معجون بورسی صبر و احتیاط | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

معجون بورسی صبر و احتیاط

 • شنبه 11 دی 1400 00:01
 • شناسه 88821
 معجون بورسی صبر و احتیاط

اولین هفته معاملاتی در دی ماه سال ۱۴۰۰ هم به پایان رسید. در طول این هفته شاخص بورس توانست تا محدوده یک‌میلیون و ۴۰۰‌هزار واحدی رشد کند، با این حال افت تقاضا در روزهای پایانی هفته مانع از آن شد که نماگر یاد شده در پایان معاملات روز چهارشنبه نیز در این سطح باقی بماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  بر این اساس در روزی که ارزش معاملات خرد به محدوده ۲۷۱۸‌میلیارد تومان رسیده بود، کاهش ۱۸/ ۰درصدی شاخص کل، این نماگر را به محدوده یک‌میلیون و ۳۹۷‌هزار واحد نزول داد. با این حال شاخص هم‌وزن طی روز یاد شده حدود ۲/ ۰ درصد رشد کرد. اینطور که به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلایل عدم‌رشد نمادهای شاخص‌ساز طی روز گذشته میل برخی از فعالان بازار به شناسایی سود و احتیاط برخی دیگر و صبر آنها برای به وقوع پیوستن حمایت عملی از بازار سرمایه است.

  سکون نسبی شاخص

معاملات واپسین روز هفته در بورس تهران با افت ۲۵۰۰ واحدی شاخص بورس به اتمام رسید. در این روز نماگر اصلی بازار سهام در محدوده یک‌میلیون و ۳۹۷‌هزار واحد قرار گرفت. افت محدود نماگر یاد شده در این روز بیش از هر چیز تحت‌تاثیر سه نماد «فولاد»، «فارس» و «فملی» بود که بیشترین سهم را در کاهش ۱۸/ ۰درصدی میانگین وزنی قیمت‌ها در بازار سهام داشتند. اینطور که به نظر می‌رسد بازار سهام حالا پس از کسب بازده ۱۸/ ۸ درصدی آن هم تنها حدود دو هفته دلیل بیشتری برای افزایش قیمت سهام نمی‌‌‌بیند و قصد دارد تا همین جا که آمده هر چند زود اندکی استراحت کند. البته این به آن معنا نیست که در روز گذشته تقاضا برای تمامی سهام موجود در بورس تهران اندک بوده است.

بررسی داده‌‌‌های موجود در تارنمای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc) حکایت از آن دارد که اوضاع نمادهای کوچک بازار سرمایه طی روز معاملاتی اخیر بهتر از اغلب نمادهای شاخص‌ساز بوده است. بر این اساس بررسی وضعیت شاخص هم‌وزن حکایت از آن دارد که در روز عقبگرد ۱۸/ ۰ درصدی شاخص کل این نماگر توانسته در حدود ۲/ ۰ درصد افزایش داشته باشد. همین امر حکایت از آن دارد که طی روز یاد شده نمادهای کوچک بازار که به دلیل وزن اندک نسبت به کلیت بازار چندان بر شاخص اصلی اثر‌گذار نیستند از موقعیت معاملاتی بهتری در خلال معاملات روز چهارشنبه برخوردار بوده‌اند.

در فرابورس نیز وضعیت تفاوت چندانی با بورس نداشت. در این روز شاخص کل بازار یاد شده رشدی ۰۳/ ۰ واحدی را به نمایش گذاشت و در حالی که بیش از هر چیز تحت‌تاثیر مثبت نمادهای «بپاس»، «صبا» و «فرابورس» قرار داشت به محدوده ۱۸‌هزار و ۸۳۶ واحدی رسید.

همان‌طور که گفته شد برای رشد بیشتر قیمت سهام تقاضای کمتری نسبت به روزهای گذشته وجود دارد. با این حال این امر غیر‌طبیعی نیست، چرا که رشد قیمت سهام در روزهای اخیر بیش از هر چیز به واسطه اثر روانی مثبت ایجاد شده ناشی از ارائه طرح ۱۰‌بندی وزیر اقتصاد در جهت حمایت از بازار سرمایه حادث شده است. به هر روی دلیل آن هر چه که باشد شاخص بورس توانسته در مدتی کوتاه از محدوده یک‌میلیون و ۲۹۱‌هزار واحدی خود را تا سطح ۴/ ۱میلیون واحدی بالا بکشد. همین امر حکایت از آن دارد که با توجه به رخوت طولانی‌مدت معاملات در ماه‌‌‌های قبل همین سود هم برای بسیاری از فعالان بازار سهام سودی رضایت‌بخش است و بسیاری قصد ندارند با صبر بیشتر مجددا بر سر سود و اصل سرمایه خود ریسک کنند. بنابراین اصلا دور از انتظار نیست که شاخص بورس و سهام موثر بر آن در همین محدوده هم اندکی استراحت کنند. به عبارت بهتر به نظر می‌‌‌آید که آنچه هم‌اکنون در بازار در حال رخ دادن است و توانسته برخی از نمادهای کامودیتی‌محور را به سمت سطوح پایین‌تر قیمت جذب کند، نه بروز یک عامل منفی بنیادی در روزهای اخیر بلکه صرفا فروکش نسبی خوشحالی از حمایت دولت از بازار سرمایه است.

اینطور که به نظر می‌‌‌آید اگر عامل مهمی در جهت افزایش قیمت ارز یا هر نکته دیگری که بتوان بر مبنای آن جهت‌گیری قیمت‌ها را افزایشی دید رخ ندهد، برای رشد بیشتر قیمت سهام باید شاهد تغییر وضعیت وعده‌های بورسی دولت از حالت اعلام شده به عملیاتی باشیم. چنین امری از آن جهت حائز اهمیت است که رسیدن قیمت‌ها به محدوده جذاب معاملاتی می‌تواند در کنار امید سرمایه‌گذاران خرد به حمایت از بازار سهام مجددا موج تازه‌ای از سرمایه‌های تازه نفس را به سمت بازار سهام سوق دهد. بر این اساس بیراه نیست اگر بگوییم که بازار منتظر تبدیل حرف‌‌‌ها به عمل است تا هر چه زودتر دریابد که از میان آن ۱۰بند ارائه شده که همان هم با لایحه بودجه پیشنهادی خود دولت مغایرت‌های جدی دارد، چند مورد اساسا دارای قابلیت اجرایی بوده و چند مورد تنها در حد وعده و وعید باقی خواهد ماند. همان‌طور که در سال قبل شاهد بودیم وعده حمایت از بورس با استفاده از یک‌درصد صندوق منابع توسعه ملی که معادل ریالی ۲۰۰‌میلیون دلار از موجودی آن را شامل می‌‌‌شد، امری نبود که به راحتی قابلیت تحقق داشته باشد و همین امر سبب شد تا در عمل باعث سرخوردگی بازار شده و منابع تزریق شده به آن که معادل ۵۰‌میلیون دلار بود هم تفاوت پایداری را در بازار سرمایه ایجاد نکند.
  در آینه ارقام

دادوستدهای بورس طی روز گذشته در حالی خاتمه یافت که از مجموع ۴۰۹۳‌میلیارد تومانی ارزش معاملات کل، ۲۷۱۸‌میلیارد تومان به معاملات خرد (سهام و حق‌تقدم) اختصاص داشت. مقایسه این رقم با روند بلندمدت ارزش معاملات خرد در طول روزها و هفته‌های اخیر حکایت از آن دارد که به‌رغم افزایش رقم طی روزهای اخیر، پایین بودن آن نسبت به میزان مطلوب همچنان به چشم می‌آید. برای درک این گفته کافی است نگاهی به ارزش معاملات خرد در اوج شاخص در روزهای ابتدایی شهریور ماه بیندازیم که در آن ارزش معاملات خرد از محدوده ۱۱‌هزارو ۵۰۰‌میلیارد تومان فراتر رفته بود. با این حال اگر ارزش معاملات خرد در همین محدوده فعلی هم به افزایش خود ادامه دهد، همچنان می‌توان به رشد بیشتر شاخص امیدوار بود.

در روزی که شاخص کل بورس تهران با افت ۱۸/ ۰درصدی مواجه شد، از ۳۴۴ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۵۶ سهم (معادل‌۵ درصد از کل نمادهای معامله شده) در این روز مثبت بود و در مقابل ۱۷۱ سهم یعنی حدود ۳۶‌درصد در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۲۴ نماد (۱۵‌درصد از کل نمادها) صف خریدی به ارزش ۷۲‌میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌‌‌گیری صف فروش در ۱۷ نماد بورسی (۳‌درصد) به ارزش ۵۸‌میلیارد تومان بودیم. مقایسه نسبت و ارزش صف‌‌‌های خرید و فروش در این روز حکایت از آن دارد که بازار به‌رغم کند شدن ریتم صعود در شاخص بورس طی روزهای گذشته همچنان شرایط بهتری نسبت به شرایط رکود در بازار دارد.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افزایش۰۳/ ۰ درصدی را ثبت کرد، ۱۳۸ نماد معامله شدند که در این میان قیمت ۸۱ سهم (۵۹‌درصد) مثبت و ۵۶  سهم (۴۱‌درصد) منفی بود. در این بازار ۱۱ نماد (۱۹‌درصد) صف خریدی به ارزش ۲۷‌میلیارد تومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل‌‌‌گیری صف فروش در ۹ نماد فرابورسی (یک‌درصد) به ارزش ۳۴‌میلیارد تومان بودیم.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «یادداشت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  دبیر کل اتاق اصناف در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره فروش نوروزی گفت: این نمایشگاه معمولا برای شب عید فرصت مناسبی است که شور و نشاط برای خرید ایجاد می کند.

 • فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  دکتر صدری کارشناس گردشگری سلامت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: آینده زندگی بشر ناگزیر است که وارد فضای مجازی و متاورس بشود.

 •  استاندارد خودروها

   استاندارد خودروها

   کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: آخرین استانداردهایی که در کشور الزام شد استاندارد 52 گانه و بعد 82 گانه بود که به خاطر تحریم خودور فعلا امکان پذیر نیست برخی از استانداردها بلاتکلیف مانده است.

 • مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان بعنوان فعالیت‌هایی در زمینه‌های مدیریت و تحلیل ارتباط مشتریان و داده‌ها برای رسیدن به اهدف بهبود روابط با مشتریان و حفظ این روابط و تقویت راه‌های فروش در آینده تعریف نمود. این سیستم به شما این کمک را می کند تا تمامی فعالیت‌های خود را در قسمت تجاری در تمام بخش‌ها کسب و کار خود و سازمان خود ارزیابی و ردیابی نمایید.

 • مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

 • توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  شرکت بازرگانی دولتی بر سلامت محصوله های وارداتی از جمله گندم روسی تاکید و اعلام کرد که ۵.۵ میلیون تن گندم وارداتی در بنادر کشور تخلیه شده است.

 • کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ملغی شدن مصوبه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص تعیین کف نرخی بلیت هواپیما خبر داد و گفت: هیچ کدام از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخ و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستد.

 • محمد کیهانی

  محمد کیهانی

  مهندس محمد کیهانی کارآفرین و خیر جوان که دستاوردهایش در عرصه قطعات بتنی در ایران موجب به‌وجودآمدن تحولاتی چشمگیر در این عرصه شده است. محمد کیهانی که اعتقاد دارد صنعت بتن ایران وارد عصر جدیدی در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود شده، در صدد است تحول و اثرگذاری بنیادی‌اش را از طریق بخش تحقیقات منتج به توسعه کارآفرینی عملیاتی سازد.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «دستور رئیس جمهوری مبنی بر دادن وام 100 میلیونی بدون ضامن»، «در دسترس قرار گرفتن رمز ارز ایرانی» و «افزایش قیمت نفت» پرداختند.

 • خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  مدیر فروش شرکت دوچرخه سازی پورت لاین گفت: ۹۰ درصد قطعات دوچرخه را بومی سازی کرده ایم، از نظر طراحی محصولات تولید داخل چندان قابل قبول نبوده اما کیفیت بالایی نسبت به مشابه وارداتی دارد.

 • مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  آقایان رجب صفروف رئیس شورای روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، روشن یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و امیر محمودزاده مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در مورد افزایش سطح روابط تجاری ایران و روسیه و عضویت غیردائمی ایران در اتحادیه اوراسیا به گفتگو پرداختند.

 • رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  مدیر طرح خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو با بیان این که داخلی سازی طراحی و تولید موتور سه استوانه با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه، صرفه جویی چند ده میلیون یورویی و استقلال در مالکیت محصول را محقق خواهد کرد، گفت: در توسعه این موتورها، بهترین و به‌روزترین موتورها و فن‌آوری‌ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته است.

 • بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت در طرح جدید فرابانک، وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن و با دریافت رتبه A از اعتبارسنجی پرداخت می‌کند.

 •  بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

   بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

  آقایان عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان عشایر کشور و مجید موافق غدیری رئیس انجمن خوراک دام کشور دربرنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات دامداران و عشایر پرداختند.

 • شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت تأمین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار شده و به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست.

 • افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسید.

 • گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  مجید نیلی رییس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: در حدود چهار سال است که با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری مشترک داریم و این نزدیکی موجب شده تا کروز با رویکرد سرمایه گذاری در دانشگاه تهران وارد میدان شود.

 • آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  مدیرعامل شرکت زمزم با اشاره به ظرفیت‌ و توانمندی‌های این مجموعه، از آمادگی برای حضور در بازار ارمنستان و بازارهای منطقه اورآسیا و حتی اتحادیه اروپا در قالب صادرات محصول نهایی و تولید فراسرزمینی با بهره مندی از کمک دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در ارمنستان خبر داد.

 • بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته منفی بود و بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت و نقطه حمایتی یک میلیون و 322 هزار واحدی را از دست داد.

 • آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شد.

 • هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از فردا به مدت ۴ روز از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار خواهد شد.

 • پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر 100 میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند.

 • فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  رئیس کل بانک مرکزی از دستورات رئیس‌جمهور درباره اصلاح رفتار نظام بانکی خبر داد.

 • نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت که دستگاه های کارتخوان هوشمند سوخت منصوبه در جایگاه ها مستهلک شده اند و تجهیزات جدید در راه است

 • هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم، گفت: تکمیل فاز 11 پارس جنوبی از اولویت‌های این شرکت است، در فاز 11 در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از تولید گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 • مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  معاون اول رییس‌جمهور، فهرست اصلاح شده گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را به دستگاه‌های ذیربط ارائه کرد.

 • "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال به صورت آزمایشی به‌زودی اجرا می‌شود.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «تصمیم مجلس برای استیضاح وزیر کار»، «کلید خوردن استیضاح وزیر صمت» و «تاکید وزیر نفت بر افزایش درآمدهای نفتی» پرداختند.

 • آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آقایان پیمان مولوی اقتصاددان، رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و فدا حسین مالکی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در مورد تعهدات دوطرفه ایران و چین طی توافق ۲۵ ساله و پای بندی به این تعهدات گفتگو کردند.

 • سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

  سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

  مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: با توجه به پتانسیل های موجود، سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان یکی از قطب های معدنی کشور به ویژه در حوزه مس، طلا و انتیموان شود.