سند شکست مالیات «خالی» | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سند شکست مالیات «خالی»

 • پنجشنبه 16 دی 1400 12:06
 • شناسه 88921
 سند شکست مالیات «خالی»

کلید اشتباهی ۴۰ ساله برای گشایش قفل «خانه‌های خالی» یک‌بار دیگر در این دوره با اصرار سیاستگذار مورد استفاده قرار گرفت اما باز هم نچرخید و قفل را باز نکرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا کارنامه اجرای فاز اول قانون «مالیات بر خانه خالی» نشان می‌دهد مجریان در مرحله «شناسایی مالکان خانه‌های خالی» به بن‌بست رسیده‌اند. حداقل ۲میلیون آپارتمان در سراسر کشور خالی از سکنه است؛ به‌طوری‌که حجم قابل توجهی از سرمایه‌ها که می‌توانست در مسیر مولد به‌کار گرفته شود، در املاک بیکار منجمد شده است. اما مجریان «مالیات بر خانه خالی» تاکنون فقط ۲۴۵۰ واحد را به‌عنوان «خالی از سکنه و مشمول اخذ مالیات» تشخیص داده‌اند. حجم زیادی رکورد اطلاعاتی ناقص و غیرقابل استناد از املاک در یک «سامانه» جمع‌آوری شده است که می‌گوید حدود ۶ میلیون ملک، خالی از سکنه است. قرار بود با «خوداظهاری مالکان» این داده‌ها راستی‌آزمایی شود و در اختیار سازمان امور مالیاتی برای مالیات‌ستانی قرار بگیرد؛ اما تاکنون در حد ۱۲۰هزار مالک به این داده‌ها واکنش نشان داده‌اند. اصرار سیاستگذار به این مالیات «خالی»، راه را برای قفل‌گشایی از مسکن با «مالیات اصلی» بسته است. این کارنامه سند شکست انتخاب مالیات فرعی (کلید اشتباهی) و آلارم جدید برای شیفت به کلید اصلی (مالیات سالانه) است.

برآیند اظهارات سه ضلع تنظیم‌‌کننده بازار مسکن در ارتباط با فرجام اجرای قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی، هفت سال بعد از تصویب و لازم‌‌الاجرا شدن آن، نشان‌دهنده اقرار آنها به شکست این سیاست مالیاتی انحرافی است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، انتخاب مالیات انحرافی و دسته‌‌چهارم و غفلت چندین ساله از اجرای شکل درست و کارآمد سیاست‌های مالیاتی برای تنظیم بازار ملک و رفع انجماد از حداقل ۲ میلیون و۵۰۰ هزارواحد مسکونی خالی از سکنه، باعث شده مقابله با جریان احتکار ملکی به فرآیند بی‌‌حاصل تعقیب و گریز خانه‌های خالی منجر شود. فرآیندی که شب گذشته، در نشست مشترک سه ضلع اصلی تنظیم‌‌کننده و مسوول در بازار مسکن، عملا به اقرار شکست این مالیات به ملاکان منجر شد. در حالی که همچنان مشخص نیست ماروپله با مالیات انحرافی قرار است تا کی ادامه داشته باشد؟

دوشنبه شب، در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» که با عنوان «کلاف سردرگم مالیات بر خانه‌های خالی» بر‌‌گزار شد، مسوولان سه ضلع اصلی قانون‌گذاری و اجرای مالیات خانه‌های خالی، به بررسی فرآیندهای اجرایی این قانون طی هفت سال گذشته (از سال ۹۴ تا ۱۴۰۰) پرداختند. برآیند و نتیجه اظهارات این مسوولان نشان از شکست مالیات خانه‌های خالی به ملاکان دارد. در این برنامه تلویزیونی، علی رستم‌پور، مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی، مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند. در شرایطی که آمارهای رسمی مربوط به سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ نشان‌دهنده وجود ۲ میلیون و۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور است، روند‌‌ ۵ سال گذشته در بازار مسکن نشان‌دهنده افزایش این تعداد خانه خالی در کشور است. چرا که دست کم طی سه سال گذشته و در دوره جهش اخیر قیمت مسکن حدود ۷۰ درصد از معاملات مسکن از سوی سرمایه‌‌گذارها و سفته‌‌بازها انجام شده است. بنابراین حتی در صورت عدم توجه به این موضوع، دست‌‌کم ۲ میلیون و۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که رفع انجماد و عرضه آنها به بازار مسکن می‌تواند بخش قابل توجهی از نیاز به واحدهای مسکونی را پاسخگو باشد.

اما آمارهای اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد تنها یک میلیون و۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور شناسایی شده است که از این تعداد نیز فقط ۱۲۰ هزار مالک خانه خالی اقدام به ورود به سامانه ملی املاک واسکان- سامانه شناسایی خانه‌های خالی- کرده و اظهار کرده‌‌اند واحد مسکونی آنها خالی از سکنه است. اما تلخ‌‌تر از فرآیند بیراهه‌ای که از هفت سال قبل برای تنظیم‌‌گری بازار مسکن با استفاده از مالیات انحرافی انتخاب شد، آن است که دوشنبه‌‌شب گذشته، مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی که در این برنامه تلویزیونی حضور داشت اعلام کرد از مجموع کل خانه‌های خالی تنها حدود ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی به عنوان خانه خالی از سکنه محرز شده است. این موضوع در واقع شکست جدید و دومین باخت این سیاست مالیاتی به ملاکان محسوب می‌شود. شکست اول که در گزارشی که در پاییز امسال از سوی «دنیای اقتصاد» با عنوان «بازی فرعی در بازار مسکن» به آن اشاره شد به ماجرای درخواست دوباره و ارسال مجدد پیامک به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه برای تایید صحت و سقم و خوداظهاری در ارتباط با خالی بودن یا نبودن واحدهای مسکونی مربوط می‌شود.

در حالی که یک‌سال قبل دولت برای نخستین بار به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه برای خوداظهاری درباره خالی بودن واحدها پیامک ارسال کرده بود به دلیل عدم استقبال ملاکان از خوداظهاری، دولت برای بار دوم و یک‌سال بعد از پیامک اول، ناچار به ارسال دومین پیامک به مالکان شد. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد آماری که دوشنبه شب از سوی مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی به عنوان تعداد خانه‌های خالی تایید شده -حدود ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی- اعلام شد در واقع دومین سند شکست این سیاست انحرافی است. چرا که از مجموع دست‌‌کم دو میلیون و۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه، هفت سال بعد از تصویب قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد به عنوان خانه خالی احصا شده و از این تعداد هم فقط حدود ۲ هزار و۴۵۰ هزار واحد به عنوان خانه خالی از سکنه نهایی شده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، به موجب قانون، دولت از سال ۹۴ مکلف به راه‌‌اندازی سامانه «املاک و اسکان کشور» برای شناسایی خانه‌های خالی شد. گام دوم بعد از راه‌‌اندازی این سامانه احصای خانه‌های خالی از طریق پایگاه داده‌های دستگاه‌های دولتی بود. در مرحله بعد دولت باید فراخوان خوداظهاری را به مالکان صادر می‌کرد که این اقدام از طریق ارسال پیامک به مالکان برای ورود به سامانه و درج اطلاعات هویتی و ملکی آنها انجام می‌شود. مرحله چهارم ارسال و ارائه اطلاعات پایش شده به سازمان امور مالیاتی است و مرحله پنجم هم دریافت مالیات از خانه‌های خالی است. اظهارات شب گذشته این سه مقام مسوول و همچنین نتایج فعالیت‌‌های انجام شده در این زمینه تاکنون، نشان می‌دهد عملا این فرآیند به بن‌بست رسیده است.

براساس آنچه مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی دوشنبه شب اعلام کرد وزارت راه و شهرسازی ۶ میلیون رکورد اطلاعاتی شناسایی خانه‌های خالی را به این سازمان ارسال کرده است که از این تعداد در نهایت به دلیل تکراری بودن رکوردها، حدود یک میلیو‌ن و۳۰۰ هزار رکورد (واحد) احصا شده است.

هر چند مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد دولت و مسوولان این وزارتخانه، برای اجرای این قانون فعالیت‌‌های بسیاری انجام داده‌‌اند اما مهدی طغیانی، عضو کمیسیون عمران مجلس که در این برنامه حضور داشت از کم‌‌کاری دولت در اجرای این قانون انتقاد کرد.

پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: وزارت را‌ه وشهرسازی مطابق با قانون و زمان‌بندی‌‌های قانونی مشخص شده کار را جلو برده است اما تنها ۴۰ درصد از اطلاعاتی که از پایگاه‌های اطلاعاتی درباره کدپستی‌‌های مربوط به خانه‌های خالی دریافت کرده است درست بوده و در این زمینه مشکل وجود دارد.

اظهارات شب گذشته این مسوولان نشان می‌دهد بعد از دو بار ارسال پیامک خوداظهاری به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه تنها ۱۲۰ هزار مالک به این موضوع واکنش نشان داده و اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده‌‌اند.

در نهایت هم ۳ هزار و ۷۷۹ واحد مسکونی به عنوان واحدهای قطعی خالی از سکنه از سوی وزارت را‌ه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است که به دلیل وجود اطلاعات مربوط به واحدهای غیرمسکونی خالی در آنها در نهایت حدود ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی به عنوان خانه‌‌خالی نهایی شده است. این موضوع نشان می‌دهد دو مرحله اصلی برای اجرای این قانون یعنی احصای تعداد واقعی خانه‌های خالی از یک سو و فرآیند خوداظهاری مالکان این واحدها، عملا به بن‌بست خورده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی معتقد است که دولت در اجرای این سیاست کوتاهی کرده که در عین حال هشدار دوم و مهم‌تری در این باره ارائه می‌کند. طغیانی در اظهارات خود اعلام کرد تا زمانی‌که همه اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی تکمیل نشود و همه مالکان اقدام به خوداظهاری نکنند عملا اجرای این قانون امکان‌‌‌‌پذیر نیست؛ چرا که نمی‌توان قانون را با اطلاعات ناقص و غیرموثق اجرایی کرد. آنچه از اظهارات شب گذشته این سه مقام مسوول در ارتباط با سرنوشت اجرای این قانون در طول هفت سال گذشته برداشت می‌شود آن است که فرآیند اجرای این قانون با اشکال و اشتباه همراه است.

این در حالی است که هم گروهی از کارشناسان و هم «دنیای اقتصاد» به عنوان رسانه‌‌ای که طی چند سال اخیر با زیر ذره‌‌بین قرار دادن این قانون و مقایسه آن با مسیرهای مالیاتی درست برای تنظیم‌‌گری بازار مسکن اقدام به آسیب‌‌شناسی اجرای مالیات انحرافی کرده است امیدوارند که با آسیب‌‌شناسی صورت گرفته دوشنبه شب، با حضور سه ضلع اصلی قانون‌‌گذار و مجری مالیات خانه‌های خالی، در نهایت به سمت استفاده از ابزار درست و کارآمد مالیاتی که همان دریافت مالیات سالانه از املاک مسکونی است حرکت شود.

 در دنیا نیز این تجربه موفق در تنظیم‌‌گری بازار مسکن به کار گرفته می‌شود. اما مسوولان بازار مسکن در ایران، به جای توجه به اهرم‌‌های درست مالیاتی سراغ مالیات دسته‌‌چهارم رفته‌‌اند. در دنیا ابتدا مالیات سالانه از املاک مسکونی، سپس مالیات برعایدی مسکن، بعد از آن مالیات بر معاملات مکرر ملک و در نهایت مالیات از خانه‌های خالی در دستور کار قرار می‌گیرد. بررسی‌‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد، نرخ دریافت مالیات از خانه‌های خالی مطابق با قانونی که در این زمینه در سال ۹۴ مصوب شد به‌طور متوسط به اندازه یک ماه اجاره‌‌بهای همان واحد و نرخی غیربازدارنده بود.

 اگر چه در اصلاح این قانون در سال ۹۹ نرخ بازدارنده معادل دریافت مالیات برابر با ۶ برابر مالیات اجاره در سال اول، ۱۲ برابر در سال دوم و۱۸  برابر در سال سوم، ملاک عمل مالیاتی قرار گرفت اما امکان‌‌پذیر نبودن اجرای این مالیات در عمل، باعث شده بعد از هفت سال، عملا حتی از یک واحد خالی از سکنه نیز مالیات دریافت نشود.

مالیات سالانه اما به هیچ کدام از این مسیرهای دشوار و بی‌‌نتیجه نیاز ندارد. این مالیات در دنیا به‌طور متوسط معادل نیم تا ۵/ ۱ درصد از بهای روز همه واحدهای مسکونی دریافت می‌شود. هم با جریان سفته‌‌بازی و احتکار ملکی مقابله می‌کند، هم نیاز به بانک اطلاعاتی ندارد، هم ایجاد‌کننده درآمد ثابت و پایدار برای شهرداری‌‌هاست و هم درآمدهای مناسبی را برای پرداخت یارانه‌های حمایتی تامین مسکن اقشار کم‌‌درآمد مانند یارانه اجاره‌‌بها فراهم می‌کند. در واقع این روش مالیاتی منافع بسیاری هم برای دولت‌ها و هم متقاضیان مسکن دارد و از مسیر دشوار دریافت مالیات از خانه‌های خالی نیز عبور نمی‌کند. این در حالی است که اظهارات دو‌شنبه شب مسوولان و متولیان اجرای قانون مالیات خانه‌های خالی نیز نشان می‌دهد عملا این سیاست، برنامه‌‌ای انحرافی است و بعید است در نهایت نیز به نتیجه برسد. چرا که اگر قرار بودموفقیت‌آمیز باشد در تمام طول مدت هفت سال گذشته به نتیجه رسیده بود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «یادداشت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  دبیر کل اتاق اصناف در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره فروش نوروزی گفت: این نمایشگاه معمولا برای شب عید فرصت مناسبی است که شور و نشاط برای خرید ایجاد می کند.

 • فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  دکتر صدری کارشناس گردشگری سلامت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: آینده زندگی بشر ناگزیر است که وارد فضای مجازی و متاورس بشود.

 •  استاندارد خودروها

   استاندارد خودروها

   کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: آخرین استانداردهایی که در کشور الزام شد استاندارد 52 گانه و بعد 82 گانه بود که به خاطر تحریم خودور فعلا امکان پذیر نیست برخی از استانداردها بلاتکلیف مانده است.

 • مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان بعنوان فعالیت‌هایی در زمینه‌های مدیریت و تحلیل ارتباط مشتریان و داده‌ها برای رسیدن به اهدف بهبود روابط با مشتریان و حفظ این روابط و تقویت راه‌های فروش در آینده تعریف نمود. این سیستم به شما این کمک را می کند تا تمامی فعالیت‌های خود را در قسمت تجاری در تمام بخش‌ها کسب و کار خود و سازمان خود ارزیابی و ردیابی نمایید.

 • مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

 • توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  شرکت بازرگانی دولتی بر سلامت محصوله های وارداتی از جمله گندم روسی تاکید و اعلام کرد که ۵.۵ میلیون تن گندم وارداتی در بنادر کشور تخلیه شده است.

 • کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ملغی شدن مصوبه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص تعیین کف نرخی بلیت هواپیما خبر داد و گفت: هیچ کدام از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخ و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستد.

 • محمد کیهانی

  محمد کیهانی

  مهندس محمد کیهانی کارآفرین و خیر جوان که دستاوردهایش در عرصه قطعات بتنی در ایران موجب به‌وجودآمدن تحولاتی چشمگیر در این عرصه شده است. محمد کیهانی که اعتقاد دارد صنعت بتن ایران وارد عصر جدیدی در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود شده، در صدد است تحول و اثرگذاری بنیادی‌اش را از طریق بخش تحقیقات منتج به توسعه کارآفرینی عملیاتی سازد.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «دستور رئیس جمهوری مبنی بر دادن وام 100 میلیونی بدون ضامن»، «در دسترس قرار گرفتن رمز ارز ایرانی» و «افزایش قیمت نفت» پرداختند.

 • خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  مدیر فروش شرکت دوچرخه سازی پورت لاین گفت: ۹۰ درصد قطعات دوچرخه را بومی سازی کرده ایم، از نظر طراحی محصولات تولید داخل چندان قابل قبول نبوده اما کیفیت بالایی نسبت به مشابه وارداتی دارد.

 • مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  آقایان رجب صفروف رئیس شورای روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، روشن یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و امیر محمودزاده مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در مورد افزایش سطح روابط تجاری ایران و روسیه و عضویت غیردائمی ایران در اتحادیه اوراسیا به گفتگو پرداختند.

 • رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  مدیر طرح خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو با بیان این که داخلی سازی طراحی و تولید موتور سه استوانه با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه، صرفه جویی چند ده میلیون یورویی و استقلال در مالکیت محصول را محقق خواهد کرد، گفت: در توسعه این موتورها، بهترین و به‌روزترین موتورها و فن‌آوری‌ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته است.

 • بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت در طرح جدید فرابانک، وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن و با دریافت رتبه A از اعتبارسنجی پرداخت می‌کند.

 •  بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

   بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

  آقایان عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان عشایر کشور و مجید موافق غدیری رئیس انجمن خوراک دام کشور دربرنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات دامداران و عشایر پرداختند.

 • شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت تأمین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار شده و به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست.

 • افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسید.

 • گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  مجید نیلی رییس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: در حدود چهار سال است که با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری مشترک داریم و این نزدیکی موجب شده تا کروز با رویکرد سرمایه گذاری در دانشگاه تهران وارد میدان شود.

 • آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  مدیرعامل شرکت زمزم با اشاره به ظرفیت‌ و توانمندی‌های این مجموعه، از آمادگی برای حضور در بازار ارمنستان و بازارهای منطقه اورآسیا و حتی اتحادیه اروپا در قالب صادرات محصول نهایی و تولید فراسرزمینی با بهره مندی از کمک دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در ارمنستان خبر داد.

 • بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته منفی بود و بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت و نقطه حمایتی یک میلیون و 322 هزار واحدی را از دست داد.

 • آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شد.

 • هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از فردا به مدت ۴ روز از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار خواهد شد.

 • پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر 100 میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند.

 • فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  رئیس کل بانک مرکزی از دستورات رئیس‌جمهور درباره اصلاح رفتار نظام بانکی خبر داد.

 • نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت که دستگاه های کارتخوان هوشمند سوخت منصوبه در جایگاه ها مستهلک شده اند و تجهیزات جدید در راه است

 • هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم، گفت: تکمیل فاز 11 پارس جنوبی از اولویت‌های این شرکت است، در فاز 11 در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از تولید گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 • مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  مخبر مصوبه اصلاحی مربوط به فهرست گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را ابلاغ کرد

  معاون اول رییس‌جمهور، فهرست اصلاح شده گروه یک کالاهای وارداتی با نرخ ارز رسمی را به دستگاه‌های ذیربط ارائه کرد.

 • "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  "رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

  معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال به صورت آزمایشی به‌زودی اجرا می‌شود.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 27 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «تصمیم مجلس برای استیضاح وزیر کار»، «کلید خوردن استیضاح وزیر صمت» و «تاکید وزیر نفت بر افزایش درآمدهای نفتی» پرداختند.

 • آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آیا چین به تعهدات توافق ۲۵ ساله با ایران پای بند خواهد بود

  آقایان پیمان مولوی اقتصاددان، رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و فدا حسین مالکی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در مورد تعهدات دوطرفه ایران و چین طی توافق ۲۵ ساله و پای بندی به این تعهدات گفتگو کردند.

 • سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

  سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

  مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: با توجه به پتانسیل های موجود، سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان یکی از قطب های معدنی کشور به ویژه در حوزه مس، طلا و انتیموان شود.