اهمیت آمایش سرزمینی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اهمیت آمایش سرزمینی

 • دوشنبه 01 آذر 1400 19:50
 • شناسه 78238
اهمیت آمایش سرزمینی

آقایان علی کیانی راد استادیار و رئیس موسسه برنامه ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، محمد سواری رئیس انجمن برنج خوزستان و مجید مخدوم استاد محیط زیست دانشگاه تهران در برنامه نبض کشاورزی به بررسی مفهوم آمایش سرزمینی و اهمیت آن در کشاورزی پرداختند.

آقای علی کیانی راد رئیس موسسه برنامه ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در برنامه نبض کشاورزی گفت: کشورهای توسعه یافته در جهان به اهمیت توسعه کشاورزی توجه ویژه ای دارند. در حقیقت آمایش، برنامه ریزی استفاده بهینه از سرزمین برای توسعه است. نظام های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بر آمایش حاکم هستند و باید از مزیت ها و پتانسیل ها در محدوده جغرافیایی کشورمان استفاده کنیم تا کشاورزی توسعه یافته ای داشته باشیم. به مفهوم دیگر، آمایش برنامه ریزی بر اساس مزیت های سرزمینی است. در سال ۵۴ برنامه ریزی هایی در حوزه بخش کشاورزی انجام شده بود که در آن، شرایط هر منطقه با توجه به اقلیم آبی و خاکی، و نظام های بهره برداری و فرهنگی در نظر گرفته شده بود. به این ترتیب، با توجه به موارد ذکر شده برای پرورش انواع محصولات و این که چه محصولی در کجا بهره وری بهتری دارد برنامه ریزی کردند.

وی با بیان این که متاسفانه برنامه ریزی های انجام شده جهت پرورش محصول هرگز اجرا نشد گفت: باید نگرش نسبت به مقوله کشاورزی در کشور تغییر پیدا کند زیرا کشاورزی تنها تولید نیست. در کشور تا اجرایی شدن برنامه توسعه ششم، هیچ برنامه ای با نگاه اکولوژیک و کاربری اراضی تنظیم نشده است. در برنامه توسعه سوم به بعد مقام معظم رهبری بر اجرای اصولی آمایش در کشاورزی تأکید داشته اند.

کیانی راد ادامه داد: دولت در برنامه ششم توسعه موظف شده است سند ملی آمایش را در افق ۲۵ ساله تدوین کند. از سال ۹۶ به بعد برنامه های توسعه کشور مطابق با سند ملی آمایش سنجیده می شود. طبق این سند کلیه مطالعات انجام شده در این حوزه تجمیع شدند و شورای عالی آمایش به وجود آمد. با تلاش این شورا، سند ملی آمایش سرزمین در تاریخ ۱۳ اسفند سال ۹۹ تدوین شد. در این سند، تا افق سال ۱۴۲۴ تعریف شده که در هر منطقه از کشور چه فعالیت هایی توسعه یافته و یا گسترش چه فعالیت هایی متوقف شود. هر توسعه ای در کشور اعم از صنعت، خدمات یا کشاورزی و ... باید مصوبه شورای عالی آمایش انجام شود.

آقای محمد سواری رئیس انجمن برنج خوزستان گفت: برنامه ریزی بر اساس پتانسیل های موجود در هر شهر و روستا آمایش نام دارد. این که چه محصولی در چه محیطی بهتر رشد می کند و در کجا می توان بهترین بهره برداری از محصولات را داشت از اصول اساسی آمایش است.

وی ادامه داد: تا به حال هیچ برنامه ای برای کشت بهتر در اختیار کشاورزان این استان قرار داده نشده است. مثلا کشت برنج که در استان خوزستان سال ها قدمت دارد و مردم این استان از طریق آن ارتزاق می کنند یکی از زراعت هایی است که با وجود مهیا بودن زیرساخت های لازم، چند سالی است که با مشکل روبرو شده و کشاورزان به دلیل بی آبی از کشت منع شده اند.

سواری گفت: متاسفانه سندها و برنامه های هدف دار در استان خوزستان وجود ندارد. باید توجه داشت که چشم انداز توسعه کشاورزی در کشور بر اساس الگوی کشتی است که برای هر شهرستان تعیین می شود. کشاورزان برای امرار معاش مجبورند به کشت اقلام پر محصول که از نظر قیمتی ارزش بیشتری دارند روی آورند که یکی از این اقلام برنج است. 
وی اظهار داشت: سدسازی های بی مورد و نبود برنامه برای تقسیم عادلانه منابع آبی، خوزستان را دچار مشکل کرده است به طوری که کشاورزان برای کشت گندم هم در مضیقه هستند .

آقای مجید مخدوم استاد محیط زیست دانشگاه تهران در گفتگو با برنامه نبض کشاورزی گفت: آمایش در کشور از سال ۵۵ آغاز شده ولی نتوانستیم در بخش کشاورزی از آن بهره ای ببریم. آمایش چندین مکتب دارد که بر اساس ارزیابی توان اکولوژیک سرزمین باید برای هر منطقه تصمیم گیری شود. نوع اقلیم آب و خاک و این که چه محصولی در کدام منطقه بیشترین بازدهی را دارد در آمایش در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: برنامه های آمایشی در استان قزوین ۵ سال ودر استان گلستان ۳ سال اجرا شد ولی متاسفانه با تعویض معاون استان اجرای دوباره این طرح ها به فراموشی سپرده شد. سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی اجرای برنامه های آمایشی باید پی گیری بیشتری بر نحوه اجرای این سیاست ها داشته باشد ولی همچنان از مکتب های قدیمی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشاورزی استفاده می شود. متاسفانه بدون در نظر گرفتن مکتب های موجود در آمایش، کشاورزان در مناطق دلخواه شروع به کشاورزی کرده اند.

وی گفت: کشاورزان بدون در نظر گرفتن میزان آب و نوع خاک، شیب زمین و .. زراعت را انجام می دهند. به عنوان مثال در استان هایی مثل اصفهان و خوزستان آب کافی برای کشت وجود ندارد، در دشت فولاد مبارکه و اراک آب به میزان کافی وجود ندارد. در آمایش، ارزیابی توان اکولوژیک باید مورد توجه قرار گیرد. جنس خاک، سنگ، بافت جانوری، منابع آبی و میزان رستنی ها در تعیین میزان بهره وری محصولات بسیار مهم است. 

ایشان با بیان این که طرح های آمایش در قالب برنامه هایی با افق ۲۵ ساله تدوین می شوند گفت: برنامه های آمایشی هر پنج سال تکرار می شود و بسیاری از کشورها مثل استرالیا و کانادا در اجرای طرح های آمایشی بسیار موفق عمل کرده اند و کشورهای دیگری مثل سنگاپور و ژاپن هم در حال انجام برنامه های آمایش در کشاورزی خود هستند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها

  چشم انداز اقتصاد

  بحران آب در کشور، بایدها و نبایدها (466)

  آقایان احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مرتضی تهامی پور استاد دانشگاه شهید بهشتی و رحمان خوش اخلاق استاد دانشگاه اصفهان مشکلات آب استان اصفهان و راهکارهای خروج از این بحران را در برنامه چشم انداز بررسی کردند.

 • منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار

  پول کجاست

  منتخب جشنواره فیلم مردمی عمار (2)

  این قسمت در مورد دعوت عموم مردم سرمایه گذاران به بخش تولید مواد پلیمری بجای چوب

 • اهمیت کشت گیاهان دارویی

  نبض کشاورزی

  اهمیت کشت گیاهان دارویی (49)

  آقایان محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی و وحیدرضا بهشتی مدیرشرکت داروسازی گیاهی به بررسی کشت گیاهان دارویی و مشکلات این حوزه پرداختند.

 • قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه

  چشم انداز اقتصاد

  قیمت گذاری آب، راه حل مصرف بی رویه (465)

  آقایان سید مجتبی مجاوریان استاد دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ناصر یارمحمدیان استاد دانشگاه اصفهان و خانم سمیه رفیعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به معرفی راهکارهایی برای اصلاح الگوی مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی کشور پرداختند.

 • شرکت راشین کویر - آجیکس

  پیشران 41

  شرکت راشین کویر - آجیکس (1)

  ظرفیت کارخانه آجیکس سالانه 5000 تن می باشد که علاوه بر انواع پسته در زمینه بادام درختی و زمینی تخمه آفتاب گردان و دیگر محصولات بومی استان مانند خرما و گردو فعالیت می کند.

آخرین خبرها