیل اراضی استفاده می کنیم.

ایمانی با اشاره به اینکه نتوانستیم حمایت‌های لازم را از تولیدکننده داشته باشیم افزود : در اکثر کشورها بیش از ۸۰% از پتانسیل هایشان استفاده می‌کنند در حالی است که در کشور ما کمتر از ۵۰ درصد از پتانسیل های موجود استفاده می کنند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها