واکاوی وضعیت تولید کنندگان پروتئین در کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

واکاوی وضعیت تولید کنندگان پروتئین در کشور

 • پنجشنبه 23 دی 1400 15:13
 • شناسه 89031
واکاوی وضعیت تولید کنندگان پروتئین در کشور

آقایان خاکزاد مشاور اتاق اصناف کشاورزی ایران، سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، ناصر نبی‌پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار و افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور و رحمت الله نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با برنامه چشم انداز به بررسی شرایط تولید کنندگان دام و طیور کشور پرداختند

خاکزاد مشاور اتاق اصناف کشاورزی ایران در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: تولید کنندگان پروتئین چالش های زیادی را امسال به دلیل نوسانات ارز و تأمین نهاده ها تجربه کردیم.

وی گفت: بخشی از این مشکلات به نوسانات ارز مربوط می شده و بخش دیگر به دلیل برنامه ریزی نامناسب و عدم هماهنگی سازمان های متولی بوده است که نهاده ها تأمین نمی شد و تولید کنندگان در برخی مواقع مجبور به تأمین نهاده از بازار آزاد می شدند.

آقای خاکزاد اظهار داشت: در این حوزه با موجود زنده طرف هستیم و باید حتما نهاده و خوراک آن تأمین شود و در محصول هم فساد پذیری فشار فروش را برای تولید کننده ایجاد می کند. درخصوص حذف ارز ترجیحی هم احتمال شوک به بازار و تولید کننده و مصرف کننده هم خواهیم داشت که امیدواریم دولت با اتخاذ تدابیر درست بتواند به طریقی این مسیر را طی کند که کمترین ضربه به تولید کننده و مصرف کننده وارد شود.

سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: در کشور ما تولید کننده بودن فایده ندارد و متأسفانه بسیار بسیار چوب لای چرخ تولید کننده می گذارند. در بخش شیر خام و گوشت قرمز با وجود نوسانات و افزایش قیمت بسیاری از کالاها افزایش قیمت افسار گسیخته نداشتیم و خوشبختانه تولید با همه مشکلاتش خوب بوده است.

آقای مقدسی گفت: برای تأمین نهاده تولید دام سبک و سنگین بسیار مشکل وجود دارد و در بسیاری از واحدها دام مازاد وجود دارد و خریدار وجود ندارد از طرفی صادرات را هم ممنوع کرده اند. تا به این لحظه مجوز 50 هزار رأس صادرات را گرفته ایم ولی با گذشت ده ماه هنوز نتوانسته ایم یک رأس دام صادر کنیم.

وی افزود: متأسفانه بسیاری از ارگان ها چوب لای چرخ می گذارند و اجازه عرضه گوشت گرم با قیمت مناسب را نمی دهند. سال گذشته تصمیم گرفتند گوشت برزیلی را کیلویی 125 هزار تومان وارد کنند اما از تولید کننده داخلی کیلویی 75 هزار تومان خرید می کردند.

مقدسی خاطر نشان کرد: اگر دولت کمک کند عرضه مستقیم گوشت در میادین بزرگ در شهرهای بزرگ عرضه شود گوشت با قیمت بسیار مناسب در اختیار تولید کننده قرار گیرد. با این موضوع مخالفت می شود چرا که سود واسطه از بین خواهد رفت. در پرواربندی نهاده تخصیص داده نمی شود و تنها برای دام های ماده نهاده اختصاص می یابد.

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار نیز میهمان دیگر برنامه گفت: یکی از مشکلات ما اعلام برداشته شدن ارز ترجیحی بوده که بازار را بسیار متشنج کرده است. در حال حاضر اعلام کرده اند گله های بالای 90 هفته را نهاده نمی دهند از طرف دیگر کشتارگاه و سردخانه وجود ندارد و در حال حاضر نه نهاده برای تأمین غذای گله ها وجود دارد و از طرف دیگر امکان کشتار و ذخیره سازی وجود ندارد.

وی گفت: حدود 13 تا 14 میلیون مرغ وجود دارد. مرغ چربی دار یک و نیم ماه پیش کیلویی 13 تا 14 هزار تومان بوده است و در حال حاضر به حدود 6 هزار تومان رسیده است.

ایشان اضافه کرد: دولت گفته مرغ ها را لک کنند و مرغ داران دو ماه از بازار خوب دور بودند و هزینه های واکسیناسیون و ... را متحمل شدند و از مرغ ها استفاده ای نکردند و در حال حاضر نه غذا اختصاص می دهند و نه کشتارگاه برای کشتار وجود دارد.

نبی پور افزود: دولت حد اقل یک ماه تا دوماه سهمیه نهاده بدهد تا مرغ داران بتوانند کشتارگاه و سردخانه پیدا کنند و مرغ خود را کشتار کنند. مرغ چربی دار مصرف صنعتی دارد و به بازار مرغ گرم ضربه وارد نخواهد کرد از طرفی مرغ داران مرغ خود را در سردخانه نگهداری می کنند و در زمان مناسب و با قیمت مناسب به فروش می رسانند.

در حال حاضر تخم مرغ با قیمت 18100 تا 18200 و زیر قیمت مصوب عرضه می شود هنوز هم تخم مرغ های بسیار بد از ترکیه وارد می شود.

افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور نیز در گفتگو با چشم انداز گفت: اوضاع دام سبک از دی ماه 98 روز به روز بدتر شده و در حال حاضر رو به نابودی است متأسفانه هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده است در مهر و آبان برخی اقدامات برای صادرات صورت گرفته است دو هزار رأس دام توانستیم صادر کنیم و مجدد جلوی صادرات را گرفته اند و دام هایی که بیش از 50 روز در قرنطینه هستند را نمی توانیم صادر کنیم.

آقای دادرس اظهار داشت: دام صادراتی باید بهترین تغذیه را داشته باشد و این هزینه سنگین در حال انجام است و هنوز هم اجازه صادرات داده نشده است.هر دستگاهی که به مراجع تصمیم گیری اضافه می شود یک مانع برای صادرات دام سبک ایجاد می شود و هر روز یک دستگاه به دستگاه های متولی اضافه می شود. اگر بعد از حذف ارز ترجیحی هم بخواهد به همین صورت عمل شود دام دار قطعا نابود خواهد شد.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور ادامه داد: زمانی که جو کیلویی 6 هزار تومان بود قیمت تمام شده دام کیلویی 94 تا 95 هزار تومان بود در حال حاضر قیمت جو به حدود 9 هزار تومان رسیده است دامداران به زور خودشان را سر پا نگه داشته اند. قیمت تمام شده دام در حال حاضر به حدود 105 تا 110 هزار تومان رسیده است در حالی که میانگین قیمت بره نر در کشور 60 هزار تومان است دامداران کاملا در ضرر هستند. اشتغال مولد از بین رفته است و تولید کنندگان در حال خروج از گردانه تولید هستند.

رحمت الله نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هم در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: از زمان شکل گیری کمیسیون تلفیق سه جلسه در خدمت وزیر کشاورزی بودیم و قبل آن هم با رئیس بانک مرکزی و وزیر جهاد جلساتی داشتیم. قصد دولت حذف ارز ترجیحی است. در صورت حذف نشدن این ارز منابع دولت 400 هزار میلیارد تومان کاهش خواهد یافت و اقتصاد کشور به سمت تورم پیش خواهد رفت و تحلیل دولت این است.

آقای نوروزی اظهار داشت: وزیر جهاد از این حذف دفاع می کند و تحلیل هایی که می کند مبنی بر این است که افزایش قیمت نداریم اما ما معتقدیم افزایش قیمت خواهیم داشت. بنده خودم روستا زاده هستم و با شرایط تولید آشناهستم حذف این ارز موجب افزایش هزینه های تولید خواهد شد اما  وزیر جهاد معتقد است حذف این ارز گوشت را به قیمت 160 تا 170 هزار تومان و قیمت مرغ بین 55 تا 60 هزار تومان خواهد شد.

وی گفت: اعضای تلفیق که حدود 45 نفر هستند هنوز قانع نشده اند و نمی دانند برنامه دولت برای این قضیه چیست. دولت 250 هزار میلیارد تومان برای بن کارت در نظر گرفته و در سه ماه اول به صورت نقدی و بعد از آن به صورت بن کارت کمک معیشتی به مردم خواهد داد.

هم دولت هم مجلس دغدغه دارند و به دنبال این هستیم که سفره مردم بیشتر از این کوچک نشود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 •  آسیب شناسی کاهش تولید تلویزیون کشور

   آسیب شناسی کاهش تولید تلویزیون کشور

  آقایان ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و حمید رضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفتگو با شبکه ایران کالا در خصوص کاهش تولید تلویزیون به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 • برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  دبیر کل اتاق اصناف در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره فروش نوروزی گفت: این نمایشگاه معمولا برای شب عید فرصت مناسبی است که شور و نشاط برای خرید ایجاد می کند.

 • فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  دکتر صدری کارشناس گردشگری سلامت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: آینده زندگی بشر ناگزیر است که وارد فضای مجازی و متاورس بشود.

 •  استاندارد خودروها

   استاندارد خودروها

   کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: آخرین استانداردهایی که در کشور الزام شد استاندارد 52 گانه و بعد 82 گانه بود که به خاطر تحریم خودور فعلا امکان پذیر نیست برخی از استانداردها بلاتکلیف مانده است.

 • مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان بعنوان فعالیت‌هایی در زمینه‌های مدیریت و تحلیل ارتباط مشتریان و داده‌ها برای رسیدن به اهدف بهبود روابط با مشتریان و حفظ این روابط و تقویت راه‌های فروش در آینده تعریف نمود. این سیستم به شما این کمک را می کند تا تمامی فعالیت‌های خود را در قسمت تجاری در تمام بخش‌ها کسب و کار خود و سازمان خود ارزیابی و ردیابی نمایید.

 • مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

 • توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  شرکت بازرگانی دولتی بر سلامت محصوله های وارداتی از جمله گندم روسی تاکید و اعلام کرد که ۵.۵ میلیون تن گندم وارداتی در بنادر کشور تخلیه شده است.

 • کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ملغی شدن مصوبه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص تعیین کف نرخی بلیت هواپیما خبر داد و گفت: هیچ کدام از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخ و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستد.

 • محمد کیهانی

  محمد کیهانی

  مهندس محمد کیهانی کارآفرین و خیر جوان که دستاوردهایش در عرصه قطعات بتنی در ایران موجب به‌وجودآمدن تحولاتی چشمگیر در این عرصه شده است. محمد کیهانی که اعتقاد دارد صنعت بتن ایران وارد عصر جدیدی در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود شده، در صدد است تحول و اثرگذاری بنیادی‌اش را از طریق بخش تحقیقات منتج به توسعه کارآفرینی عملیاتی سازد.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «دستور رئیس جمهوری مبنی بر دادن وام 100 میلیونی بدون ضامن»، «در دسترس قرار گرفتن رمز ارز ایرانی» و «افزایش قیمت نفت» پرداختند.

 • خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  مدیر فروش شرکت دوچرخه سازی پورت لاین گفت: ۹۰ درصد قطعات دوچرخه را بومی سازی کرده ایم، از نظر طراحی محصولات تولید داخل چندان قابل قبول نبوده اما کیفیت بالایی نسبت به مشابه وارداتی دارد.

 • مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  آقایان رجب صفروف رئیس شورای روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، روشن یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و امیر محمودزاده مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در مورد افزایش سطح روابط تجاری ایران و روسیه و عضویت غیردائمی ایران در اتحادیه اوراسیا به گفتگو پرداختند.

 • رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  مدیر طرح خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو با بیان این که داخلی سازی طراحی و تولید موتور سه استوانه با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه، صرفه جویی چند ده میلیون یورویی و استقلال در مالکیت محصول را محقق خواهد کرد، گفت: در توسعه این موتورها، بهترین و به‌روزترین موتورها و فن‌آوری‌ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته است.

 • بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت در طرح جدید فرابانک، وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن و با دریافت رتبه A از اعتبارسنجی پرداخت می‌کند.

 •  بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

   بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

  آقایان عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان عشایر کشور و مجید موافق غدیری رئیس انجمن خوراک دام کشور دربرنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات دامداران و عشایر پرداختند.

 • شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت تأمین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار شده و به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست.

 • افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسید.

 • گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  مجید نیلی رییس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: در حدود چهار سال است که با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری مشترک داریم و این نزدیکی موجب شده تا کروز با رویکرد سرمایه گذاری در دانشگاه تهران وارد میدان شود.

 • آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  مدیرعامل شرکت زمزم با اشاره به ظرفیت‌ و توانمندی‌های این مجموعه، از آمادگی برای حضور در بازار ارمنستان و بازارهای منطقه اورآسیا و حتی اتحادیه اروپا در قالب صادرات محصول نهایی و تولید فراسرزمینی با بهره مندی از کمک دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در ارمنستان خبر داد.

 • بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته منفی بود و بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت و نقطه حمایتی یک میلیون و 322 هزار واحدی را از دست داد.

 • آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شد.

 • هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از فردا به مدت ۴ روز از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار خواهد شد.

 • پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر 100 میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند.

 • فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  رئیس کل بانک مرکزی از دستورات رئیس‌جمهور درباره اصلاح رفتار نظام بانکی خبر داد.

 • نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت که دستگاه های کارتخوان هوشمند سوخت منصوبه در جایگاه ها مستهلک شده اند و تجهیزات جدید در راه است

 • هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم، گفت: تکمیل فاز 11 پارس جنوبی از اولویت‌های این شرکت است، در فاز 11 در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از تولید گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 • مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  معاون اول رییس‌جمهور، فهرست اصلاح شده گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را به دستگاه‌های ذیربط ارائه کرد.

 • "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال به صورت آزمایشی به‌زودی اجرا می‌شود.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «تصمیم مجلس برای استیضاح وزیر کار»، «کلید خوردن استیضاح وزیر صمت» و «تاکید وزیر نفت بر افزایش درآمدهای نفتی» پرداختند.

 • آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آقایان پیمان مولوی اقتصاددان، رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و فدا حسین مالکی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در مورد تعهدات دوطرفه ایران و چین طی توافق ۲۵ ساله و پای بندی به این تعهدات گفتگو کردند.