با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید

 • چهارشنبه 22 دی 1400 06:15
 • شناسه 89013
با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید

آقایان سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، علی احسان ظفری رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی کشور، سید موسی رهنمایی قایم مقام نظام صنفی کشاورزی ایران و علایی مدیرعامل شرکت لبنیات خضرا استان مرکزی به بررسی اثرات حذف ارز ترجیحی از صنعت لبنیات کشور پرداختند.

آقای علی احسان ظفری رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی کشور در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: قیمت مصوب شیر تغییر نکرده و به قیمت ۶۴۰۰ تومان درب دامداری خریداری می شود. این قیمت توسط سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین شده و اگر تغییر قیمتی در بازار مجود دارد قانونی نیست و به صورت سلیقه ای توسط برخی از واحدهای تولیدی انجام شده است. قیمت مصوب یک مبنا است که قیمت کالاها را نسبت به آن تعیین می کنند. البته کنترل قیمت در سایر اقلام نیز انجام می شود. در حال حاضر بخشی از وظایف سازمان حمایت از مصرف کننده به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است.

ایشان گفت: عواملی مثل حمل و نقل  و بسته بندی بر افزایش قیمت شیر تاثیر گذار است. به عنوان نمونه در بخش بسته بندی، کارخانجات مربوطه مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت روز از صنایع پتروشیمی خریداری می کنند و طبیعی است که با افزایش قیمت این مواد اولیه توسط پتروشیمی ها کارخانجات بسته بندی هم قیمت محصولات خود را افزایش می دهند. از طرف دیگر میزان حقوق و دستمزد در یک زمان توسط دولت و سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین قیمت نمی شود همین امر باعث سو استفاده نابجا برخی واحدهای تولیدی است.

ظفری افزود: قیمت مصوب شیرخام درب واحدهای دامداری ۶۴۰۰ تومان محاسبه شده که این رقم علاوه بر هزینه حمل ۳۰۰ تومانی، به ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ تومان می رسد. هزینه حمل قبلا ۱۵۰ تومان بود. قیمت هرکیلو شیر برای دامداری های بزرگ صنعتی شبه دولتی ۶۵۰۰ تومان است. هزینه حمل و نقل در نظر گرفته شده برای مکان هایی است که بعد مسافت ندارند یا حمل و نقل آسان دارند. قیمت شیر برای دامداری های سنتی روستایی متغییر است. شیر این واحدها بعد از جمع آوری برای سرد شدن وارد ایستگاه شیر می شود تا خنک شود سپس جهت حمل به کارخانه مجددا توسط کامیون ها جابه جا می شود که هزینه حمل و نقل را افزایش می دهد. از طرفی شیر واحدهای سنتی دارای تقریبا ۲ درصد ضایعات است که هنگام پاستوریزه شدن کیفیت آن را تا ۲ درصد کاهش می دهد. میزان میکروبی شدن شیر واحدهای سنتی نسبت به شیر واحدهای بزرگ صنعتی،  بیشتر است به همین دلیل تولیده ها تمایلی برای خرید آن ندارند. از ابن رو قیمت این شیر گاهی به ۴ هزار تومان نیز کاهش می یابد.

وی گفت: در واقع قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومانی برای شیرهای درجه یک با کمترین میزان فضولات و میکروب است. با حذف ارز ترجیحی از این صنعت قیمت مصوب شیرخام بدون احتساب افزایش قیمت سایر هزینه ها، ۵۰ درصد افزایش یافته و حدود ۱۱۳۰۰ تومان درب دامداری ها خریداری خواهد شد. ۷۰ درصد قیمت تمام شده محصول لبنی خریداری شده مربوط به شیرخام است و وقتی شیر خام با حذف ارز ترجیحی، حدود ۹۵ درصد افزایش یابد در محصول نهایی هم تاثیرگذار خواهد بود.

آقای سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: شیر صنعتی استاندارد با بارمیکروبی کمتر از ۱۰۰ و چربی ۳/۲ درصد درب دامداری به قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومان خریداری می شود و این قیمت برای کارخانه به ۶۶۰۰ تومان می رسد. اگر بارمیکروبی شیر بالا بوده و استاندارد نباشد قیمت آن کاهش می یابد. افزایش چربی و پروتئین و.. هم بر این کاهش قیمت تاثیرگذار است و ممکن است شیر در دامداری های سنتی روستایی به قیمت ۴ هزار تومان هم خریداری شود ولی تعداد این دامداری ها در کشور بسیار اندک است.

ایشان افزود: قیمت مصوب شیر بر اساس نهاده های دولتی مثل جو، ذرت و سویا تعیین می شود که در حال حاضر قیمت جو با ارز ترجیحی ۱۸۰۰ تومان، ذرت ۱۹۰۰ تومان و سویا ۳۷۰۰ تومان است. در سه ماه گذشته واحدهای دامداری مجبور شدند ۲۵ درصد از نهاده های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند که بر هزینه های تولید تاثیر داشت علاوه بر آن، خشکسالی حاکم بر کشور باعث افزایش قیمت یونجه و کاه شده است به طوری که هم اکنون قیمت هر کیلو کاه ۶ هزار تومان و هر کیلو یونجه ۷ هزار تومان است. به طور کلی مواد خوراک دام حدود ۶۰ درصد افزایش یافته و همین امر باعث شده قیمت تمام شده شیر هم افزایش یابد.

مقدسی گفت: دولت باید با در نظر گرفتن برنامه های بلند مدت فکری به حال مشکلات این صنعت کند و آن ها را به حداقل برساند زیرا با حذف ارز ترجیحی از نهاده های تولید این صنعت، قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید. ما به دولت قبل پیشنهاد دادیم زمانی که فاصله قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد دوهزار تومان بود، ارز ترجیحی حذف شود تا تولیدکننده بتواند خود را با شرایط وفق دهد ولی در حال حاضر این فاصله قیمتی شش برابر شده و باعث می شود قیمت شیر ۵۹ درصد افزایش یابد. وقتی دامدار در تهیه نهاده های تولید دچار مشکل است نوسان نرخ ارز این مشکلات را تشدید می کند. باید یارانه از بخش تولید به بخش صنعت وارد شود. ده درصد از شیرخام تولیدی کشور به لبنیات تبدیل می شود که این امر باعث شده کشورمان تبدیل به بزرگترین صادرکننده لبنیات در منطقه شود. دولت باید توجه داشته باشد حذف ارز ترجیحی جراحی بزرگی برای اقتصاد ناتوان کشور است.

ایشان ادامه داد: ۷درصد حاشیه سود برای تولیدکننده در نظر گرفته شده است. اگر تولیدکننده حاشیه سود مطمعنی نداشته باشد انگیزه خود برای تولید را از دست خواهد داد. تولیدکننده باید توانایی خنثی کردن شوک های اقتصادی به واحد خود را داشته باشد. متاسفانه هم اکنون بانک مرکزی کلیه تسهیلات مربوط به این بخش را تعطیل کرده است. اگر ارز ترجیحی از نهاده ها حذف شود دامدار قادر نیست دام خود را تغذیه کند. دام دستگاه نیست که بتوان برای کاهش تولید آن را خاموش کرد و تلف خواهد شد.

آقای سید موسی رهنمایی قایم مقام نظام صنفی کشاورزی ایران در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: در هیچ کجای کشور نمی توان با افزایش هزینه های تولید شیر را با قیمت مصوب عرضه کرد و این کار به شکل اجباری بدون در نظر گرفتن شرایط واحدهای تولیدی انجام می شود. پارسال قیمت ۶۴۰۰ تومان توسط شورای قیمت گذاری مصوب شده ولی این قیمت برای تولیدکنندگان عادلانه نیست و آن ها با خون دل مجبور به تولید و عرضه هستند. به جای دعا برای بارش باران، باید برای بارش عقلانیت دعا کنیم. همکاری دولت، مجلس و واحدهای تولیدی در پناه قوانین مطلوبی که در این حوزه وجود دارد می تواند مشکلات این صنعت را برطرف کند.

وی ادامه داد: تولید مطلوب در سایه شرایط مطلوب امکان پذیر است. این شرایط شامل غذا و جایگاه مهندسی شده می باشد و همه این عوامل مستلزم هزینه است. واحدهای تولیدی برای تداوم کار احتیاج به مواد اولیه دارند تا بتوانند محصول را به دست مصرف کننده برسانند. متاسفانه فاصله گرفتن از قوانین باعث ایجاد چالش های زیادی در این صنعت شده است. افزایش قیمت باعث شده مردم توانایی خرید خود را از دست بدهند البته تمام مردم متهم به ناتوانی در خرید نیستند. طبقه ای از مردم هم که دچار مشکل هستند باید توسط دولت شناسایی شوند و دولت برای آن ها برنامه ریزی مناسب داشته باشد زیرا رعایت عدالت رکن اصلی هر جامعه است.

رهنمایی گفت: کشورمان پیشرفت های زیادی در این عرصه داشته ولی متاسفانه نتوانسته ایم برای گوسفند داری و گاوداری تعریف مناسبی داشته باشیم. خصوصا گوسفند داران که تک محصول هستند بیشتر در مضیقه قرار دارند. آن ها با قناعت و صبوری زندگی می کنند و اتفاقاتی که در اقتصاد کشور رخ می دهد این قشر را دچار مشکل کرده است

آقای علایی مدیرعامل شرکت لبنیات خضرا استان مرکزی در مورد قیمت شیر مصوب درب دامداری گفت: متاسفانه با افزایش قیمت شیر مردم توانایی خرید محصولات لبنی را ندارند و هرچه قیمت ها افزایش می یابد از قدرت خرید مردم کاسته می شود. به دنبال کاهش قدرت خرید از میزان تولید واحدهای تولیدی هم کاسته خواهد شد. هم اکنون واحدهای تولیدی با ۳۰ درصد ظرفیت خود در حال فعالیت هستندو برای جبران ضرر از انباشته های قدیمی خود استفاده می کنند. بیشتر کارخانجات تولید لبنیات تعطیل شده اند یا با کمترین میزان تولید در حال فعالیت هستند.

ایشان گفت: قیمت فعلی شیر درب کارخانه ۸ هزار تومان است و با حذف ارز ترجیحی بدون درنظر گرفتن هزینه های مواد اولیه، قیمت شیر به ۱۱۳۰۰ تومان افزایش پیدا خواهد کرد یعنی قیمت نهایی شیر حدود ۱۵ درصد افزوده می شود. این رقم با احتساب هزینه حمل به ۱۳۱۴۰ تومان خواهد رسید. دولت باید توجه داشته باشد توان خرید مردم با همین قیمت فعلی هم بسیار پایین است و جامعه توان تحمل افزایش قیمت را ندارد. وقتی قیمت شیر افزایش یابد سایر فرآورده های لبنی نیز افزایش قیمت خواهند داشت. پنیر، پتیر پیتزا و شیرهای تتراپک که با افزایش هزینه های بسته بندی هم روبرو هستند نیز دچار چالش شده و واحدهای تولیدی آن ها تعطیل خواهند شد. در واقع با این حجم از سرمایه توان تولید نخواهیم داشت و با اضافه شدن هزینه های تولید به قیمت شیر، قیمت این محصول به ۱۶ هزار تومان هم خواهد رسید.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  دبیر کل اتاق اصناف در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره فروش نوروزی گفت: این نمایشگاه معمولا برای شب عید فرصت مناسبی است که شور و نشاط برای خرید ایجاد می کند.

 • فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  دکتر صدری کارشناس گردشگری سلامت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: آینده زندگی بشر ناگزیر است که وارد فضای مجازی و متاورس بشود.

 •  استاندارد خودروها

   استاندارد خودروها

   کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: آخرین استانداردهایی که در کشور الزام شد استاندارد 52 گانه و بعد 82 گانه بود که به خاطر تحریم خودور فعلا امکان پذیر نیست برخی از استانداردها بلاتکلیف مانده است.

 • مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان بعنوان فعالیت‌هایی در زمینه‌های مدیریت و تحلیل ارتباط مشتریان و داده‌ها برای رسیدن به اهدف بهبود روابط با مشتریان و حفظ این روابط و تقویت راه‌های فروش در آینده تعریف نمود. این سیستم به شما این کمک را می کند تا تمامی فعالیت‌های خود را در قسمت تجاری در تمام بخش‌ها کسب و کار خود و سازمان خود ارزیابی و ردیابی نمایید.

 • مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

 • توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  شرکت بازرگانی دولتی بر سلامت محصوله های وارداتی از جمله گندم روسی تاکید و اعلام کرد که ۵.۵ میلیون تن گندم وارداتی در بنادر کشور تخلیه شده است.

 • کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ملغی شدن مصوبه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص تعیین کف نرخی بلیت هواپیما خبر داد و گفت: هیچ کدام از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخ و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستد.

 • محمد کیهانی

  محمد کیهانی

  مهندس محمد کیهانی کارآفرین و خیر جوان که دستاوردهایش در عرصه قطعات بتنی در ایران موجب به‌وجودآمدن تحولاتی چشمگیر در این عرصه شده است. محمد کیهانی که اعتقاد دارد صنعت بتن ایران وارد عصر جدیدی در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود شده، در صدد است تحول و اثرگذاری بنیادی‌اش را از طریق بخش تحقیقات منتج به توسعه کارآفرینی عملیاتی سازد.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «دستور رئیس جمهوری مبنی بر دادن وام 100 میلیونی بدون ضامن»، «در دسترس قرار گرفتن رمز ارز ایرانی» و «افزایش قیمت نفت» پرداختند.

 • خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  مدیر فروش شرکت دوچرخه سازی پورت لاین گفت: ۹۰ درصد قطعات دوچرخه را بومی سازی کرده ایم، از نظر طراحی محصولات تولید داخل چندان قابل قبول نبوده اما کیفیت بالایی نسبت به مشابه وارداتی دارد.

 • مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  آقایان رجب صفروف رئیس شورای روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، روشن یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و امیر محمودزاده مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در مورد افزایش سطح روابط تجاری ایران و روسیه و عضویت غیردائمی ایران در اتحادیه اوراسیا به گفتگو پرداختند.

 • رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  مدیر طرح خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو با بیان این که داخلی سازی طراحی و تولید موتور سه استوانه با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه، صرفه جویی چند ده میلیون یورویی و استقلال در مالکیت محصول را محقق خواهد کرد، گفت: در توسعه این موتورها، بهترین و به‌روزترین موتورها و فن‌آوری‌ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته است.

 • بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت در طرح جدید فرابانک، وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن و با دریافت رتبه A از اعتبارسنجی پرداخت می‌کند.

 •  بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

   بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

  آقایان عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان عشایر کشور و مجید موافق غدیری رئیس انجمن خوراک دام کشور دربرنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات دامداران و عشایر پرداختند.

 • شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت تأمین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار شده و به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست.

 • افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسید.

 • گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  مجید نیلی رییس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: در حدود چهار سال است که با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری مشترک داریم و این نزدیکی موجب شده تا کروز با رویکرد سرمایه گذاری در دانشگاه تهران وارد میدان شود.

 • آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  مدیرعامل شرکت زمزم با اشاره به ظرفیت‌ و توانمندی‌های این مجموعه، از آمادگی برای حضور در بازار ارمنستان و بازارهای منطقه اورآسیا و حتی اتحادیه اروپا در قالب صادرات محصول نهایی و تولید فراسرزمینی با بهره مندی از کمک دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در ارمنستان خبر داد.

 • بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته منفی بود و بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت و نقطه حمایتی یک میلیون و 322 هزار واحدی را از دست داد.

 • آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شد.

 • هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از فردا به مدت ۴ روز از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار خواهد شد.

 • پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر 100 میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند.

 • فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  رئیس کل بانک مرکزی از دستورات رئیس‌جمهور درباره اصلاح رفتار نظام بانکی خبر داد.

 • نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت که دستگاه های کارتخوان هوشمند سوخت منصوبه در جایگاه ها مستهلک شده اند و تجهیزات جدید در راه است

 • هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم، گفت: تکمیل فاز 11 پارس جنوبی از اولویت‌های این شرکت است، در فاز 11 در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از تولید گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 • مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  معاون اول رییس‌جمهور، فهرست اصلاح شده گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را به دستگاه‌های ذیربط ارائه کرد.

 • "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال به صورت آزمایشی به‌زودی اجرا می‌شود.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «تصمیم مجلس برای استیضاح وزیر کار»، «کلید خوردن استیضاح وزیر صمت» و «تاکید وزیر نفت بر افزایش درآمدهای نفتی» پرداختند.

 • آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آقایان پیمان مولوی اقتصاددان، رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و فدا حسین مالکی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در مورد تعهدات دوطرفه ایران و چین طی توافق ۲۵ ساله و پای بندی به این تعهدات گفتگو کردند.

 • سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

  سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

  مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: با توجه به پتانسیل های موجود، سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان یکی از قطب های معدنی کشور به ویژه در حوزه مس، طلا و انتیموان شود.