بیمه محصولات کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بیمه محصولات کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی است

 • چهارشنبه 22 دی 1400 19:59
 • شناسه 89030
بیمه محصولات کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی است

آقایان حسین آذریان کارشناس مسئول اداره کل ارزیابی بیمه کشاورزی، علی قلی ایمانی مدیرعامل بنیاد گندم کاران کشور و رضا افقی معاون پژوهش دانشکده بیمه اکو وضعیت بیمه محصولات کشاورزی و افزایش سقف بیمه ای را بررسی کردند.

آقای حسین آذریان کارشناس مسئول اداره کل ارزیابی بیمه کشاورزی در گفتگو با برنامه نبض کشاورزی گفت: وظیفه اصلی یک شرکت بیمه، ارزیابی مرحله ای خسارت است. در حقیقت بیمه یک قرارداد حقوقی است که بیمه گذار بر اساس نیازها و عوامل خطر محصول خود را بیمه می کند و تعهداتی خریداری می کند. شرکت پس از عقد قرارداد عوامل خطر را بررسی کرده و بر اساس آن خسارت پرداخت می کند.

وی ادامه داد: خسارت های تحت پوشش بیمه بر اساس پروتکل ها ارزیابی می شود و خسارت را بر اساس سقف قرارداد پرداخت می شود. با توجه به تورم به وجود آمده در کشور روستاییان توان پرداخت سقف خسارت بالا را ندارند از طرفی میزان سواد بیمه ای افراد هم بسیار مهم است. برخی از ریسک ها و خسارت های مالی در حد صندوق ملی کشاورزی نیست و در حد جهانی است. خشکسالی حدود ۲۰ هزار تومان خسارت زد که صندوق توانایی پرداخت این غرامت ها را ندارد. پدیده هایی مثل گرمایش زمین از چالش های جهانی هستند که برای بسیاری از کشورها اتفاق می افتد. بنابراین تمام کشورها برای اصلاح و کاهش اثرات آن فعالیت می کنند. 

ایشان گفت: مدیریت در این حوزه بسیار مهم است. طبق فرآیندهای هواشناسی، قانون گذاری، جمع آوری اطلاعات از خسارت و فرآیندهای اجتناب از خسارت مواردی هستند که در مدیریت محصولات کشاورزی بسیار مهم است. در حال حاضر تعداد موارد بیمه ای در مورد محصولات کشاورزی به ۱۹۲ عدد رسیده است. در بیمه محصولات کشاورزی ۱۵۰۰ نفر کارگزار بیمه داریم. بخشی از خدمات بیمه ای توسط بانک کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی انجام می شود. استفاده از تکنولوژی در ارزیابی میزان خسارات بسیار مهم است و انجام آن دقت در تعیین خسارت را افزایش می دهد. در سال جاری خسارت های ناشی از خشکسالی توسط ارزیابی ماهواره ای انجام شد که میزان دقت آن ۸۶ درصد بود و ۱۷ درصد باقی مانده از طری برداشت های زمینی اصلاح شد. هر سال پروتکل های ارزیابی سامانه بر اساس نیاز و عوامل خطر تغییر می کند.

آقای علی قلی ایمانی مدیرعامل بنیاد گندم کاران کشور گفت: بیمه یکی از خدمات مهم بخش کشاورزی است زیرا این بخش ریسک بالایی در زمینه  اتفاقات غیر مترقبه مثل سیل، تگرگ، آتش سوزی، زراعت، دام، شیلات و... دارد بیمه کردن محصولات کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی است و کشاورزان می توانند در مواقع اضطرار از پوشش بیمه ای استفاده کنند.

ایشان افزود: قبلا بیمه برای پرداخت خسارت ها هزینه کمی می داد ولی با اصلاح قوانین شرایط تغییر کرده و موارد متعددی به سقف تعهدات بیمه ای ضافه شده که کشاورز می تواند از طریق آن مقداری از آسیب وارد شده را جبران کند. در تعیین خسارت، زمان بازدیدهای برآورد خسارت بسیار مهم است تا پرداخت خسارت به موقع انجام شود. چون نباید زمان زیادی از عواملی که منجر به ایجاد خسارت شده بگذرد. این امر در تعیین برخی خسارت ها مثل خسارت هایی که در مراحل رشد گیاه حاصل می شود اهمیت دارد. 

ایمانی گفت: اتکا بیمه به بانک کشاورزی یکی از مشکلات ساختاری بیمه است. بیمه می تواند با ایجاد سازوکار جدید بیمه اجباری در مورد برخی محصولات کشاورزی انجام دهد حتی می تواند حق بیمه ای که از کشاورز گرفته می شود را با منابع ملی جمع کرده و به شکل سرمایه در  یک صندوق بیمه ای محصولات کشاورزی نگهداری کند تا کشاورزان در زمان مقتضی از آن استفاده کنند. مجلس در بودجه سنواتی میزان منابع مورد نیاز جهت کمک به این صندوق ها را در نظر می گیرد. بانک کشاورزی به تنهایی جوابگوی پرداخت خسارت ها نیست.

آقای رضا افقی معاون پژوهشی دانشکده بیمه اکو در گفتگو با برنامه نبض کشاورزی گفت: هر پدیده ای دارای کم و کاستی هایی است که بیمه هم از این موارد مستثنی نیست. مفهوم بیمه و مدیریت آن در رشد و توسعه باید در سطح جهانی سنجیده شود تا بتوان هدف گذاری دقیق انجام داد. دغدغه های کشاورزان که مسئول حفظ امنیت غذایی هستند بسیار اهمیت دارد. از طرف دیگر عدم اعتماد کشاورزان به بیمه موضوعی است که باید به طور جدی در مورد آن صحبت کرد. کشاورزان تصور می کنند شرکت های بیمه ای ثروتمند بعد از سال ها پرداخت حق بیمه از طرف کشاورزان در موقع مناسب به آن ها خسارت پرداخت نمی کنند. این تصور غلط است و ما در کنار کشاورزان هستیم.

وی گفت: امکان دارد شرکت بیمه پول حق بیمه را از کشاورز دزیافت کند و پرداخت خسارتی اتفاق نیفتد و یا این خسارت ماه ها بعد به وجود آید در آن صورت بیمه طبق قرارداد به کشاورز هزینه خسارت را پرداخت خواهد کرد. بیمه یک قرارداد حقوقی است که باید در پرداخت ها و دریافت ها متوازن باشد اگر این توازن وجود نداشته باشد مدت زمان پرداخت خسارت طول خواهد کشید ولی در صورت وجود توازن پرداخت نیز سر وقت انجام می شود. کشاورز هم باید حق بیمه متناسب را پرداخت کند ولی بیشتر کشاورزان به دلیل بالا بودن هزینه ها از نظر مالی توان پرداخت سقف بیمه ای بالاتر را ندارند بنابراین میزان پوشش بیمه ای محصولات نیز کمتر خواهد بود. شرکت های بیمه طبق قانون نسبی سرمایه خسارت پرداخت می کنند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود

  سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود

  مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی، تولید سالانه عسل را حدود ۱۱۵ هزار تن و ظرفیت صادراتی این محصول را ۵ هزار تا ۱۰ هزار تن عنوان کرد.

 • رئیس سازمان بورس خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه حمایتی شد

  رئیس سازمان بورس خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه حمایتی شد

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دو نامه به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت به ترتیب خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تغییر فرمول نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها شد.

 • برنامه‌ریزی ایران‌خودرو در تامین و تولید ۷۵ هزار دستگاه تارا برای سال آینده

  برنامه‌ریزی ایران‌خودرو در تامین و تولید ۷۵ هزار دستگاه تارا برای سال آینده

  مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو از برنامه‌ریزی برای تامین و تولید ۷۵ هزار دستگاه تارا در سال آینده خبر داد.

 • شرایط پیش فروش یک ساله شاهین و 5 محصول دیگر سایپا

  شرایط پیش فروش یک ساله شاهین و 5 محصول دیگر سایپا

  مرحله جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا از پنجشنبه هفته جاری آغاز خواهد شد.

 •  آسیب شناسی کاهش تولید تلویزیون کشور

   آسیب شناسی کاهش تولید تلویزیون کشور

  آقایان ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و حمید رضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفتگو با شبکه ایران کالا در خصوص کاهش تولید تلویزیون به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 • برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  دبیر کل اتاق اصناف در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره فروش نوروزی گفت: این نمایشگاه معمولا برای شب عید فرصت مناسبی است که شور و نشاط برای خرید ایجاد می کند.

 • فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  دکتر صدری کارشناس گردشگری سلامت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: آینده زندگی بشر ناگزیر است که وارد فضای مجازی و متاورس بشود.

 •  استاندارد خودروها

   استاندارد خودروها

   کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: آخرین استانداردهایی که در کشور الزام شد استاندارد 52 گانه و بعد 82 گانه بود که به خاطر تحریم خودور فعلا امکان پذیر نیست برخی از استانداردها بلاتکلیف مانده است.

 • مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان بعنوان فعالیت‌هایی در زمینه‌های مدیریت و تحلیل ارتباط مشتریان و داده‌ها برای رسیدن به اهدف بهبود روابط با مشتریان و حفظ این روابط و تقویت راه‌های فروش در آینده تعریف نمود. این سیستم به شما این کمک را می کند تا تمامی فعالیت‌های خود را در قسمت تجاری در تمام بخش‌ها کسب و کار خود و سازمان خود ارزیابی و ردیابی نمایید.

 • مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

 • توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  شرکت بازرگانی دولتی بر سلامت محصوله های وارداتی از جمله گندم روسی تاکید و اعلام کرد که ۵.۵ میلیون تن گندم وارداتی در بنادر کشور تخلیه شده است.

 • کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ملغی شدن مصوبه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص تعیین کف نرخی بلیت هواپیما خبر داد و گفت: هیچ کدام از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخ و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستد.

 • محمد کیهانی

  محمد کیهانی

  مهندس محمد کیهانی کارآفرین و خیر جوان که دستاوردهایش در عرصه قطعات بتنی در ایران موجب به‌وجودآمدن تحولاتی چشمگیر در این عرصه شده است. محمد کیهانی که اعتقاد دارد صنعت بتن ایران وارد عصر جدیدی در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود شده، در صدد است تحول و اثرگذاری بنیادی‌اش را از طریق بخش تحقیقات منتج به توسعه کارآفرینی عملیاتی سازد.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «دستور رئیس جمهوری مبنی بر دادن وام 100 میلیونی بدون ضامن»، «در دسترس قرار گرفتن رمز ارز ایرانی» و «افزایش قیمت نفت» پرداختند.

 • خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  مدیر فروش شرکت دوچرخه سازی پورت لاین گفت: ۹۰ درصد قطعات دوچرخه را بومی سازی کرده ایم، از نظر طراحی محصولات تولید داخل چندان قابل قبول نبوده اما کیفیت بالایی نسبت به مشابه وارداتی دارد.

 • مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  آقایان رجب صفروف رئیس شورای روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، روشن یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و امیر محمودزاده مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در مورد افزایش سطح روابط تجاری ایران و روسیه و عضویت غیردائمی ایران در اتحادیه اوراسیا به گفتگو پرداختند.

 • رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  مدیر طرح خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو با بیان این که داخلی سازی طراحی و تولید موتور سه استوانه با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه، صرفه جویی چند ده میلیون یورویی و استقلال در مالکیت محصول را محقق خواهد کرد، گفت: در توسعه این موتورها، بهترین و به‌روزترین موتورها و فن‌آوری‌ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته است.

 • بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت در طرح جدید فرابانک، وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن و با دریافت رتبه A از اعتبارسنجی پرداخت می‌کند.

 •  بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

   بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

  آقایان عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان عشایر کشور و مجید موافق غدیری رئیس انجمن خوراک دام کشور دربرنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات دامداران و عشایر پرداختند.

 • شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت تأمین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار شده و به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست.

 • افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسید.

 • گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  مجید نیلی رییس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: در حدود چهار سال است که با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری مشترک داریم و این نزدیکی موجب شده تا کروز با رویکرد سرمایه گذاری در دانشگاه تهران وارد میدان شود.

 • آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  مدیرعامل شرکت زمزم با اشاره به ظرفیت‌ و توانمندی‌های این مجموعه، از آمادگی برای حضور در بازار ارمنستان و بازارهای منطقه اورآسیا و حتی اتحادیه اروپا در قالب صادرات محصول نهایی و تولید فراسرزمینی با بهره مندی از کمک دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در ارمنستان خبر داد.

 • بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته منفی بود و بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت و نقطه حمایتی یک میلیون و 322 هزار واحدی را از دست داد.

 • آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شد.

 • هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از فردا به مدت ۴ روز از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار خواهد شد.

 • پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر 100 میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند.

 • فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  رئیس کل بانک مرکزی از دستورات رئیس‌جمهور درباره اصلاح رفتار نظام بانکی خبر داد.

 • نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت که دستگاه های کارتخوان هوشمند سوخت منصوبه در جایگاه ها مستهلک شده اند و تجهیزات جدید در راه است

 • هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم، گفت: تکمیل فاز 11 پارس جنوبی از اولویت‌های این شرکت است، در فاز 11 در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از تولید گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.